Macron, Fransa ve İngiltere ilişkilerinde bakir ayrımsız döneme girilmesinden kıvançlı

Fransa Reisicumhur Emmanuel Macron, Fransa ve İngiltere beyninde ikili münasebat açısından eskimemiş benzeri döneme girilmesinden sevinme duyduğunu açıkladı.

Macron, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile Paris’te planlı Fransız-İngiliz Zirvesi sonrası Elysee Sarayı’nda ortak matbuat açıklamasında bulundu.

Fransa ve İngiltere ilişkileri açısından bakir tıpkı dönemin başlamasından sevinme duyduğunu açıklayan Macron, Sunak ile asayiş, savunma ve ağır aksak göç konuları karışma birçok meseleyi ele aldıklarını ifade etti.

Macron, Sunak ile Avrupa’nın güvenliğinin yanında geleceğin sefine savar füzelerinin üretimi üstüne kuma akım ika, denizcilik ve erke üretimi konularını görüştüğünü aktardı.

Fransa ve İngiltere arasındaki enerji işbirliğinin Brexit’ten etkilenmediği değerlendirmesini fail Macron, iki talih ilişkilerinin vadi düzlük gerilse dahi kopmayacağına işaret etti.

Macron, yasa dışı kafile konusunda ongunluk kaydedilmesi üzerinde anlaştıklarını söyleyerek Fransa’nın Manş Denizi üzerinden gayrikanuni kafile faaliyeti tay tay arabası 55 şebekeyi çökerttiğini anımsattı.

Fransa Cumhur Reisi, İngiltere ve Fransa makamlarının yasa dışı göçle mücadelede sorumluluklarını adına getirme konusunda kararlılıklarını sürdürmeleri meselesini ele aldıklarını dile getirdi.

Yasa dışı göçle mücadelede önceki anlaşmaların daha çok uygulanamadığı, bu kapsamda kullanılmamış müzakerelere geçilmesi gerektiği yorumunu özne Macron, bu konuda Fransa ve Günindi Balkanlar karışma Avrupa ile Bir Krallık’ın halk ele çalışması gerektiğini söyledi.

Macron, yasa dışı göçle savaşım üstüne haziranda Moldova’üstelik, ardından İspanya’de, sonrasında Mürekkep Krallık’ta haddinden fazla yönlü görüşmelerin olacağı toplantıların yapılmasının planlandığını aktardı.

Gazetecilerin soruları konusunda Gürcistan’da yaşanan olaylara da değinen Macron, ülkenin bulut donör aynı süreçten geçtiği ve Gürcistan hükümetinin balaban ayrımsız kalın altında olduğu yorumunu yaptı.

Ülkesinde milyonlarca insanın protestolarına neden olan emeklilik reformuna ait konuşan Macron, reformun Parlamentoda görüşüldüğünü buna yönelik şimdilik aynı kıymetlendirme yapmasının akilane olmadığını savundu.

Ukrayna- Rusya beyninde barış müzakereleri amacıyla yeni benzeri güruh

Macron, Fransa ve İngiltere’nin, Rusya-Ukrayna savaşına ilişik, Rusya’nın savaşı kazanmamasına yönelik eş ferman ve yaklaşıma erbap olduğunu söyledi.

Savaşın yayılmaması için zaruri çabaları ortaya koymakta kararlı olduklarını belirten Macron, hazar müzakerelerinin başlaması üzere mümasil zamanda yeni tıpkısı güruh yapacaklarını aktardı.

Macron, “Ukrayna Avrupa ailesine dahildir.” ifadesini kullandı.

Share: