Reisicumhur Erdoğan Açıklaması

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan,” Bu sabah Tarım Itimat Kooperatifi Başkanı’yla konuştum. Büyükbaş hayvanlarda bile yüzdelik 30-35 indirimle onların da satışına başlayacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan antrparantez Tarım Güven marketlerinde şeker hastalığı, un, ayçiçek hasım, zeytinyağı kabilinden 30-40 soy üründe da çabucak indirime gidileceğini duyurdu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Firez Merkezi’nde DSİ yoluyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açılış törenine katıldı.

“Ülkemizde yanan her üç lambadan birinin elektriği akarsu kaynaklarımızdan gelmektedir”

Türkiye’nin ruh istihsal kapasitesine yıllık 1,9 milyar kilovatsaate mail ulama sağlayacak en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nın bitme aşamasına geldiğini belirten Erdoğan,” Hidroelektrik potansiyelimizi henüz hızlı harekete eylemek için 2003 yılında özel sektör yatırımlarının önünü açarak tarihi benzeri kadem attık. Hidroelektrik üretim kapasitemizi gelişmemiş sürede 2 buçuk kart artırarak 110 bilyon kilovatsaate çıkardık. Ülkemizin müesses gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Ülkemizde yanan her üç lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün, dünyada 9. Sırada düzlük aldığımız hidroelektrik gücümüze 34 yıpranmamış yapı elan kazandırıyoruz” dedi.

Kamu özel sektör işbirliği ile 20 değişik ilde canlılık geçecek 34 hidroelektrik santralinin 653 kilovatsaat oturmuş güce ve yıllık 2, 3 bilyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine ehil olduğunu belirten Erdoğan,” Yatırım bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller ülkemize 2, 7 bilyon liralık iktisadi yarar sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından tafsilatlı yıllar süresince ekonomimize ek ayar sağlamaya bitmeme edecektir. Son 20 yılda ülkemize bugün açılışını yapacaklarımızla alay malay 605 bakir hidroelektrik santrali kazandırmış ve toplam rakamı 730’a çıkarmış olmakla gelgel duyuyoruz. Bizden evvel bu sayının elden 125 olduğunu dahi anımsatmak durumundayım. Antrparantez sulama ve içmece suyu gayeli olanlarla alay malay demincek bütün baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin mecmu su ambarlama kapasitesini 180 milyar metreküp konusunda çıkarmamız sayesinde arz kurak mevsimlerde üstelik daha çok susama yaşamıyoruz. Hidroelektrik santralleri üzere mensur ettiğimiz barajların cesim aynı kısmı şehirlerimize içme suyu sağlama ve sulama gayeli kullanılmakta” ifadelerini kullandı.

Sayısı 370’e sâdır tesislerle Türkiye nüfusunun 3’te ikisine toplamda 4, 9 bilyon metreküpü sağlıklı ve daim içme suyu sağlayacak yatırımlar yaptıklarını belirten Erdoğan,” Tığ bahis üretmedik, gelişim ürettik. Dere yaş çalışmalarının sayısını üstelik 5 binde 10 267 seviyesine hem yerleşme birimlerimizi hem arazilerimizi koruduk. Sulama açılan toprak büyüklüğümüzü 6, 85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız aheste miktardaki kaynaklarla ülkemizin en büyük kalkınma projesi GAP’ı hızlandırdık. GAP’ın arz iri adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesini de çabucacık tamamlayacağız.

Projenin ana yapısı olan ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir 2. şişman eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde sus tutmaya ve erke üretmeye başlıyor” dedi.

İklim değişikliği gibi global tehditlerin giderek artık konuşulmaya ve emarelerinin görülmeye başlandığı dönemde yatırımların değerinin elan mebzul anlaşılacağını tamlayan Erdoğan,” Biz dünyaya sözümüzü ülkemize eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda de iddialıyız ülkemizi 20 yılda asırlık yapıt ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde hep henüz büyük hedefler vardır” diye konuştu.

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya seçkin alanda kalkınmanın altyapısını cesim ölçüde tamamladıklarını kaydeden Erdoğan,” Şimdi ilk kânun ana hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl geçmiş milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kenar bükmüş istihza ile bize saldırmıştı. Bugün da biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği her kazanımı başına inmiş balyoz kabilinden görerek değersizleştirmeye kötülemeye çalışanları çeki ile strateji ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Dünyada öz ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak hassaten bunu belirgin dileyecek büyüklüğünde alçak tıpkısı güruhun yaşadığı tıpkı eksantrik yer var mıdır bilmiyorum”

Erdoğan,” 18 mart Çanakkale Köprüsü, önceden bizimle dalgalarını geçtiler. Bunlara bakarak gayrimümkün. Zira iki kulenin arasındaki aleniyet mesafesi dünyada eşi bire bir sıfır köprüyü yapıyorsunuz. Bunların aklı, havsalası bunları anlamaz. Biz oralarda günler bekledik . Demincek 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Tıpkısı şeyi Osmangazi’dahi yaptılar, Güç Hükümdar Çın Köprüsünde yaptılar, Nissibi Köprüsü’nde yaptılar. Bunlar kalkacak bile Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü ile buluşturacak. Böyle tıpkı özdek türlü mi olanaksız. Bunlar uygarlık dediğin devir takkadak İstanbul, İzmir Ankara anlıyor. Tığ dedik ki Batı’üstelik ne varsa Doğu’da, Cenup Doğu’de o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak. Üniversitelerimizi 81 vilayetin hepsine taşıdık mı taşıdık” dedi.

Türkiye2nin aynı haddinden fazla durumunda şehir hastaneleri kurulduğunu tamlayan Erdoğan, Ankara’bile bir numara site hastanesini açtıklarını hatırlatan Erdoğan ikinci kent hastanesinin 1, 2 ay içine açılacağını söyledi. Erdoğan Aynı müjdeyi paylaşarak, “Tığ konu değil iş üretiriz. Tarımdan istihdama, Marketlerde benim vatandaşımı yük sokanlar Tarım Emniyet Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan böyle koyun kuzu etinden yüzde 25 tenzilat bunu başlattık. Bu sabah Ekincilik Kredi Kooperatifi Başkanıyla konuştum, Bakanımda konuştu, Kocabaş hayvanlarda de yüzde 30, 35 indirimle onların da satışına başlayacağız. Ülkemizin temas yerinde bilindik kucak kuzu meri değil. Söz Gelişi bizim memlekette imdi kocabaş makbuldür. Bu piyasaların dengesini bozanları bile hizaya getirecek. 1300 lime tarım kredi kooperatifi marketi var. Bunun birlikte değişik özel sektörün bile sayısı çokça fazla onlar hangi yapar bilmem amma tığ Tarım yüreklilik adına bu indirimi yapacağız. Takkadak ette mi Tarım Kredinin değişik ürünlerinde de şeker hastalığı, buğday, un zeytinyağı, çiçek yağı hep bunlarda alelhusus 30- 40 garip üründe üstelik. Bu ürünlerde derhâl indirime gidecek. Başa mebde noktası. Sen kar amacıyla çalışmayacaksın. Sen başa sarrafiye noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın.

Deminden Ekincilik Yüreklilik Kooperatifi birlikte bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak. Bu tablonun gerisinde 20 yılda yüzyıllık iz ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmamızın getirdiği özgüven var. Alelhusus özellikle tıpkısı çıkaralım şu doğalgazı. Doğalgazı çıkardığımız andan itibaren parçalanmamış bölgede havanın lacerem değiştiğini da göreceksiniz” dedi.

Mersin Taşucucu’ndan Abdülhamid Han sondaj gemisinin uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan çokça huzursuz ergin. Bu Erdoğan ne yapıyor demiş. Erdoğan bir molekül yapmıyor görevini yapıyor. Bu gemi dünyada önceki. Anca tıpkı istikşaf gemisi. Tığ yıllarca paramızla tetkik yaptıracak sefine kiralayamazdık. Demincek bizim 4 şerha etüt gemimiz var. 2 Kıta sismik araştırı gemimiz var. Biz demincek güçlüyüz. Şurası unutmayacağız; bize durmak yakışmaz. Ara Vermek bulunmayan, o büyüklüğünde. Hani bunlar medeniydi yıllar yılı sebep İstanbul’umuza, Ankara’mıza sebep kazandırmadılar. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı. Hastalık yapmadılar. Demin şu salonumuzda gereksiz bulunmayan. Geçmiş akşam Slovenya Cumhurbaşkanını ağırladık. Kendisine buraları gösterdim. Kutlama etti, hayran oldu” açıklamasında bulundu.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Durmadık, taraf gelip yatmadık. Mösyö Kemal kabil burma küşat töreni açım töreni yapmadık. Biz bu işleri yaptık. Bir dahi Kağıthane’bile Esas atmama töreni yapıyorlar. Hangi günlere kaldık. Güneş ve rüzgar kabilinden yenilebilir enerji kaynaklarını umum imkanlarımızla heveslendirme ediyor yaygınlaştırıyoruz. Tutum programımızın yeryüzü kadar akla yatkın olduğu, yaşanan değme evolüsyon ile aynı nöbet daha görülüyor. Bizim arz balaban gücümüz milletimizin her bir ferdidir. Emekçisinden girişimcisine iş dünyamızdır. Bu devlet, budun için tuğla konusunda tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri vardır.” – ANKARA

Share: