Karadeniz’de avlanan balıkçılar denetlendi

CIVIL CIVIL İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne sadık ekipler aracılığıyla Karadeniz’üstelik balık avına sâdır teknelerde teftiş gerçekleştirildi.

Denizlerde av yasağının bitmesiyle bu arada balıkçılara yönelik denetimler arttı. Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Perşembe ilçesinde balıkçı teknelerine müteveccih denetleme yaptı. Denetimlerde teknelere çıkan ekipler, avlanan balıkların boyları ve teknelerin evraklarını arama etti. Yapılan denetimlerde balıkçıların kurallara uygun avcılık yaptığı belirlendi.

Denetimlerin ardından açıklamalarda bulunan Kalaba İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, su ürünleri sektörünün mutluluk amacıyla olduğu kadar Ordu amacıyla da şanlı tıpkı göz olduğunu belirterek, “Ister istihdama sağladığı katkı gerekse ekonomiye sağladığı yardım bakımından akarsu ürünleri sektörü berenarı kocaman. İlimizde avcılık ve yetiştiricilik ile elde edilen akarsu ürünleri miktarlarına bakıldığında ilimiz ekonomisine haddinden fazla kırıcı ayrımsız ürem sağlanıyor. 2021 yılı rakamları ile yaklaşık 700 milyon TL civarında bile bu sektörden yardım sağlandı. Ülkemizin ayrı ayrı bölgelerinde gemilerde fariza yapan Kargaşa nüfusuna kayıtlı kestirmece 7 bin civarında vatandaşımız var, bu gemilerde çalışıyorlar. Zımnında bu yönüyle istihdama üstelik şanlı benzeri katkı sağlıyor” dedi.’AVLANAN BALIKLARIN 35 SANTİMETRE VE ÜZERİNDE OLDUĞUNU GÖRDÜK'”Böylesine cesim bire bir sektörde sürdürülebilirliği sağlamamız gerekiyor” diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sürdürülebilirliğin sağlanması noktasında birlikte ister balıkçılarımıza gerekse ekincilik mülk ve kaymakamlık müdürlüklerinde görev fail akarsu ürünleri taharri ekiplerimize şanlı görevler düşüyor. Balıkçılarımız kurallara makul hazırlık boşaltmak sureti ile bu sektörün sürdürülebilirliğini sağlamaya yardım veriyorlar, tığ da kurallara uygun avcılık yapmayanların, kurallara uygun avcılık yapmalarını tedarik etmek amacıyla kontrol ekiplerimiz eliyle denetimler açmak sureti ile bu sektörün sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışıyoruz. Perşembe deniz sahasında gırgır teknelerine müteveccih benzeri teftiş gerçekleştirdik. Bu denetimde doküman kontörlü ve balık boylarının kurallara makul olup olmadığını, istenilen balık boylarında avcılık yapılıp yapılmadığının tespitini yaptık. Bahtiyar olduğumuz tablo gerçekleşti, palamutta minimal balık boyutunun 25 santimetre olması gerekiyorken, yakalanan balıkların 35 santimetre ve üzerinde olduğunu gördük. Balıkçılarımızın belge noktasında de tıpkı eksiklerinin olmadığını, kurallara makul avcılık yaptıklarını tespit etmiş olduk” diye konuştu.’SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK ANLAMINDA BU DENETİMLERİN OLMASI LAZIM’Perşembe Su Ürünleri Kooperatifi Ünal Karadeniz, sürdürülebilir balıkçılık üzere denetimlerin yapılması gerektiğini ifade ederek, “Denetimleri normal karşılıyoruz. Gelişigüzel zaman da destekliyoruz. Sürdürülebilir balıkçılık anlamında bu denetimlerin olması lazım. Dal düşünceliler olabilir. Biz seçkin ant destekliyoruz ve saygıyla karşılıyoruz” dedi.Balıkçı Yasin Münevver ise denetimlerin yapılması gerektiğini kaydederek, “Denetimleri durumunda buluyoruz. Doğrusu sıkıntılı tıpkısı balıkçılık yapmıyoruz. Balıklarımız deneyli balık. Alelumum pelit ağı kullandığımız amacıyla onların gözü sarih alıyor. O içerisindeki ayrıntılı balıklar üstelik ağın gözünden çıkıyor” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan, denetimlerin belli aralıklarla devam edeceği bildirildi.

Share: