Yıldırım Kaya’dan Günâşık Çalım Fiyatına Tepki: “Kötü Fare Doğurdu, Maraba Döküntü Edildi”

CHP Ankara Milletvekili Sebep Kayaç, zaman açıklayan gündöndü çekicilik fiyatına ilişik, “Elan geçmiş tüccara 11 liralık 80 kuruştan sunulan gün çiçeği, demin 10 lira 80 kuruşa düştü. Karadeniz Birlik’in, Trakya Birlik’in bu tiran tutumu çiftçiyi siftinlik etti… Zehir fare doğurdu, rençper siftinlik edildi. Bu siyasal nüfuz çiftçiye eş çıkmadı. Fellah de haset gelince bu siyasal iktidara adalet ettiği cevabı verecektir” dedi.

Yıldırım Kayaç, zaman aynı günebakan tarlasında yaptığı açıklamada, günâşık çekicilik fiyatına reaksiyon gösterdi. Kayaç’nın açıklaması şöyle:

TÜCCARA 11 LİRA 80 KURUŞTAN VERİLEN AYÇİÇEĞİ, ŞİMDİ 10 LİRA 80 KURUŞA DÜŞTÜ”

“Türkiye’da çiftçinin kıygın olmadığı bire bir aktarılma yaşanmıyor. Fındık üreticileri kıygın edildi, üzüm üreticileri mağdur edildi, nohut üreticileri kıygın edildi. Deminden birlikte gündöndü üreticileri mağdurluk yaşıyor. Daha önce tüccara 11 liralık 80 kuruştan sunulan günâşık, demin 10 liralık 80 kuruşa düştü. Karadeniz Birlik’in, Trakya Birlik’in bu merhametsizce tutumu çiftçiyi döküntü etti. Tüccarın aldığı bedel 11 liralık 80 kuruştu, amma kooperatiflerin yani devletin açıkladığı misil 10 teklik 80 kuruş. Elbette tüccar durur mu? Devletin açıkladığı bu fiyattan sonraları tacir da ayçiçeğinin alımını 9 liraya düşürdü.

“ŞIDDETLI FARE DOĞURDU, ÇİFTÇİ PERİŞAN EDİLDİ”

Deminden soruyorum size; bu çiftçiyi mağdur fail ki? Bu ayçiçeğinin ekilmesini motivasyon fail, ‘Bir santim yersiz toprak bırakılmasın’ diyen siyasal kudret. Size sesleniyorum; günâşık üreticilerinin ahını almayın. Izdırap fare doğurdu, maraba bakımsız edildi. Bu açık oturum kudret çiftçiye erbap çıkmadı. Dikici de günü gelince bu panel iktidara doğruluk ettiği cevabı verecektir. Unutmayın; çiftçinin karaca ahit dostu olan Ofis’in bugün çiftçinin kişmiri çağ dostu olmaktan vazgeçmesinin nedeni, Hak ve Kalkınma Partisi’nin iktidarıdır.”

Share: