Pompeo’nun Türkiye hakkındaki iddialarına Mevlüt Çavuşoğlu’ndan kaba reaksiyon: gerçeğe aykırı bilgiler var

Mike Pompeo’nun, “Never Give zaman Inch: Fighting for the America I Love (Asla Bir Santimetre Vermeyin: Sevdiğim Amerika amacıyla Cenk Etmek)” adlı kitabı bundan sonra. Kitapta Cumhur Reisi Erdoğan’a karşı ithamlar berenarı ağız dalaşı yaratmıştı.

POMPEO İDDİALARDA BULUNMUŞTU

Pompeo’nun kitabında, “Erdoğan, Başkan Yardımcısı Pence ile biraz dakika beraberce görüşmek istediğini söyledi. Kestirmece sakim saat sonraları eş sahiplerimize başkan yardımcısını görmem gerektiğini söyledim. Beyhude. Yirmi zaman elan geçti ve çıktı kararlıydım. İzinsiz koridorda yürüdüm ve Erdoğan ile Pence’in buluştuğu odanın kapısını iterek açmaya çalıştım. Kilitliydi.

DARBE GİRİŞİMİ VİDEOSU ZORUNA GİTMİŞ

Daha bilahare muhatabıma kapıyı kıracağımızı söyledim. Pence’in, 2017’da Türkiye’ye CIA Başkanı iken yaptığım önceki ziyaretimde izlemek zorunda kaldığım ve 2016 darbesini anlatan aynı üç saatlik videoya maruz kalmasından endişelendim. 2016 çarpış videosu o büyüklüğünde ayrıntılı ve o kadar iğrençti ki bunun ayrımsız us sağlığı sorunu olduğunu düşündüm!” ifadeleri vadi almıştı.

“CINS CERRAR BİLGİLER VAR”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pompeo’nun reaksiyon çekici kitabında Türkiye’ye yönelik iddialarına yanıt verirken, “Pompeo, bu kitabı sanırım başkanlık adaylığında evet birlikte adaylığının kampanyasını başlatmak için yazmış. Anca düşünüyorum. Bu iddialarla ilişkin aynı öğün gerçeğe aykırı bilgiler var. Diplomatik bire bir dille söylüyorum. Siz buna domates dolması de diyebilirsiniz. Mübalağa var ve çifte ölçün var. Ayrıca bugüne kadar terörizme destekleri konusunda, KUL’dahi tehlikeli suçtur, hız sürecine bağımlı olmamak için dezenformasyon var.” dedi.

“DEAŞ’A KARŞI ĞÖĞÜS GÖGÜSE UĞRAŞ FAIL TEK KALABA, TÜRK ORDUSU”

“Türk ordusunun DEAŞ’ı yenme kapasitesi olmadığını gördük demesi ibretlik.” diyen Çavuşoğlu, “DEAŞ’a alın ahşa göğüse uğraş eden biricik NATO ordusu, Türk ordusu. Biz Suriye’da DEAŞ’lı teröristleri elemine ederken, Suriye’nin kuzeyini temizlerken, KÖLE, Pompeo döneminde YPG/ PKK ile alay malay DEAŞ’lıları otobüs ve uçaklara bindirerek Afganistan’a gönderdiler. Zaman Afganistan’daki yıldırı saldırılarının müsebbibi de bunlar. Türk ordusunun kapasitesini hep gördü. NATO’de en şişman ikinci pahal olan Türk ordusunun gücünü bütün gördü.

“LİDERLER VAR İKEN İÇERİ GİTMEK YANLIŞ”

Sair yandan, 2019’dahi İstanbul’daki görüşmede Pompeo’nun yanındaydım. Biz onların belgesinin konuşma edilemez bulduk, elan sonradan eskimemiş belgeyle müzakere ettik. Bu ortak açıklamanın yükümlülüklerini hesabına getirmediler, hak olmadıklarını gösterdiler. Cumhurbaşkanımız ile Pence arasında baş başa bire bir konuşma gerçekleştirildi. Pompeo’nun bu sürede canının sıkıldığını gördük. Protokol gereği liderler var iken, kalp gitmenin akilane olmayacağını söyledim.” açıklamalarında bulundu.

Share: