Odessa UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girdi

Ukrayna’nın liman kenti Odessa’nın tarihi merkezi, 24 Şubat’ta başlayan Acımasız işgalinden 11 kamer sonradan UNESCO Acun Mirası Listesi’ne ve Felaket Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

Mürekkep Milletler Yetişek, Bili ve Firez Örgütü’nden (UNESCO) yapılan bağlanmış açıklamada, dün Dünya Mirası Komitesi’nin (World Heritage Committee) Ukrayna’nın liman kenti Odessa’nın tarihi merkezini Dünya Mirası Listesi’ne almaya değişmeyen verdiği bildirildi. Şehrin tarihi merkezinin bir zamanda Kızdırma Altındaki Acun Mirası Listesi’ne da alındığı ve bunun dahi Ukrayna’nın mülkün korunmasını seçmek ve icabında saldırıya uğrarsa yeniden inşasına arkalamak üzere irade edebileceği güçlendirilmiş ustalık ve finansal uluslararası yardıma muvasala sağladığı rapor edildi.

Açıklamada UNESCO Umumi Direktörü Audrey Azoulay’in dahi ifadelerine vadi verildi. Odessa’yı sinemaya, edebiyata ve sanata ‘damgasını vurmuş hayvan benzeri şehir’ olarak nitelendiren Azoulay, “Odessa, böylece uluslararası toplumun güçlendirilmiş koruması altına alınıyor. Savaş devam ederken, bu değişmeyen, temas devir toptan çalkantıların üstesinden gelen bu şehrin elan fazla yıkımdan korunmasını uydurmak için kuma kararlılığımızı somutlaştırıyor” dedi.

SAVAŞ NEDENİYLE HIZLANDIRILMIŞ PROSEDÜR

Komite’nin, savaşın başlangıcından bu yana şehre müteveccih tehditleri göz önüne alarak sözleşmenin operasyonel ilkelerinde öngörülen ayrımsız ‘acil boyut prosedürü’nü kullandığı ve UNESCO’nun, geçen edebiyat başlarında adaylığı alıştırmak üzere arsıulusal uzmanlarla Ukraynalı uzmanları ayrımsız araya getirdiği belirtildi. Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski’nin Ekim 2022’birlikte örgüte çevrimiçi tıpkısı müzakere yaparak başvuruyu resmileştirdiği ve istimara kuruluşlarının Odessa’nın adaylığını izlem fail haftalarda inceleyerek, bu hafta Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen alışılmadık Dünya Mirası Komitesi’nde değerlendirilmesine izin verdiği tabir edildi.

Share: