Trabzon’da sezonluk işçinin öldürülmesiyle ilgilendiren 2 sanığın yargılanmasına devam edildi

Trabzon’un Of ilçesinde mevsimsel işçinin tabancayla öldürülmesiyle ilişkin 2 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Trabzon 2. Güç Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık duruşmada, sezonluk tarım işçisi olan eniştesi Saddam Yaman’ı tabancayla öldürdüğü suçlamasıyla mevkuf yargılanan Garaz Karamercan ve avukatı ile maktulün ailesi hazır bulundu. Aile hapsi ile yargılanan maktulün eşi Saliha Tütün ise duruşmaya, Adilcevaz Adliyesi’nden Patırtılı ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada, Bursa Adliyesi’nden SEGBİS marifetiyle tanık yerine dinlenen maktulün kardeşi Ercan Duman, sanıklardan Saliha Kötü’ın ölen abisinin eşi olduğunu fakat olaydan 6 ay önceki ayrıldıklarını söyledi.

Olay günü abisinin evden dışarı çıktığını, tıpkı müddet bilahare zırh sesi duyması konusunda kendisinin dahi dışarı çıktığında ağabeyini yaralı halde yerde yatarken gördüğünü anlatan Duman, silahla vurulan ağabeyini araçla hastaneye götürdüğünü kaydetti.

Olaydan evvel abisi ile cebin tarafın içtimai medya üzerinden birbirlerini gözdağı ettiklerini duyduğunu tamlayan Esrar, yengesi Saliha Esrar’ın namına, ağabeyinin, bir akrabasıyla ilişkisi olduğunu söylediğini öne sürerek, “Ben buna inanmadım. Bununla ilişkin patırtılı kaydı dahi duymadım.” ifadelerini kullandı.

Aile hapsi cezası bulunan sanık Saliha Esrar birlikte Adilcevaz Adliyesi’nden SEGBİS yoluyla yaptığı savunmasında, eşinin ayrımsız akrabasıyla ilişkisi olduğunu ve bu yüzden kendisiyle tartıştıklarını söyledi.

Tartışma sırasında eşinin boğazını sıktığını, bunun üzerine karakola her an şikayetçi olduğunu belirten Kötü, eğer karakola gitmemiş olsaydı eşinin kendisini öldüreceğini iddia etti.

Tutuklu sanık Murat Karamercan ise eniştesi olan maktul Saddam Yaman’ın daima toplumsal medyadan kendilerini tehdit ettiğini öne sürerek, “8 yıldır Saddam’ın bizi tehdit ettiğini Ercan gördü. Antrparantez babam öldükten 2 gün bilahare internetten baziçe daveti gönderdiler. Küçümseme şayan kadar davrandılar.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Altını savcısı ve avukatların dinlenmesinin peşi sıra murafaa heyeti, sanıkların kâin halinin devamına, olaydan 6 ay evvel ruhsal tedavi görmeye başladığını encam süren Saliha Kötü’ın afiyet durumu için tabir alınmasına, sanık Saliha Tütün’ın öldürülmüş babasının dosyasının da sorun kapsamında incelenmesine değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

Bitlis’te aktif Mehmet Salih Karamercan, Antrakt 2020’dahi damadı Saddam Yaman’ın kardeşi Fettah Esrar ile aralarında sâdır ağız dalaşı sonrası öldürülmüştü.

Olaydan tıpkısı süre sonra mevsimsel iştirakçi yerine Trabzon’un Of ilçesine gelen Saddam Duman, 12 Ağustos 2021’dahi kayınbiraderi Kasıt Karamercan eliyle sokakta tabancayla vurarak vahim yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından gözaltına alınan Karamercan hakimlikçe tutuklanmış, namına yardım ettiği öne sürülen kardeşi Saliha Esrar ise göz terk etmeme neredeyse salıverilmişti.

Share: