İzmir’de “Zırh ve Işık” sergisi açıldı

İzmir’üstelik, Şişman Atak ve Başkumandanlık Düz Muharebesi’nin 100’üncü yılı zımnında “Cebe ve Foto” sergisi açıldı.

Ege Cıvıl Cıvıl Komutanlığınca İnciraltı Site Ormanı Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen sergide, dayanak tahkim ara bulucu, patlayıcı bap keşif ve imha timi aracı, MAN 26.372 Dfaex taktik askeri uzlaştırıcı, BMC 185-09 B taktik askeri uzlaştırıcı, bomba kalkanı, mayından koruyucu esvap, bakaç ve mütenevvi teçhizatlar izlenime sunuldu.

Askerler vasıtasıyla sergiyi gezenlere araçlarla ve silahlarla ilişkin ustalık bilgelik verildi.

Narkotik konu arama köpeği “Alfa” sergiyi gezenlere gösteri sundu.

Aileleriyle sergiyi gezen çocukların ara sıra zırhlı araçların içine girmelerine ve fotoğraf çekilmelerine müsaade verildi.

Sergiyi gezen Yaşar Karakaya (58), serginin olacağını duyduklarında haddinden fazla heyecanlandıklarını ve şipşak anlamak istediklerini söyledi.

Gördüklerinden etkilendiklerini ve çokça gururlandıklarını belirten Karakaya, “Cenabıhak askerimizin yardımcısı olsun. Ben rezerv subay kendisine askeriye yapmıştım. Benim askeriye yaptığım dönemlerde bunların hiçbirisi yoktu. Dört kamer eğitim görmüştüm yaya okulunda. Burada gördüğüm teçhizatı tek görmedim askerliğimde. Askerlik bilgilerim yenilendi.” diye niteleyerek konuştu.

Kızıyla alay malay sergiyi gezen Aslı Kızıldağ ise özellikle işporta için geldiklerini ve burada haddinden fazla aydınlatıcı bilgiler edindiklerini kaydetti.

Çocuklar amacıyla çok aydınlatıcı aynı sergi olduğunu nâkil Kızıldağ, “Kızım amacıyla çokça delici oldu. İlerleyen zamanlarda ihtimal askeriyeyle ilişkin bire bir alana yönelebilir. Burada askerlerimizin yaşadığı duyguları, o anları, üzüntülerini, sevinçlerini hissettim. Araçların içine girdiğimde kendimi onlarla hissettim. Serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürname ederiz.” dedi.

Sergiyi gezen 9 yaşındaki Sinem Melike Polat de kendisini cenk meydanında kadar hissettiğini ve çok duygulandığını rapor etti.

Share: