Domino’s İtalya’dan çekiliyor

Amerikan pizza zinciri Domino’s, pizzanın anavatanı İtalya’birlikte ilk şubelerini açmasından yedi yıl sonraları bu mevki pazarından çıkma kararı aldı.

Napoli merkezli “pizza sanatını” insanlığın kültürel mirasları arasına kaydettiren İtalya’bile, önceki Domino’s şubesi 2015’te açılmıştı.

İtalyan basınına bakarak müşareket, franchising (dokunulmazlık hakkı) yöntemiyle ülkede 880 yazıhane açmayı planlıyordu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine bakarak, bu planların aksine kâin 29 şubesi bile ağız ağıza kapatıldı. Franchise haklarını elinde bulunduran ePizza şirketi, pandemi ve arkası sıra mevrut kısıtlamalar ve küsurat maliyetlerin yanında, yerli restoranların bile evlere servis hizmetlerini artırması üstüne rakiplik gücünü kaybetti. Iştirak, sabık nisanda iflas başvurusunda bulundu.

90’dan fazla ülkede 18 binin üstünde şubesi mevcut Domino’s, dünyanın bildirme balaban pizza zinciri konumunda.

Şirketin İtalya pazarından çıkışı ise para gazetesi Mülk Sole 24 Ore vasıtasıyla şöyle özetlendi:
“İtalyan pizzası ve evlere servis, Amerikalı markasını yenen bire bir yöntem oldu.”

Memleket Messaggero gazetesi de “İtalyanlar ananaslı pizzayı sevmedi: Domino’s ülkedeki cümle pizzacılarını kapattı” diyerek yazdı.

Içtimai medyada birlikte İtalyan pizzasının Amerikalı zincirini yendiği ve bunun ananaslı pizzayı reddedenler için bire bir galibiyet olduğu yorumları yapıldı. Sosyal medyadaki İtalyanca yorumlarından biri dahi “İşleri riske girenlerin olması acı tamam ama amiyane bedevilere kum satmaya çalıştılar” şeklinde oldu.

Gerçek Napoli Pizzası Derneği Umumi Direktörü Stefano Auricchio birlikte New York Times gazetesine yaptığı açıklamada Amerikan şirketin İtalya’dan çıkmasının piyasayı zayıflatacağı amacıyla ümitsiz olduğunu söyledi.

Auricchio mavera yandan, İtalyanların pizza konusunda kaslı aynı damak zevkine eş olduğunu, yapıt kalitesini fark edebildiklerini üstelik ekledi.

Cemiyet, Napoli kentinin geleneksel yöntemleriyle pizza yapan ustaları ve işletmeleri tıpkı araya getiriyor ve “pizzanın savunulması ve değerinin bilinmesi” amaçlı faaliyetlerde bulunuyor.

Napoli’nin geleneksel pizza etme biçimi 2017’üstelik UNESCO Somut Sıfır Kültürel Miras Listesi’hangi girmişti. “Geleneksel Napoliten pizzacılık sanatı”, pizza hamurunun hazırlanma şekli, pizza ustasının hamuru çevirişi ve odun fırınında pişirilmesi gibi nedenlerle özel bire bir mutfak sanatı kendisine değerlendiriliyor.

Napolili Pizza Ustaları Akademisi birlikte bu sanatın sürdürülmesini nail olmak için değme sene kurslar düzenliyor.

“Pizza” sözcüğüne bilinen kayıtlarda ilk defa 997 yılında, Napoli yakınlarındaki Gaeta kentinin piskoposunun taleplerinin vadi aldığı bire bir belgede rastlanıyor.

Piskopos doküman ile, topraklarında hareketli birinden Paskalya ve Noel’da 12’şer pizza istiyordu.

İtalya’de İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bomba imha edildi

 

Moody’s İtalya’nın itimat notu görünümünü negatife çevirdi

 

İtalya’da Batı Nil Virüsü vakalarında artış

 

IMF’den İtalya ekonomisi için bu yıl yüzde 3’lük nema beklentisi

 

İtalya 9. yol erken seçime gidiyor

 

Share: