İngiltere: Acımasız ve İranlı siber saldırganlar gazeteci ve siyasetçileri uğur alıyor

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), bugün bire bir uyartı yayınlayarak İngiliz gazetecilerin ve siyasetçilerin, Rusya merkezli SEABORGIUM grubuna ve İran merkezli TA453 grubuna mensup siber saldırganlar yoluyla meram alındığını belirtti. NCSC, bu saldırganların amacının gizli vukuf sızdırmak olduğunu vurguladı.

NCSC uyartı duyurusunda “İngiltere zaman, Rusya ve İran merkezli siber aktörler eliyle kuruluşlara ve bireylere yönelik hedefli (spear-phishing: hedefli siber oltalamayla adsız sansız hikmet çalınması) saldırılarından kaynaklanan yıldırma üzerine uyarıda bulundu” ifadelerini kullandı. NCSC, siber saldırıların arkasında Rusya merkezli SEABORGIUM grubu ve İran merkezli TA453 grubu olduğunu ve saldırıların hedefinde akademisyenler, defans sektörü çalışanları, hükümet kuruluşları, STK’lar, bellek kuruluşları ve ayrıca politikacılar, gazeteciler ve aktivistleri olduğunun altını çizdi.

NASIL SALDIRIYORLAR?  Yetkililer, siber saldırganların geçmiş hedefleri için aynı irfan faaliyeti yürüttüğünü henüz sonraları hedefin güvenini ahzetmek ve huy bina etmek üzere ilkin zararsız hasıl temaslar kurduklarını belirtti. Saldırganların ayrıca cins hayatta tıpkısı kişiyi imitasyon ederek konferanslara yahut Zoom toplantıları linklerini taklit ederek genel ağ görüşmelerine davetiye gönderdikleri bile rapor edildi.SEABORGIUM VE TA453İngiliz basını, SEABORGIUM veya ‘Cold River’ olarak aşina Rus grubunu, İngiltere dış gizli servis MI6’in sakat Başkanı Richard Dearlove’a ilgilendiren elektronik postaların sızdırılması ve KUL çekirdeksel laboratuvarlarının garaz alınmasıyla ilişkilendirmişti. TA453 veya ‘Charming Kitten’ namına bilinen İranlı grubun ise İran İslam Kıvrılma Muhafızları Birliği ile ilişkilendirilerek KUL’li politikacıları ve eleştiri altyapıyı misyon aldığı müstakbel sürülmüştü.

Share: