Sinop haberleri! Sinop Iş Hazar ve Demokratlık Platformu Sözcüsü Demir: “Bu Tıpkısı Kaymakamlık Değil. Bunun Adı İş Cinayetidir”

MUSTAFA YORDAMLI

Sinop Say Sulh ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Şayan Çıpa, Amasra’daki yaşanan beyaz zehir faciasıyla ilgili “Bu kullanılmamış değil bundan ilk üstelik Soma’birlikte, Ermenek’te yüzlerce işçimizi benzeri kabil kazalarla kaybettik. Haddizatında bu bire bir kaymakamlık de değil. Bunun adı gelişim cinayetidir. Denetimler doğru yapılmadığı üzere bu gerçekleşmektedir” dedi.

Sinop Faaliyet Hazar El Erki Platformu Çevrim Sözcüsü Paha Çıpa, Bartın’ın Amasra ilçesinde 41 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciası ile ait açıklamalarda bulundu. Çıpa, şunları söyledi:

“BUNUN YAVAŞ İŞ CİNAYETİDİR”

“Elbette ki ihmalin olduğu çokça meydanda. Çünkü Erke Bakanı’nın yaptığı denetimler sonucunda belirttiği gelişigüzel şeyin benzerlik olduğu yönündeki açıklamaların işçilerin açıklamasıyla tek bile örtüşmediği orada tıpkısı denetleme değil ayrımsız müzakere yapıldığı vazıh. Bu eskimemiş değil bundan geçmiş bile Soma’üstelik, Ermenek’te yüzlerce işçimizi bire bir nev kazalarla kaybettik. Haddizatında bu tıpkı kaza üstelik değil. Bunun adı iş cinayetidir. Denetimler akla yatkın yapılmadığı için bu gerçekleşmektedir. Ayrıca akıbet dönemlerde ülkemizde ayrımsız sürü eroin sahası açılmıştır. Zımnında bu eroin sahalarını soy kalifiye bu işi bilenler yoluyla değil. Herkesin ayrımsız model ile tıpkı hisse senedi alanı kendisine gerçekleştirmek amacıyla yaptığı devletin hükümete mail yandaş anamal gruplarına bir tarz ile lisans verdiği eroin sahalarında boğulmaktadır. Denetimin olmadığı üzere söz gelimi Almanya’yı kat sayı verdik. Almanya’dahi şu dakika beyaz zehir kazalarında tek ölüm olmamakta. Üste kaymakamlık de olmamaktadır. Bu anlamı ile buradan de açığa çıkmaktadır ki eroin sahaları vacip önlemler alınmadan, aksiyon güvenliği ve iştirakçi sağlığı dikkate alınmadan üretime açılan yerler olduğu üzere denetimde zaruri şekilde yapılmadığı üzere avarız olmakta. Zımnında yüzlerce işçimiz değme 3-5 yılda aynı hayatını kaybetmektedir ve bire bir o kadarı üstelik alil kalmaktadır. Buna bundan sonra dur emretmek gerekiyor. Dolayısıyla hareket kazalarının benzeri dalan ile önlenmesi gerekiyor diye düşünüyoruz.

“SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE BU MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Çekirdeksel santralci tabiatıyla kim bildiğiniz üzere ince aynı süreçten beri Sinop’un gündeminde. Hatta bu Karadeniz’da yapılan bahir dibi araştırmalarından sonra kırık kırıkları olması gerekçesiyle Japonlar bildiğiniz üzere çekilmişti. Ancak buna karşın halen henüz ısrarla Sinop’ta bir nükleer santralci yapımı sürdürülmeye çalışıyor. Bu benzeri oran projesi. Zımnında sonuç dönemde Putin’in Ukrayna savaşı cihetiyle acze düşmesi sonrası baştan Akkuyu ve Sinop nükleer santrallerinin yapılacağı ve devreye sokulacağının gündeme gelmesi esasen Akdeniz’dahi ve Karadeniz’dahi Rusya üslerinin oluşacağı şeklinde açıklamalardan anladığımız kadarıyla iplik uçlarını bize veriyor. Zımnında biz Sinop Düzentileme Sulh Demokratlık Platformu adına nükleere alın savaş verenlerle birlikte tesanüt iş birliği içerisinde sonuna kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Share: