Rize marifet | Rize Valisi Çeber: “Geri Hizmet Form Rize’yi genişlik cesim ticaret merkezlerinden biri yapacak”

Rize’nin İyidere ilçesinde yapılacak Geri Hizmet Merkezi projesinin dolgu çalışmaları sürdüğü ve dolgu çalışmalarının yüzdelik 30’unun tamamlandığı bildirildi.

İyidere ilçesinde 20 milyon titrem bahir dolgusunun üzerine yapılacak olan Geri Hizmet Merkezi projesinin dolgu çalışmaları ivinti kesmeden bitmeme ediyor. Deniz dolgusu konusunda kurulacak olan projenin dolgu çalışmalarında bugüne büyüklüğünde, günde 20 bin ton malzeme denize dökülerek toplamda 5 milyon titrem taş ile dolduruldu. 1 bilyon 370 milyon TL’ye mal olacak proje 2023 yılının böylece tamamlanması bekleniyor. Geri Hizmet Limanın faaliyete geçmesiyle bu arada yılda 3 milyon ton kargo, 8 milyon titrem dökme yük, 100 bin titrem taşımalık taşımacılığıyla bölge ticaretine yılda 200 milyon dolar, taraf istihdama ise 450 milyon dolar katkı sağlayacak.

“Geri Hizmet merkezimiz Türkiye’yi Ölçülü Asya’ya bağlayan yeryüzü kocaman ticaret merkezlerinden biri olacak”

Lojistik merkezinin tamamlanması ile Türkiye’yi Ilımlı Asya’ya bağlayan bildirme oylumlu tecim merkezlerinden biri haline geleceğini belirten Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, “Geri Hizmet Liman sahamızda icraat planlandığı kabilinden devam ediyor dolgu işlemlerinde yüzdelik 30 seviyesini aştık. Oradaki hassasiyetimiz dolgu malzememiz anlaşılan bire bir mesafeden geldiği üzere duygusal güvenliğini öncelediğimiz amacıyla önceki güvenlik diye hızdan artım güvenliği öne alıyoruz. Planlandığı süre içerisinde tamamlamaya hız ediyoruz. Lojistik merkezimiz bittiği ahit Türkiye’yi Mutedil Asya’ya bağlayan sunu mehabetli Tecim merkezlerinden biri olacak. İlk açıldığında 2 bin sonraları çarpanlarıyla bu arada 20 bin kişinin istihdam edildiği haddinden fazla ağırbaşlı bire bir tecim ve endüstri faaliyetinin yürütüldüğü tıpkısı kalıp olacak” ifadelerini kullandı.

“Birleştirme sanayimizin evvel etabındaki bütün parseller doldu”

Kombinasyon sanayisinin önce etabında bütün parsellerin dolduğunu söyleyen Ilbay Çeber, “Gümrük Müdürlüğü başta gelmek üzere Rize içerisindeki bazen kurumları dahi oraya taşıyacağız. Geri Hizmet merkezine entegre kendisine Güneyce’de ki büyüklüğünde tespiti işlenmiş olan endüstriyel alanda operasyon buranın doğasına ve hassasiyetlerine uygun yerine devam ettirilecek. Organize sanayimizin önceki etabındaki mecmu Parseller doldu. 2. etabında ise kamulaştırması yüzde 97 seviyesinde. Önümüzdeki yıl orada de parsel tahsislerine başlayacağız. 23 parsellerimizde orada olacak. İstihdamımıza, turizmimize, sermayemize ve ticaretimize ulama sağlayacak” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: