TÜBİTAK desteğiyle verimi erdemli arık fasulye asıl adayları belirlendi

Nev adayı arık fasulye popülasyonlarından tafsilat görüntüler

Doç. Dr. Ömer Sezen’in konuşması TÜBİTAK desteğiyle verimi yüksek kuru fasulye çeşit adayları belirlendi

KIRŞEHİR – Sivas Fen ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Akademisyen Doç. Dr. Ömer Sözen, TÜBİTAK’ın desteklediği proje ile Artvin ve Kelkit Vadisi’ndeki köylerden topladığı arık fasulye genotipleri üzerinde yaptığı araştırı sonucunda, verimi faziletkâr ve hastalıklara dayanabilen 16 soy adayı belirledi.

Kırşehir Kardeş Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Sivas Veri ve Teknoloji Üniversitesine sabık Sözen öncülüğündeki tedris üyeleri, 2017 yılında “İleri Dozaj Arık Fasulye Genotiplerinin Agro-Morfolojik, Genetik ve Nitelik Özeliklerinin Belirlenmesi Projesi” hazırladı.

TÜBİTAK tarafından üstelik desteklenen proje ile Artvin ile Kelkit Vadisi sınırlarında vadi kayran yer ve ilçelere tutkun köylerden toplanan yerel kuru fasulye genotipleri 3 sene müddet ile temiz-format seleksiyon yöntemine tabi tutuldu.

Temin edilen zayıf fasulye genotipleri ile ölçün çeşitleri oranlamak suretiyle ekimler yapılarak, verimi erdemli ve hastalıklara dayanabilen 16 zayıf fasulye zümre adayı tespit edildi.

Doç. Dr. Ömer Sözen, AA muhabirine, bitki genetik kaynaklarının korunması hesabına köylerden topladığı arık fasulye popülasyonları konusunda araştırı yaptığını belirterek, “Cılız fasulye popülasyonlarının birer duplikasyonlarını, İzmir Menemen’bile bulunan Ulusal Soy Sop Geniş Bankası ve Ankara’dahi kâin Türkiye Yavru Geniş Bankası’na vermek yoluyla gelecek nesiller üzere inanca altına aldık.” dedi.

Bunların hoppadak evlat geniş bankalarında durmayacağına değinen Sözen, şunları kaydetti:

“Ayrımsız zamanda ıslahat çalışmaları amacıyla da değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. TÜBİTAK projesi kapsamındaki çalışmalarımda oluşturduğum bir nice fasulye genotipini seleksiyon yöntemiyle müstakbel düzeye büyüklüğünde getirip saflaştırmak suretiyle tescile amade arkaç getireceğim. Toprak bitkileri içerisinde 40’larda eksik olan arık fasulye asıl sayısında bizim araştırdığımız popülasyondan benzeri evet bile biraz tanesini tescile sunmak kanalıyla Türkiye çiftçisine üretim miktarını artıracak ulama sunacağız.”

Share: