Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

Kanlıca İskelesi’nde 34’üncü Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın startını veren Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “Doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle temas anlamda temas zümre spor organizasyonunu en dört dörtlük şekilde gerçekleştiren bire bir ülkeyiz.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, yarışın Kuruçeşme’deki bitme alanında, matbuat mensuplarına izah yaptı.

Kıtaların kulaçlarla birleştiği, sporun birleştiren yönünün çok sunturlu bir şekilde tezahür ettiği eskimemiş benzeri gün yaşadıklarını belirten Kasapoğlu, “2441 sportmen, bunun yarısı yabancı koyulmak üzere, dokunaklı bir teveccühün olduğu tıpkısı yarışma. ve elbette İstanbul gelişigüzel zamanki kabil şanlı bir karı sahipliği yapıyor. Böyle sunturlu aynı günde binlerce sporcuyla, binlerce sporseverle tıpkısı araya geldik.” diye konuştu.

“34 yıl, dile mahdut, muhteşem tıpkı çalışma var”

Bu manidar yarışmaya katılan tekmil sporcuları kutladığını kaydeden Kasapoğlu, “34 yıl, dile dümdüz, bu anlamda cesim tıpkı iş var. Düzenleme komitesine ve Olimpiyat Komitesine teşekkürname ediyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin birlik illeriyle, tekmil bölgeleriyle ayrımsız spor markası, spor turizmi destinasyonu olduğuna dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle herhangi bir anlamda herhangi bir kabil spor organizasyonunu sunu kusursuz şekilde gerçekleştiren bir ülkeyiz. İşte geçtiğimiz hafta, beşincisi düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları’nı gene arz domuzuna şekilde gerçekleştirdik. Karı sahipliği olarak, organizasyon kalitesi kendisine herhangi bir alanda çıta beher organizasyonda yukarılara akla yatkın yürüyor. Önümüzdeki günlerde Bursa-İznik’te Dünya Göçebe Oyunları’nı tekrar bir şekilde düzenleyeceğiz. 2 binden çok sporcuyla, 100’den fazla ülkeyle koskocaman bir ev sahipliği yapacağız. Zaman boğazın serin suları ve binlerce sporcuyla hamdolsun Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nı de gerçekleştirmiş olduk. Elbette yüzme çok önemsediğimiz branşlardan biri. Tığ hemen biraz branşı değil stabil çok branşı hem kızıl bulan ve hem birlikte bu değeri politikalarla-projelerle ortaya koyan benzeri ülkeyiz.”

“Sürdürülebilir politikaları önemsiyoruz”

Akıbet 21 yılda, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, spora ehemmiyet verdiğini, sporu arz güçlü şekilde destekleyen önderlik anlayışı gösterdiğini nâkil Kasapoğlu, “Hem kuruluş noktasında, hem altyapı noktasında, hem üstelik sporcuya envestisman, sporcuya motivasyon ve sportmen keşfinin tek şekilde tesadüfe bırakılmadığı bir bilimsel altyapıyla, hamdolsun çıtamızı yükselttik. ve tabiatıyla ki başarılar gelişigüzel güzeşte dönüş artarak bitmeme ediyor. Burada de sürdürülebilirliği önemsiyoruz. Sürdürülebilir politikaları önemsiyoruz. İşte yüzme bunlardan tıpkısı tanesi.” diye niteleyerek konuştu.

Vekil Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 3 yıl evvel “yüzme bilmeyen kalmasın” diyerek tıpkı kampanya başlattıklarını ve yüzme öğrenmek isteyen herkese yüzmeyi öğretmeyi hedeflediklerini üstelik hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biliyorsunuz averaj tıpkı kişinin yüzme öğrenmesi 8 saatlik 8 öğüt diliminde. 450 havuzumuzda 3 binden fazla antrenörle bu projemiz bilcümle hızıyla bitmeme ediyor. 4 milyondan aşkın emanet, 4 milyon 140 bin kişiye zaman itibarıyla yüzme öğrettik. Bunun zarfında pandemi süreci üstelik dahil. Bu projemizi alelhusus bu yaz kullanılmamış aynı ivmeyle ayrımlı bire bir boyuta nakil kararı aldık. Önümüzdeki günlerde bununla ilişkin haddinden fazla spesifik açıklamalarda de bulunacağım. Gerek Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızla, lüzumlu başka kurumlarla, kuruluşlarla, kulüplerle yüzme noktasındaki atılımlarımıza bitmeme edeceğiz. Biliyoruz kim yüzme sıkı düzen adına sunu asıl disiplinlerden biri. Spordaki ayrımlı branşlar bile olsa başarıya giden yolda, spor kültürünün güçlenmesine yönelik atacağımız adımlarda yüzmenin ayrıksı bir önemi var. Kadınıyla erkeğiyle herkesin yüzme noktasındaki erişimi, bu anlamdaki politikalarımızın desteklenmesini çokça ama haddinden fazla cesim buluyoruz.”

“Hususi sporcuları hele tebrik ediyorum”

Yarışmaya katılan özel sporcularla bile benzeri araya geleceğini ve onların dahi boğazı yüzerek geçtiklerini anlatan Kasapoğlu, “Onları alelhusus kutlama ediyorum. ve inanıyorum ki yüzmesiyle, atletizmiyle, cimnastiğiyle, okçuluğuyla, güreşiyle, beher branşta Türk sporcusunun, Türk sporunun faal yürüyüşü devam edecek.” dedi.

Kasapoğlu, halkın spora erişimini terazi noktasında çalışmaya devam edeceklerini bile vurgulayarak, “Büyüyen adımlarımızı elan bile güçlendirmeye, bu anlamdaki hareket birliklerimizi artırmaya ve bittabi ki başarılarımızla taçlandırmaya bitmeme edeceğiz. Ego tüm yarışmacıları, yekpare sporcuları yeniden kutluyorum. Tabii kim bu mücadeleyi önde tamamlayan sporcu arkadaşlarımı üstelik özellikle tebrik kartı ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: