Reisicumhur Erdoğan: Ekincilik Cesaret Kooperatiflerinin sayısını 3 bine çıkaracağız

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya’da 30 Ağustos Balaban Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Şişko Açılış Töreni’ne katıldı. Burada bir müracaat gerçekleştiren Erdoğan, muhtelif konularda değerlendirmelerde bulundu.

“TARIM KREDİ YAZIHANE SAYISI 3 BİNE ÇIKACAK”

Geçtiğimiz günlerde 30’dan aşkın ürünün fiyatında indirime giden Tarım Güven Kooperatifleriyle ilgilendiren dahi mütekellim Erdoğan, “Ekincilik Güven Kooperatifleriyle vatandaşa ürünleri ucuza satmaya başladık, bu artarak devam edecek. 1300 marketi bir lahzada 3000’e çıkartacağız ve vatandaşım Tarım Yüreklilik’den bozuk im almaya devam edecek. Türkiye küresel fırtınadan arz beş altı kayıpla çıkacaktır. Yılbaşından sonradan uyguladığımız politikaların müspet yansımalarını elan ferah göreceğiz. Yaşadığımız onca hadiseye rağmen hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdik, eksikleri bile çabucak tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz ati, içinde bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“2023 taarruzuna amade mıyız? Maşallah. Sizlerle en üst 2019’da yüz yüze kucaklaşmıştık. Araya salgın girdi, 3,5 yıla aradan sonra sizlerle ayrımsız aradayız. Dumlupınar Zaferimizin 100. yılı sebebiyle sizlerle hasret yolmak, tamamlanan yayın ve hizmetlerin açılışını boşaltmak istedik. Geçtiğimiz Perşembe günü Ahlat’ta Cuma haset de Sayın Bahçeli’yle Malazgirt’teydik. Milli mücadeleyle asırlardır bitip tükenmez kin, bizi bu topraklardan söküp atmak isteyenlere Anadolu’nun vatanımız olduğunu tıpkı kez elan gösterdik. Birinci Acun Savaşı’nda dört bir yanda 7 düvele cebin savaşçı Çanakkale’den Kutül Amare’ye kadar fütuhat kazanan Osmanlı Sevr ile hâlsiz bırakılmıştır.

“BU MİLLET İMANLI YÜREKLERİYLE İMANSIZLARI DENİZE DÖKTÜ”

İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak Kocatepe ve Dumlupınar’da yeni aynı zaferin girizgahını yapmıştır. Az Çok ağırlık ve zor sürecin ardından ordumuz yine benzeri Cuma Namazı haset 25 Ağustos’ta serencam hazırlıklarını tamamlamıştır. Birliklerin tertiplendiği yerde o şeb ezanlar okundu. Salavat kılındı. Dualar edildi. Serencam sıcak yemekler yendi ve devrisi sabahleyin zaman ağarırken atak emri verildi. Kocatepe’den başlayıp İzmir’e kadar süren taarruz Türk ordusunun ayrıntılı aradan sonra yaptığı ilk büyük hücum harekatıydı. Düşmanın makinelisi, arabası, hep, uçağı çoktu. Amma bizim askerimizin inan meşbu yüreği bu eksiklerin hepsini fazlasıyla telafi ediyordu. Palikarya ordusu çekilirken 200 binlik askerinin yüzde 65’ini Kütahya ve Afyon’da zaiyat olarak bırakmıştır. Bu millet o insaflı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize dökmüştür. Aynı sayıya eş Türk ordusunun savaştaki kaybı yemeden içmeden yüzde 6,5 civarındadır. Nazik atak ve ardındaki çatışmalar bildirme kalburüstü topyekun savaş örneği namına geçmiştir. Sevr’i milletimiz bu topraklarda yırtarak suratlarına çarpmıştır. Türk’ün tutsak edilemeyeceğini bu kıyamla bütün dünyaya ilan ettik. Milletimiz ebedi vatanına sahip çıkmakta kararlı olduğunu bir nöbet henüz dosta düşmana göstermiştir.

“YENİ BİR FETHE HAZIR MIYIZ?”

Asıl kademesiyle, karı kollarıyla, gençlik kollarıyla 2023’e hazır mıyız? Kapı başlık eskimemiş aynı fethe hazır mıyız? Nazik atak öncesi üstelik aynı bugün olduğu gibi askeri güçten mali kaynaklara kadar bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin takkadak silahla, parayla değil esas imanla, inançla kazanıldığını bütün gördü.

Iri taarruz öncesi 100 bin şahsiyet kuvveti cephenin gerisine ulaştırma başarısı birlikte çivi başına acun harp tarihine geçecek taktiktir. Tanrı Tanrı nidalarıyla 2 çevrim ortamında Afyon’daki umum cepheleri yerle benzeri etmiştir. Akşama doğru yükselen sala sesleri, Afyon şehrinin kurtuluşunun müjdesini veriyordu. 30 Ağustos günü ayrımsız boyut Kütahya’da yaşanmıştır. Palikarya ordusu 4 zaman içre komutanlarının tutsak düşmesiyle ağız ağıza dağılmış, bozguna uğramıştır. Yunan ordusunun Eskişehir’in kuzeyine makul kaçan birlikleri kovalamayı sürdürmüştür. 9 Eylül’bile sonuncu amaca ulaşılmıştır.”Share: