TBMM Genel Kurulunda İYİ Fırka, HDP ve CHP’nin kadro önerileri kabul edilmedi

TBMM Genel Kurulunda İYİ Tümen, HDP ve CHP’nin gündeme ilgili kadro önerileri akseptans edilmedi.

Genel Kurulda İYİ Fırka’nin “Yabancıların gerçeğe aykırı adreslere yapılan ikamet kayıtları”, HDP’nin “Ankara Gar patlaması” ve CHP’nin “Borsa İstanbul işlemlerine” ilişkin grup önerileri değişik görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üstüne konuşan İYİ Tümen Mersin Ağacı Saylav Behiç Polat, yaptıkları araştırmalar sonucunda Türkiye’de kâin çokça sayıda yabancı kişinin kayıtlarının yöntemsiz bir şekilde Türk vatandaşların tevakkuf adreslerine yapıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Konuyla ilişik birçok iddianın medyaya yansıdığını dile getiren Çelik, “Gerçek Dışı ikamette mukayyet hasıl bire bir kişinin ayrımsız suça ya de yıldırı eylemine karışması durumunda yer tespitinde gecikmeler yaşanabilecektir. Özlük kayıtları aynı zamanda Erdemli Seçme Müesses açısından seçmen listesi mahiyetindedir. Konuyu intihap güvenliği bağlamında dahi gitmek gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

YANLIŞSIZ Parti Antalya Milletvekili Atay Fikirli, Türkiye’de bulunan yabancıların ne statüde olursa olsun görüş kullanamayacağını, bu nedenle ikamet adresi ile seçmen listesi arasında bir iş kurmanın kavisli olduğunu söyledi.

HDP İstanbul Saylav Büyük Kenanoğlu, partisinin ekip önerisi üzerine yaptığı konuşmada gar patlamasıyla ilişkin alanda tedbir almayan yetkililere alın tıpkı anket ve dava açılmadığını, olayın aydınlanmadığını belirtti.

CHP Antalya Mebus Korkulu Osman Budak ise partisinin takım önerisi üstüne yaptığı konuşmada “İktidar, Borsa İstanbul’u büyük bir kumarhaneye çevirdi. Hamhalat vatandaşlarımızın aşağı birikimleri elinden alındı, bu suçtur. Şimdiye büyüklüğünde iktidar bunlarla ilgili aynı şey yapmadı. Esas suçlular dışarıda.” diye konuştu.

DÜRÜST Parti Manisa Mebus Erek Aydemir, Borsa İstanbul hakkındaki iddialarla ilişkin SPK’nın inceleme başlattığını, 10 güç için suç duyurusunda bulunduğunu ve konunun yargıya kavrama ettiğini söyledi.

Öte yandan kâh CHP milletvekilleri, ellerindeki pankartlarla kamuoyunda “dezenformasyonla savaş düzenlemesi” kendisine bilinen Matbuat Kanunu ile Kâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’ne tepkilerini gösterdi.

Umumi Kurulda İYİ Fırka, HDP ve CHP’nin ekip önerileri kabul edilmedi.

Daha sonraları, Basın Kanunu ile Kâh Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi görüşmelerine geçildi.

Share: