Ahiret Yolculuğu yoluna EDS sistemi kuruldu

Çorum’da sonuç günlerde sima ve yaralamalı trafik kazalarının yaşandığı belde yoluna “Sayı Farkı Ivinti İhlal Tespit Sistemi” kuruldu.

Yaydiğin Kavşağı ve Çimento Köprülü Gaga güzergahları beyninde koşa cepheli adına devreye alınan sistemle birlikte hız denetimleri dahi başladı. Trafik Bölüm Müdürü Bünyamin Çıpa, 2021-2030 Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi Belgesi doğrultusunda şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda bulunan Site Düzenlilik Dalavere Sistemi (KGYS)/Plak Aşinalık Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı trafik kazalarını gölge etmek ve tehlikesiz trafik akışını uydurmak üzere “Ortalama Hız İhlal Tayin Sistemi”nin Yaydiğin Kavşağı ile Çimento Köprülü Dudak güzergahları arasında Inanma Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı yoluyla kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Çorum- Ankara yolu ile Samsun yolu çıkışı beyninde 10 bin 656 metrelik bölümde koşa cepheli Sayı Farkı Yordam Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri bilgilendirmek için trafik bel ve ihtar levhaları yerleştirildiğini anlatan Çıpa, “Otomobiller için 70 kilometre, kamyon, kamyonet ve otobüsler üzere 50 kilometre olup farklı vesait ise Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliği 100. Maddesinde tamlanan yordam limitleri Karayolları 73. Ofis Şefliğince trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirilmiştir. Kent Asayiş Dümen Sistemi (KGYS)/Plak Tanıma Sistemi (PTS) ile belirtilen noktalarda ve güzergahlarda yapılan cevvaliyet ihlal denetimlerinin birlikte trafik güvenliği algısının güçlendirilmesi, vatandaşların duygusal ve mülk güvenliğinin sağlanması için kamu kavşaklarda anlık yerine trafik kuralları ihlalleri (emniyet kemeri takmamak, al ışıkta geçmek ve miftah kullanırken cep telefonu koparmak vb.) yapan sürücülere yönelik hep üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması üzere tedbirler alınmıştır. Orak Ayı kocaoğlan içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Kenar güzergahları ortada koşa cepheli namına sayı farkı çabukluk denetimi başlamıştır” dedi. – ÇORUM

Share: