Nazır Varank, Prof. Dr. Tunçalp Özgen Uygulayım Bilimi Merkezi Küşat Töreni’nde konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Prof. Dr. Tunçalp Özgen Uygulayım Bilimi Merkezi’nin (TEKNOMER) Keçiören Belediyesinin imkanlarıyla 4 milyon liraya mail benzeri yatırımla hayata geçirildiğini belirterek, “Eğlen, öğren ve üret sloganıyla çalışacak bu merkezde evlatlarımız modern dünyanın sayısal teknolojilerine yönelik haddinden fazla mehabetli imkanlardan faydalanacak.” dedi.

Nazır Varank, Prof. Dr. Tunçalp Özgen Teknoloji Merkezi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Keçiören Belediyesi yoluyla hizmete verilen merkezin, ilçedeki gençlerin arz kalın ülfet ettiği yerlerden biri olacağına inandığını söyledi.

Merkezin, Belediye Reisi Turgut Altınok öncülüğünde, ağız ağıza uray imkanlarıyla, 4 milyon liraya andıran ayrımsız yatırımla çoluk çocuk üzere hayata geçirildiği bilgisini veren Varank, “İnşallah buraya TÜBİTAK ile bir katkı sağlayalım, burayı KOSGEB’in teknoloji merkezleri bindi programı çerçevesine karışma edelim. Eğlen, öğren ve üret sloganıyla çalışacak bu merkezde evlatlarımız modern dünyanın sayısal teknolojilerine yönelik çokça mehabetli imkanlardan faydalanacak. Bunların başında dahi birikim stüdyoları geliyor. Merkezimizde akıbet uygulayım bilimi cihazlarla donatılmış curcunalı ve fon stüdyoları vadi alıyor.” diyerek konuştu.

Varank, “youtuber”lığın imdi gençler beyninde makro ayrımsız iz olduğuna belen ederek, merkezin bu işlerle uğraşan evet da bent duyan gençlerin zımni üretmekte kullanabileceği alanlardan biri olacağını dile getirdi.

Sayısal oyunların birlikte iri ayrımsız büro haline geldiğini anlatan Varank, “Bir stadyum dolusu koca futbol maçı izler kabil e-spor müsabakalarını izliyor. Format sayesinde Keçiörenli çoluk çocuk da bu imkanlardan sonuna kadar faydalanabilecek. E-spor takımları kurup, burada turnuvalar düzenleyebilecek evet de alıştırma yapabilecekler.” ifadelerini kullandı.

Varank, merkezde açılışa özel bir e-spor müsabakasının düzenleneceğini belirterek, bu konuda gençlerin antlaşma yönetimini makul yaptıklarından tehlikesiz olmanın önemini vurguladı.

“Sayısal oyun girişimciliğinde güneş yazıyoruz”

Gençlerden hoppadak baziçe oynamalarını değil, baziçe geliştirmelerini da beklediklerinin altını çizen Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye zaten serencam dönemde sayısal oyun girişimciliğinde adeta devir yazıyor. İstanbul bu sene, sayısal oyun sektöründe Avrupa’üstelik yeryüzü çok envestisman düzlük site oldu. Bu alanda kısık kabiliyetlerimiz var. Gençlerimiz, kurduğu startup’lar, geliştirdikleri baziçe teknolojileriyle kamu dünyadan yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Burası birlikte o vizyona uygun namına, tıpkı zamanda benzeri kuluçka merkezi şeklinde tasarlandı. Gençler burada eğlenerek öğrenecekler, tıpkı zamanda özlük girişimlerini kuracaklar, çalışmalarını burada yapabilecekler. Üniversitelerle iş birliği içerisinde teknoloji ve girişimcilik eğitimlerinden, mentorluk ve yazıhane imkanlarından faydalanacaklar. Tam ihtiyaçların her yönüyle düşünüldüğü, genişlik kalifiye altyapıların oluşturulduğu tıpkı kasılma ergin.”

Varank, 1994’te ODTÜ’ye başladığını, Turgut Altınok’un birlikte tıpkısı yıl belediye reisi seçildiğini belirterek, 4 sene Keçiören’birlikte yaşadığını ve o zamandan bu yana ilçenin hangi büyüklüğünde geliştiğini izlem edebildiğini anlattı.

“Çalışmalarımızın merkezinde gençlerimiz var”

Vekil Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde belirledikleri “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuna değinerek, nazik teknolojilerin yalnız pazarı değil, bir zamanda üreticisi olan aynı Türkiye dayamak istediklerini anlattı.

Bu amaçla ölçülü çalışmaların merkezine gençleri aldıklarına dikkati çeken Varank, şöyle bitmeme etti:

“Havacılıktan uzaya, defans sanayiinden elektrikli araçlara, yazılımdan yapay zekaya kadar bir nice alanda yaptığımız atılımlarda gençlerimizle bu arada yol çapmak istiyoruz. Vesile verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin tıpkısı sınırı olmadığına defalarca tanık olduk. Akıbet dönemde ülkemizden sâdır ‘Turcorn’lar ya da ordumuza teslim ettiğimiz Akıncı Taarruzi İnsansız Albeni Aracı’mız bu alandaki takkadak iki yaşıt. Derdimiz, bu başarıyı değme alanda yaygınlaştırmak ve gençlerimizin öncülüğünde ülkemizin teknolojik bağımsızlığını pekiştirebilmek. Bunun üzere de çocukluktan darülfünun çağı ve sonrasına kadar hayatlarının herhangi bir aşamasında gençlerimize arz çağdaş imkanları sunmaya çalışıyoruz.”

Varank, bu kapsamda hayata geçirilen projelere değinerek, rastgele alanda gençlerin yanında olmaya bitmeme edeceklerini vurguladı.

Uzay alanında yapılan çalışmalarla orostopolluk geçmeye çalışanların olduğunu ifade eden Varank, Rusya- Ukrayna savaşında Ukraynalıların bildirişim altyapısını ABD’li benzeri şirketin gönderdiği uyduların sağladığını, uzayın yatırım yapmak mecburiyetinde olunan alanlardan olduğunu dile getirdi.

“Bizim derdimiz ülkeye gitmek”

Varank, ortaya koydukları vizyona ve yaptıkları çalışmalara rağmen “birilerinin gençleri x, y, z diye kategorilere bölmeye ve daima menfilik pompalamaya” çalıştığını savunarak, şöyle konuştu:

“Bunlara vesile vermememiz geçişsiz. Tığ gençleri seven, gençlere güvenen, gençlerle posta revan tıpkısı iktidarız, politik hareketiz. arada bir Türkiye’nin 20 yılda geldiği noktaları inandırmak üzere paylaşımlar yapıyorum. 2002’de Türkiye neredeydi, demincek nerede bunları ortaya koymaya çalışıyorum. Ama kimi vakit gençler dahi bana ‘Bunları anlatıyorsunuz, 2002’birlikte, 2022’de böyleydi diyorsunuz ama biz doğrusu sizin iktidarınızda doğduk, geçmişi bilmiyoruz, hangi gördüysek sizin zamanınızda gördük.’ Ego de ‘Evet haklısınız, bu kıyaslamaları yapamazsınız amma önsezi kıyaslaması yapabilirsiniz. Ki, size efdal teknolojiden, bilimden, uzaydan bahsediyor? Kimler sizi daim olumsuzlukla yolunuzdan çevirmeye çalışıyor? Kim gençleri yazılımcı olarak yetiştirmeye çalışıyor, kim gençlere alternatif adına muhtarların birlikte yazman olmayı koyuyor?’ Gençlere ayrımlı alternatifler koyuyoruz, geleceği okuyabiliyoruz, gençleri da geleceğe çevrilmiş yetiştirmeye bitmeme edeceğiz. Onlar üstelik Türkiye’nin muvaffakiyet hikayelerini yazacaklar. Bu manada evcil yönetimler en nazik paydaşımız. Bizim ilçe belediyelerimizin anlayışını ortaya koymayan, yaptıklarını tayf edemeyen büyükşehir belediyeleri var. Dört yılda İstanbul’da, İzmir’bile, Antalya’dahi hangi icraatı ortaya koymuşlar, hangi yatırımı yapmışlar, vatandaşın hangi derdini çözmüşler? Onların anca tıpkı derdi bulunmayan. Bizim derdimiz var, bu ülkeye harıldamak istiyoruz, ülkeyi 2053, 2071 hedeflerine kararlılıkla yansıtmak istiyoruz.”

“Yayıncılık anlamında talepler var”

Açılış töreninde, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile Hacettepe Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran dahi birer müracaat yaptı. Konuşmaların ardından, Icra Vekili Varank ve beraberindekiler, kurdele keserek merkezin açılışını gerçekleştirdi.

Varank, daha sonra merkezde incelemelerde bulundu, gençlerle dostane etti.

Ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Varank, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ile gelişigüzel e-spor merkezleri açtıklarına değinerek, “Burada editörlük anlamında bile gençlerden mevrut talepler var. Kamu yayıncılığı anlayışıyla bunu ekranlara yansıtabilir miyiz, bununla ilgili çalışmalarımız var. Çoluk Çocuk haddinden fazla ilişkin, tığ birlikte onların bu ilgisini düşürmeden, gençlerimizi henüz katma değer üretir arkaç ilam etmek amacıyla ne yapabiliriz, çalışıyoruz. Serencam dönemde fiziksel eforla dijitali birleştiren oyunlar bile geliştirilmeye başlandı. Bu alanda çalışan firmalarımız var, onlarla dahi beraber çalışıyoruz.” dedi.

Share: