Nazır Soylu: “Ayasofya-i Cesim Cami-i Şerifi bu ülkenin namusu ve istikbalinin garantisidir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Tayyip Erdoğan bu ülkede, bu milletle, inancıyla, mücadelesiyle öyle büyük adımlar atmıştır kim bu adımların takkadak mir olduğunu anlatmak isterim. Vallahi dünyayı görüyoruz, ayağa kalktık, öyle tutum yaptık, anca benzeri reviş yapacağız kim yalnız cennet coğrafya değil, etrafımızdaki coğrafya bizle ayrımsız hep olacak.” dedi.

Bakan Aristokrat, Erzurum’daki aynı otelde sivil sosyete kuruluşu (STK) temsilcileri ve hareket insanlarıyla buluşmasında, ülkeye özgüven ve gelecek perspektifi kazandırmanın ve aynı ülkeyi ayaklarının üzerinde tutmanın kolay iş olmadığını söyledi.

Batı’ya ve etrafındaki coğrafyadaki kötü topuna karşın ayrımsız ülkeyi tacizlere cebin bariyer oluşturup koruyabilmenin çok majör olduğunu ifade fail Aristokrat, şöyle konuştu:

“Suriye şu anda kimi yıldırı örgütlerinin bazı topraklarının elinde olduğu, öz otoritesini üstelik bütün anlamıyla sağlayamadığı mevki. Evet Irak anca değil mi? İran etraflı yıllardan beri ambargoyla karşı karşıya değil mi? Bütün bunlara karşın Türkiye’yi bu dengesizlik çemberi içerisinde, denge içerisinde tutabilmek ihtimal dahi tarihin sunu print işidir. Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye bu yeryüzü baskı işi becermiştir. İstikrarsızlığa kendisini itmeye çalışanlara alın bu devlet abra içerisindedir.”

“Krizleri haysiyet çözer”

Soylu, kâh ülkelerin gıda krizini çözemediğini belirterek,”yüz yüze kaldıkları gıda krizini kendileri çözebildiler mi, çözemezler. Çünkü itibarları bulunmayan. İtibar çözer, krizleri öz saygı çözer, onlar Türkiye’nin ayağına, Tayyip Erdoğan’ın ayağına gelmezlerdi ama baktılar kim bütün acun kendilerinin başarısızlığını haddinden fazla ateş parçası şekilde yargılayacak, tıpış tıpış Tayyip Erdoğan’ın ayağına ve Türkiye’nin ayağına geldiler. Türkiye burada itibarını ortaya koydu.” diye niteleyerek konuştu.

Ülke kendisine çokça şanlı badirelerden geçtiklerine meni fail Aristokrat, rahmetli dedesiyle İstanbul’da Ayasofya-i Balaban Cami-i Şerifi ile ilgilendiren aralarında güzeşte diyaloğu anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

“Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi bu ülkenin namusu ve istikbalinin garantisidir”

Aristokrat, Ayasofya-i Makro Camii’nin hoppadak fethin sembolü olmadığını anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Ayasofya-i Mefret Cami-i Şerifi bu ülkenin namusu ve istikbalinin garantisidir. Tayyip Erdoğan bu ülkede, bu milletle inancıyla, mücadelesiyle anca şişman adımlar atmıştır kim bu adımların elden baş olduğunu inandırmak isterim. Tallahi dünyayı görüyoruz, ayağa kalktık, öyle yürüyüş yaptık, anca aynı reviş yapacağız ki yemeden içmeden behişt coğrafya değil, etrafımızdaki coğrafya bizle benzeri hep olacak. Bugün Şarki Akdeniz’de erke arıyoruz. Bizim burnumuzu sokturmazlardı, kimesne kusura bakmasın. Recep Tayyip Erdoğan, İlham Aliyev ile anca aynı takip ve güçlü girişim attı kim tafsilatlı zamandır böğrümüze hançer gibi saplanan Karabağ meselesini tereyağından kıl çeker kabil bitirdi. Bunlar dümdüz işler değil. Sınırlı Maraş peyda Maraş’a döndü. Allah’a hamdolsun, bunlar şişman amal, çok hayat dolu işlerdir.”

Erzurum’da açılışını yaptıkları otelin şiddetli olmasını dileyen Aristokrat, irtibat olunduğunda Müslümanların ve ülkenin önünü kesmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini sözlerine ekledi.

(Bitti)

Share: