Nazır Kirişci, Hatay’da “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (2)

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Konya’nın 3 ilçesinde uygulanmaya başlanan Dirimlik Dulda Sigortası’nın ati yıldan itibaren Türkiye çapında genişletileceğini söyledi.

Kirişci, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde planlı “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda, çiftçilerin 1 Ekim itibarıyla Çiftçi Araç Sistemleri’hangi girişlerini e-Çap üzerinden yapabileceğini anımsattı.

Üreticilerin, 2023’ün ilk 3 ayında ödenmesi planlanan mazot ve basılmış desteklerini 6 ay öne çektiklerini hatırlatan Kirişci, “Bunu mart ayında değil bu ayın sonuna akıllıca, inşallah ekimin başında size süt ve tezek desteğini 6 ay öne çekerek vereceğimiz bindi, Kültür Bankasının rençper kartına ayni adına yüklenecek, nakdi namına değil. Söz Gelişi buğdayda dekar başına 121 liralık dedik, bu miktar sizin kartınızın üzerine yüklenecek. Siz hemen motorin ve gübre alacaksınız.” dedi.

Kirişci, Kültür Bankası aracılığıyla üreticilere verilen kredinin dahi 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarılacağını, kredinin yüzdelik 50’lik kısmının kartlara ayni adına yükleneceğini dile getirdi.

Sözleşmeli üretimin, tarımda yer ve istek arasındaki dengeyi destek olmak yerine yetişkin olduğunu vurgulayan Vekil Kirişci, “Biz, kontratlı üretimle üreticilerimize yıpranmamış benzeri içki aldıracağız. Meclis açıldığında milletvekillerinin bilgilerine, teveccühlerine sunacağız. Ihtimal de tarihimizin bildirme domuzuna, üreticilerimizi koruyucu ve muhafız benzeri sözleşmeli üretimi, mevzuatımızın içerisine kazandırmış olacağız. Bu dahi Gazi Divan’imizin 1 Ekim’birlikte açılışıyla bu arada başlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Kirişci, Türkiye’birlikte 16 yıldır Tarım Kanunu’nun uygulandığına dikkati çekerek, ülkede geliştirilen Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) Azerbaycan’de birlikte tanıtıldığını aktardı.

Ürünlerin ve kazancın korunmasının amaçladığı Gelir Koruma Sigortası’nın, Konya’nın 3 ilçesinde uygulandığını hatırlatan Nazır Kirişci, “2022’üstelik Konya’nın bilcümle ilçelerinde bitmeme edecek. 2023’ten itibaren üstelik birlik Türkiye’de, buğday ile başlayacağız ve ondan sonradan da genişleteceğiz. Burada sigorta primlerinin yüzde 60’ını kamu namına biz ödeyeceğiz, üreticimiz birlikte yüzde 40’ını ödeyecek. Sonra ola kim gelirinde bir düşüş olursa o gelirin düşüyle ilgili da bu ifa gerçekleşmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Sera OSB’ler Türkiye’nin üretimini arttıracak

Verasetten kaynaklı, köyden kente göçten dünya veya apayrı sebeple ekilmeyen alanlar olduğunu nâkil Kirişci, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı’mız ‘Bir karış ekilmedik meydan kalmasın, herhangi bir düzlük ekilsin, dikilsin.’ dedi. Tığ da ‘Sen üret yeter.’ sloganımızla bunu hayata geçirmeye çalıştık. Bu ekilmeyen alanların üretime kazandırılması hesabına birlikte tohumlukta yüzdelik 75’e varan sübvansiyonlar uyguluyoruz. Epey bunların haddinden fazla pir uygulamaları var. Türkiye’bile ekilmeyen alanların düz kadar ağırbaşlı daralma söz konusu. Peki bunun sonucunda ne oluyor? Temsil bir rayiç kıymet üzerinden malın sahibine diyoruz kim ‘Al bu senin kira bedelin. Sen kiranı al, burada tarımsal faaliyette mevcut olmak isteyen üreticilere kullandıracağız.’ diyoruz. Sonunda koşa cepheli nail oluyoruz. Kent tarımı dediğimiz yeni bir kavram var. Hatay’ın buna ihtiyacı yok,zira ihtiyacı olan hep ürünleri üretiyor. Amma jeotermal alanlar başta girmek için aynı kentin ihtiyacı olan ürünlerin, o kentte üretilmesini sağlayacak faaliyetleri yapıyor olmamız lazım. İlk tavhane OSB’nin temelini İzmir’de attık. İkincisi Nevşehir Kozaklı’dahi oldu. İnşallah diğerleri da ati ve Türkiye üretimini 3’e, 4’e katlayacak.”

Vekil Kirişci, Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumuyla desteklenen projelerde tanzim eşiğini 65 puandan 30’a çektiklerini belirterek, sonunda desteklenen proje sayısında yüzde 120’nin üzerinde çoğalma sağlandığını söyledi.

Hatay’de akıllıca mevcut projelerin atıfet desteği tutarının 100 milyondan 192 milyona, envestisman tutarının birlikte 153 milyondan 295,5 milyon liraya yükseleceğini dile getiren Kirişci, bunun üstelik Hatay’a büyük bir içki olacağını vurguladı.

Müjdelerinin bitmeme ettiğini aktaran Kirişci, “Zeytinin de asıl vatanı yerine kabul edilen bu fena hâlde kente, 20 yılda 13,7 milyar lira zirai ve envestisman desteği sunmuşuz. Helali adamakıllı olsun. Daha fazlası hak ediliyor. İnşallah biz henüz fazlasını Hatay’dan bekliyoruz. Hatay ihracat şehri, ihracatını 3 katına çıkarttı. 221,6 milyondan 756,1 milyon dolara çıkarttı. Akarsu ürünleri alanında, Hatay adına çok balaban bire bir başarımız var. Bunu bile lütfen görmezden gelmeyin. Çabucak pamuğu, maydanozu, mandalinayı konuşmayalım. Akarsu ürünlerinde yüzdelik 1174 oranında tıpkısı artım sağlanmış. Epey Hatay’ın bu yönünün bu büyüklüğünde öne çıkmasını çok önemsiyorum. Tabii ki elan iyisi kategorik yapılmalı. 2002’üstelik 18 yetiştiricilik tesisinin olduğu kentte 115 titrem istihsal varken, bu rakam 2021’da 5 bin 602 tona kazanmış. Tığ 14 milyon teklik bu muvaffakiyet için destek vermişiz.” diye niteleyerek konuştu.

“1630 orman yangını imdi”

Orman Genel Müdürlüğünün kentteki çalışmalarına dahi değinen Kirişçi, 2003-2021 döneminde kentte 36 bin hektarlık tıpkı toprak çalışmasıyla 76 milyon fidanı toprakla buluşturduğunu rapor etti.

Kirişci, topraklarının yüzde 38’i orman olan Hatay’da Orman Bölge Müdürlüğü kurulduğunu anımsatarak, “144 orman köyü olan tıpkı ilin yangınlarla ilişik dahi kırılganlığını dikkate aldığımızda bu kesim müdürlüğüne inşallah cuşiş üstüne az aksiyon düşer. Yine hepimizin bilgisi olsun, hiç orman yangını çıkmıyormuş gibi bakmayalım, şu anne kadar 1630 yangın artık. Kimsenin haberi namevcut. Sadece Marmaris, Datça ve Gülnar’daki yangın zihnimizde var. Umu edilen bunların hiçbirinin olmaması.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyetin 100 yılının gelecek sene geride bırakılacağını, 2023’te başlayacak eskimemiş yüzyıla “Türkiye 100 yılı” adını verdiklerini ve Türkiye’nin bundan sonra global bir aktör olduğunu dile getiren Kirişci, şunları kaydetti:

“Demin 100 yıllık bakir aynı dönemin başlangıcında Türkiye artık ulusal değil, lehçe değil, küresel ayrımsız oyuncu olmaktan katiyen ihtiraz edemez. ‘Ben bu görevi almıyorum, bana aşkın gelir.’ ağıt lüksümüz namevcut. Bunun bile emareleri çokça şükür ortada. Bundan dünya 2023, ülkemiz, dünya için akıbet aşama eleştiri. Biz hemen kendisi üzere kıvrak değil, yekpare mazlum coğrafyalar amacıyla dem alan ve bunun gereğini işleyen aziz milletin bugünkü dallı güllü evlatlarıyız.”

Toplantıya Ilbay Rahmi Doğan, Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Nihat Pakdil, DOĞRU Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Hususi, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Polat ve Hacı Söz Türkoğlu, Orman Umumi Müdürü Bekir Karacabey, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ile gayrı ilgililer katıldı.

(Bitti)

Share: