Tayvan: Ada çevresinde Çin’e ilgilendiren 44 cenk uçağı, 1 askeri dron ve 7 sefine görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, dönem zarfında Cezire çevresinde Çin’e ilgili 44 uğraş uçağı, 1 askeri dron ve 7 çekişme gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 18’inin ve “TB-001” tipi dronun, Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve bahir hattının doğusuna, 6 uçağın ise Tayvan’ın “Çekicilik Savunma Tanımlama Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği içtima güneybatısına uçtuğu belirtildi.

Açıklamada Ada çevresinde tespit edilen 44 çekişme uçağı, 1 dron ve 7 geminin, elektronik izleme vasıtaları, karakol uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Uçuşların ve gemi devriyelerinin, MEMLUK Temsilciler Meclisi üyesi Stephanie Murphy başkanlığındaki 8 kişilik Kurultay heyetinin Ada’ya yaptığı ziyarete denk gelmesi dikkati çekti. Astronomi, mülakat kapsamında zaman Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüştü.

Pelosi’nin ziyareti ve tırmanan askeri gerilim

Çin’in, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin sabık kamer başındaki ziyaretinin ardından Tayvan çevresindeki askeri devriye faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran fiktif “orta çizgi”yi geçtiği uçuşları artırdığı gözleniyor.

Pelosi, Çin ile emir ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl aradan bilahare ülfet eden evvel KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Görüşme, Ada’yı topraklarının parçası adına gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin ardından Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 dönüş süren tatbikatlar Ada’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Soy cebe ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin asıl karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin 2-3 Ağustos’taki ziyaretinden bu yana Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 yabanlık bir astronomi, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb, Cumhuriyetçi Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn, Arizona eyaleti Valisi Doug Ducey ve serencam yerine üstelik Temsilciler Meclisi üyesi Stephanie Murphy öncülüğündeki 8 şahsiyet gök bilimi Tayvan’ı konuşma etti.

Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle özgür diplomatik ilişkiler kurmasına, Mürekkep Milletler’de ve farklı arsıulusal kuruluşlarda olta edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini kayıt koşuyor.

Share: