Nazır Nebati’den alacak desteği açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, heveslendirme belgeli yatırımlar kapsamında yatırımcılara 2022 yılı içerisinde toplamda kısaca 100 milyar teklik alacak teşviki sağlayacaklarını belirterek, “Türkiye Tutum Modeli’ne, cari açığı azaltmaya yardım sağlayacak imalata, yatırıma, üretime kıvrak desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Bitkisel, haziran ayında endüstri üretim endeksinin almanak bazda yüzde 8,5, aylık yüzde 1,3 arttığına dikkati çekti. Sanayinin çarklarının döndüğünü, dünyadaki iktisadi gelişmelere karşın Türkiye’bile üretimin artmaya bitmeme ettiğini belirten Bitkisel, yatırımı, üretimi ve ihracatı önceleyen cari açığı azaltarak sürekli eşit istikrarını sağlamayı hedefleyen Türkiye Tutum Modeli kapsamında eskimemiş uygulamalarla üreticileri değme devir desteklediklerini belirtti.

İndirimli Kurumlar Vergisi uygulamasıyla, isteklendirme belgeli yatırımlarda Kurumlar Vergisi oranını yatırımın yapıldığı bölgeye ve envestisman türüne göre yüzdelik 2’ye, imalat yatırımlarında ise sıfıra kadar indirdiklerini tamlayan Nebati, “Bu kapsamda 2022 yılının evvel çeyreğinde kısaca 18,6 bilyon liralık Kurumlar Vergisi teşviki sağladık. Sene böylelikle yatırımların teşviki kapsamında almadığımız Kurumlar Vergisi’nin 79 bilyon liraya ulaşacağını öngörüyoruz.” dedi.

Nebati, yatırımlar üzerindeki muamelat maliyetlerini, bürokrasiyi azaltarak yatırım iklimini iyileştirdiklerini ve yatırımcıların önünü açtıklarını rapor ederek, yatırım heveslendirme belgeli; mülk alımı, diğer maddi hakların kiralanması ve alımı, sabit fiyat yatırımlarının yapım ve inşası ile müşavirlik ve ustalık müşavirlik hizmetlerine Kaşe Vergisi ve harç istisnası getirdiklerini hatırlattı.

Envestisman teşvik belgesi kapsamında, binalara 5 sene süreyle, arazilere yatırım isteklendirme belgesi süresince Taşınmazlar Vergisi muafiyeti getirdiklerini belirterek, bu kapsamda düz yazı edilen binalardan birlikte çatı inşaat ve mamure harcı almadıklarını vurguladı.

“13 bin yatırımcımız yaklaşık 46 milyar liralık makine ve donatı aldı”

Nebati, yatırım teşvik belgesi sahibi mükelleflere araba ve teçhizat teslimlerini KDV’den derogasyon ettiklerini, hayata geçirdikleri düzenlemelerle bu istisnaya yazılım ve gayri maddesel adalet teslimlerini üstelik karışma ettiklerini anımsatarak, “Bu kapsamda 2022 yılının önce yarısında bu isteklendirme kapsamında 13 bin yatırımcımız yaklaşık 46 bilyon teklik araba ve donatı almıştır. Yavuz, uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Nebati, yatırım isteklendirme belgeli eskimemiş yatırımlarda kullanılmak üzere 2023 sonuna kadar alınan araba ve teçhizatın amortisman sürelerini yarıya indirdiklerini da belirterek, yatırımcılara işlerini izam, yatırımlarını, istihsal kapasitelerini açık artırma çağrısında bulundu.

İmalat sanayine yönelik yatırım motivasyon belgesi kapsamında yapılan yatırımlara ilgilendiren yapım işleri nedeniyle yüklenilen ve iskonto konusu yapılamayan Eklenmiş Değer Vergisi’nin iadesine ilişik düzenlemeyi istisna düzenlemesine dönüştürdüklerine dikkati çekici Bitkisel, bu aranjman kapsamına heveslendirme belgeli turizm yatırımlarını dahil ettiklerini bildirdi. Bitkisel, bu teşvik kapsamında de 2022 yılı içerisinde tahminî 2,5 bilyon lira KDV’den vazgeçerek envestisman maliyetlerini düşürdüklerini söyledi.

Bitkisel, 2023 sonuna kadar minimum 500 milyon liralık çakılı yatırım öngörülen yatırımlara ait yapım işleri nedeniyle yüklenilen ve indirim aracılığıyla telafi edilemeyen Melfuf Ayar Vergisi’nin izleyen sene iadesine imkan sağladıklarına bel ederek, “Bu teşvik kapsamında 2022 yılının evvel 6 aylık döneminde 13,6 bilyon lira para teslimi yapılmıştır. Envestisman teşvik belgeli yatırımlar kapsamında yatırımcılarımıza 2022 yılı içerisinde toplamda kestirmece 100 milyar lira idrak teşviki sağlayarak, Türkiye Tutum Modeli’ne, akan açığı azaltmaya yardım sağlayacak imalata, yatırıma, üretime zinde desteğimizi sürdüreceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Bitkisel: Üretimde, büyümede, ihracatta, istihdamda rekor kırmaya bitmeme ediyoruz

 

Icra Vekili Nebati: Akan fazla vermeye devam ediyoruz

 

Share: