Societe Generale CEO’su görevi bırakıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Fransız bankası Societe Generale’nin (SocGen) CEO’su Frédéric Oudéa, önümüzdeki sene zahmetli olmaya hazırlanıyor. Oudéa büyük tıpkı Avrupa bankasında sunma uzun müddet CEO’luk görevini üstlenen liderler ortada saha alıyor.

2008 yılında SocGen’mağara CEO’luk görevini devralan Oudéa Mayıs ayında yeniden seçilmek için namzet mümteni. Financial News’mağara haberine göre bankadan yapılan açıklamada Oudéa’nın namzet olmayacağını 17 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen almanak macerasız umumi kurulda paylaştığı belirtildi.

2008 Global Mal Krizi’nden bu yana Wall Street rakiplerinin gerisinde küsurat Fransız bankası yıpranmamış CEO arayışlarına başladı. Bankadan yapılan açıklamada, “umumi heyet, Frédéric Oudéa’nın kararını kabul etti ve o zamana kadar gruba önderlik etmesi amacıyla ona olan güvenini yineledi” ifadelerine saha verildi.

Oudéa, 14 yıl boyunca okunabilen CEO’luk görevini üstlenmesine rağmen Avrupalı rakipleri son 14 yılda arka arkaya tadilat geçirdi. Avrupa bankalarının bel yönetimlerindeki çalkantılı süreçler ve liderliği ele geçirecek yetenekli ölümlü eksikliği, on yıldan çok aynı süredir Avrupa bankacılığında kuma benzeri ana konu haline geldi. Deutsche Bank, Credit Suisse, UBS, Barclays ve UniCredit, Oudéa’nın görev süresi boyunca yıpranmamış CEO’lar göreve getirdi.

Fransız bankacı tıpkısı sekans izleme değişikliğine ve göreve gelmesinden bu yana bankanın pay senetlerinde tanıdık %75’lik düşüşe karşın koltuğunu korudu. Oudéa’nın geleceği hakkındaki spekülasyonlar yıllardır oylumlu bire bir biçimde dillendiriliyordu. Bloomberg International’ın konuyla ait haberinde geçen yıl bankada CEO’luk görevini yürütecek ismin bulunması üzere kabiliyet avcısı Egon Zehnder’i işe aldığını bildirmişti.

Oudéa’nın karşı karşıya kaldığı en son nazik engel SocGen’mağara Rusya’evet yaptığı şişman miktarlardaki yatırımlar oldu. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi arsıulusal birçok bankanın Rusya’dan dolgun halde çekilmesine kat açtı. SocGen ise Avrupa bankaları beyninde yeryüzü çok Rusya yatırımı olan bankalardan biriydi. Nisan ayında, Fransız bankası, Rusya’daki yerel iştiraki Rosbank’ı, Rus oligark Vladimir Potanin’e kapalı Interros Capital’e satacağını açıkladı. Vezneci satıştan 3 bilyon euroluk tıpkı darbe matlup.

Özkaynak türevlerinde anadan görme gücünün ötesine geçmeye çalışan Fransız bankasının envestisman bankası birimi tıpkısı süredir maliyet kesintilerine gidiyor. Son Teşrin 2020’de, 2023 yılına kadar anamal piyasaları biriminde tahminî 450 milyon euro repo sağlamayı hedeflediğini tamlayan Fransız yatırım bankası 640 personeli işten çıkardı. SocGen’mağara bu kararı bankanın 2019 yılında paylaştığı ve merkezi olmayan gelişim kollarından 1.200 personelin işten çıkarılması planının aynı parçası niteliğindeydi.

Fransız mahkemesinden ‘Lafarge’ kararı

 

50 milyon dolarlık CEO ikramiyesine hissedar vetosu

 

Goldman, Çin amacıyla tahaccüm tahminlerini düzeltilmiş etti

 

Share: