Nazik Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’üstelik 30 Ağustos Galibiyet Bayramı nedeniyle merasim düzenlendi.

Antalya’birlikte Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Vali Ersin Kalem Erbabı ve Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Haşere, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Cumhuriyet Meydanı’nda bitmeme törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütenevvi etkinlikler gerçekleştirildi.

3. Yaya Yetişek Sancak Komutanlığı Personel Binbaşı Ufuk Arabacı, törende yaptığı konuşmada, zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına esas teşkil eden 30 Ağustos 1922’de kazanılan iri zaferin kazanılmasının sadık alım ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Asil Türk milletinin ve kahraman Türk ordusuyla gelişigüzel varlığı ve vatanına kast edenlere cebin mecmu 100 sene önceki alplık ve itibar meşbu tarihinden aldığı nüfuz ile baştan dirilerek topyekun varoluş mücadelesi verdiğini vurgulayan Arabacı, “Sunulan uğraş ile tarihte eşine birkaç rastlanır bire bir galebe kazanmıştır. Eren yurdumuza ve bağımsızlığımıza kast eden antagonist kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz ayrımsız im olan bu zaferin gelişigüzel safhası biricik bir tane mutasavver, mücehhez ve yönetilmişti.” dedi.

Muğla

Muğla’de Reze Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende, Ilbay Orhan Gödeş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çelenklerin sunulması, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra öğrencilerin koşuk okuyup halk oyunları gösterisi sunduğu program, tören geçişiyle sona erdi.

Muğla İl Kurnaz Komutanlığı Komando Er Taburu merasim geçişi gerçekleştirdi.

Törene, SELIM Parti Muğla Mebus Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin, İl Açıkgöz Komutanı Tugay Büyük Gemalmaz, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile çalım müdürleri, siyasal partilerin temsilcileri ve martir yakınları dahi katıldı.

Meydandaki törenin peşi sıra Muğla’daki şehitliklere karanfil bırakılıp yakarış edildi.

Isparta

Isparta’dahi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Vali Aydınlık Baruş, Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mustafa Yiğit, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Ilbay Baruş, tören birliklerini ve katılan vatandaşları selamladı.

Şiirlerin okunduğu törende, Hızırbey Ortaokulu öğrencilerinden oluşan ahali oyunları grubu eylem yaptı.

Tören, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması ve merasim birliklerinin geçişinin ardından sona erdi.

Burdur

Burdur’daki merasim, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ilbay Şanlı Arslantaş’ın Valilikte alay tebriklerini kabul etmesinin peşi sıra Gazi Atatürk Stadyumu’nda bayrama katılan askerlerin, öğrencilerin ve halkın bayramı kutlandı.

Burdur Osmanlı Mehter Takımı’nın gösteri sunduğu programda, öğrenciler el oyunu oynadı. Merasim, askerlerin ve öğrencilerin derbent yürüyüşüyle tamamlandı.

Share: