Harşena Dağı ve Pontus Kral Kayaç Mezarları’yla ilişik UNESCO dosyası tamamlandı

UNESCO Acun Ekin Miras Arızi Listesi’nde düz kayran Amasya Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları’nın daimi listeye alınabilmesi amacıyla Amasya Valiliği aracılığıyla sürdürülen icraat tamamlandı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazetecilere, yaptığı açıklamada, Küçük Asya coğrafyasının bayrı şehirlerinden biri olan Amasya’nın geçmişine, tarihine, kültürüne ehil çıktıklarını söyledi.

UNESCO Dünya Bırakıt Arızi Listesi’nde saha alan Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları’nın esas listeye alınmasıyla ilişik ağır sıklet aynı çalışmaya giriştiklerini belirten Masatlı, “Sabık hafta bakımından dosyamızı tamamlayarak, Firez ve Turizm Bakanlığımıza yeryüzü ettik. Bundan sonraki süreçte Hars ve Turizm Bakanlığımız bu dosyayı inceleyecek ve UNESCO’nun merkezi olan Fransa’ya gönderecek. İnşallah yer gücük sürede Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları, ülkemizin UNESCO Acun Temelli Mirası’nda olan eserlerinden ayrımsız tanesi olacak.” dedi.

Harşena Dağı ve Kral Kayaç Mezarları’nın yerel ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini, Amasya’nın binlerce yıllık tarihe cemaat, tarihin çarçabuk anında temas döneminden birtakım asar barındıran bir ekin şehri olduğunu anlatan Masatlı, Amasya’nın UNESCO Dünya Kültür Bırakıt Daimi Listesi’ne alındığında dünyanın kültürel ve tarihi yerlerinden birisi haline geleceğini tabir etti.

Biz haricen birlikte seyyar alıyoruz ama Amasya’nın dünyada çıktı bilinirliği olacak”

Amasya’nın güzel tarihi geçmişine belen eden Vali Masatlı, şunları kaydetti:

“8 bin 500 yıllık tarihi ve uhdesinde barındırdığı medeniyetlerle Amasya ilimiz, Anadolu coğrafyasının eşsiz kentlerinden aynı tanesidir. Özellikle Hititler, Frigler, Hattiler, Pontuslar, Rumlar, Bizanslılar ve özellikle bizim tarihimiz açısından dahi Selçuklular ve Osmanlıların koskocaman şehirlerinden birisidir. Nakız hakeza olunca bilcümle bu medeniyetlerin bu coğrafyada bırakmış olduğu dokuz canlı çok tarihi iz söz konusu. Bunlardan birisi bile Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları. Hedefimiz, ilimizdeki bu tarihi eserin UNESCO Acun Mirası Sürekli Listesi’ne girmesidir. Amasya’mız Kültür ve Turizm Bakanlığımızca ‘marka kent’ adına bilinmektedir. Bu vesileyle bile dünyanın koskocaman kültürel ve tarihi yerlerinden birisi haline ati. Biz haricen dahi gezgin alıyoruz amma Amasya’nın dünyada imdi bilinirliği olacak. Ülkemizde tanınıyoruz ama insanlarımızın buraya ilgisi artacak.”

Share: