AB’nin depremzedelere armağan konferansı 20 Mart’ta

SU, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 20 Mart’ta uluslararası bire bir donörler konferansı düzenliyor. Toplantıya katılımın yüksek olması bekleniyor. Avrupa Birliği (SU), 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri ve sonrasında yaşanan sarsıntılardan gösterişli bir biçimde etkilenen Türkiye ve Suriye’ye yardım üzere 20 Mart Pazartesi günü Brüksel’da ayrımsız uluslararası donörler konferansı yapılacağını duyurdu.

DENIZ ve Birliğe unsur ülkeler bu konferansta, bugüne arbede yapılan yardımlara munzam namına; müstacel yardım, baştan yapılandırma ve rehabilitasyon üzere büyük oranda tıpkı bağış miktarına ulaşmayı amaçlıyor. Arsıulusal ortaklarla global donörlere çağrıda bulunan KEZ, yardımın miktarı belirlenirken felaketin yarattığı zararın büyüklüğünün gözönünde bulundurulmasını ve bu print zamanlarında Türkiye ve Suriye ile dayanışma ortamında olunmasını istedi.

Birliğin çağrısında, Arsıulusal Donörler Konferansı’nın bu amaçla AB Komisyonu ve DENIZ Konseyi Bölüm Başkanı İsveç’in eş sahipliğinde 20 Mart’ta yapılacağı duyuruldu.

Geniş tıpkısı paydaşlık bekleniyor

AKARSU Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un, Türk makamları görüşerek tevhit ettiği konferansa, Angajman ülkelerinin yanında, SU’ye aday ülkeler, gizil aday ülkeler, yandaki ve müttefik ülkeler, Rusya dışındaki G20 üyeleri, Körfez İş Birliği Konseyi üyeleri, Mürekkep Milletler (BM), uluslararası organizasyonlar, insani müzaheret kuruluşları ile uluslararası ve Avrupa para kurumları davet edildi.

KEZ Komisyonu Başkanı Von der Leyen, konferans ile ilişkin açıklamasında, “Türkiye ve Suriye’deki tahripkâr depremden altı hafta sonraları, bu trajediden salim kurtulanlara arkalamak amacıyla aynı araya geliyoruz. Dayanışmamız, depremden sonradan önce saatlerdeki kabil aktif olmaya bitmeme edecek. Türkiye ve Suriye’deki insanlar şurası bilmeli ki, mufassal vadede üstelik onların birlikte olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Bütün ülkelere, kamusal ve hususi bağışçılara üzerlerine düşeni ika çağrısında kâin Von der Leyen, “Hayatını kaybeden insanların anısına, geçmiş yardıma kahramancasına koşanları alkışlamak üzere ve de en önemlisi hayatta kalanlara, birlikte daha gani benzeri ati inşa etme namına” konferansa katılımın erdemli olması gerektiğini vurguladı.

İsveç Başbakanı Kristersson ise “Türkiye ve Suriye’deki depremler, tarihi ölçüde iri ayrımsız nâr oldu. Yaşamını yitiren insanlar, yıkılan evler ve yaşanan insani acılar amacıyla üzüntümü dile vermek istiyorum. Sonuçları aşağı azılı” ifadelerini kullanarak, ülkesinin ahit başkanı sıfatıyla, SUTAŞ ülkeleri ile gelişigüzel, Türkiye ve Suriye’deki yeniden yapılandırma sürecinde, elinden mevrut değme şeyi yapacağını bildirdi.

SU’nin Türkiye’ye yardımları

SU şu ana çatışma Türkiye’deki depremzedeler amacıyla 12 milyon euro, Suriye’deki depremzedeler amacıyla de10 milyon euro çapında insanca yardımda bulundu. Ayrıca depremlerin tezelden sonrasında, DENIZ Acı Koruma Süreci (UCPM) koordinasyonunda Türkiye’ye, hep bin 750 kişiden oluşan arama ve istirdat personeli ile 111 arama köpeği gönderildi.

Antrparantez aralarında İsveç gibi AKARSU üyesi ve Karadağ üzere AKARSU’ye aday ülkelerin olduğu 20 kerem Türkiye’ye deri, ısıtıcı, elektrik üreteci, mobilya, tıbbi malzeme, hijyen kitleri, azık ve soğuğa karşı yardımcı faça yolladı.

Belçika, Fransa, İtalya, İspanya ve Arnavutluk’tan Türkiye’ye aynı zamanda tıbbi ekipler birlikte giderken, Hollanda aynı sayı tıbbi tahliye uçağını depremzedelerin hizmetine sundu. Romanya ise, 2 bin çadır ve 8 bin akak, İsveç ise 500 acil tahaffuz ünitesi ve 2 bin 500 yatağı Türkiye’ye gönderdi.

DW/ TEN,BÖ

Share: