Çınar ağacının kökleri toprakla kapatıldı

Adıyaman’ın Tut ilçesinde asırlık anıt ağacın dibinde yapılan müsaadesiz doğalgaz kazı çalışmasında açılan hat kapatıldı.

Olay geçtiğimiz günlerde Adıyaman’ın Tut ilçesinde meydana gelmişti. Anıt dikme etrafında kazı düzenlemek üzere Gusto Varlıklarını Koruma Kurulundan izin almadan yapılan kazıda ağacın kökleri yırtık, Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olaya engelleme etmişti.

Asırlık anıt ağacın dibinde yapılan doğalgaz yazı hattı küşat çalışmasında sunulan hasar dolayısıyla Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çalışmaları durdurmuş ve cürüm duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri, tuttukları tutanakları ve raporu Gusto Varlıklarını Dulda Havza Kuruluna gönderdi. Siper yerleşmiş, sellemehüsselam yapılan hafriyat ve ağaca sunulan engel ile ilişkin sorumlular üzerine karar alacak.

Orman İşletme Müdürlüğüne sınırlanmış orman mühendislerinin tavsiyeleri doğrultusunda, çınar ağacının parçalanan ana kökü kesilerek, organik gübre ve toprakla gövde kapatıldı. – ADIYAMAN

Share: