SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde önceki enerjik vericili uykuluk nakli yapıldı

– SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde evvel etkin vericili karaciğer nakli yapıldı

İlk uykuluk nakli oğuldan babaya yapıldı

Oğuldan babaya ikinci hayat şansı

GAZİANTEP – SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde geçmiş çalışkan vericili uykuluk nakli, 45 yaşındaki oğuldan 75 yaşındaki babaya yapıldı. Oğuldan babaya yapılan aktarım kalburüstü tıpkısı şekilde gerçekleşirken taburcu olan uzuv alıcısı ve vericisi ile aktarım heyeti kameraların karşısına imdi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde geçmiş çalışkan vericili uykuluk nakli, Organ Nakli Merkezi (TransplANTEPSANKO) tarafından gerçekleştirildi. 45 yaşındaki Ramazan Karahan’dan, 72 yaşındaki babası Mahmut Karahan’a yapılan evvel faal vericili karaciğer nakli başarılı bire bir şekilde gerçekleştirilirken taburcu olan uzuv alıcısı ve vericisi ile nakli işleyen ameliyathane ekibi düzenlenen matbuat toplantısında mutluluklarını dile getirdi.

“Karaciğer alıcımızı ve vericimizi sağlıklı tıpkısı şekilde taburcu ettik”

Genel Cerrahi Anne Marifet Dalı Öğr. Üyesi ve Örgen Aktarım Merkezi Mesul Hekimi Doç. Dr. Yücel Yüksel ise rahatsız Mahmut Karahan’ın sonuç ahit karaciğer yetmezliğine kapalı gelişen zihin bozukluğu tablosuyla SANKO Üniversitesi Hastanesi’ne başvurduğunu, umumi durumu düzeldikten sonra karaciğer nakli hazırlıklarına başladıklarını aktardı.

Hastanın oğlu Ramazan Karahan’ın karaciğerini bağışlamaya fahri olduğunu tamlayan Doç. Dr. Yüksel, “Aktarım öncesi yaptığımız değerlendirmelerde nakle engel ayrımsız buut belirlenmedi. Hem alıcımız hem da vericimiz ayrımsız anda ameliyata alındı. Ramazan hatır karaciğerinin tahminî yüzde 60’ını alarak, babasına naklettik. Karaciğer kendisini yenileyen tıpkı organdır. Ameliyat yedi saat sürdü. İlk ameliyatımız olduğu üzere gösterişli gittik. Ameliyattan sonra Sindirim Bilimi, Dokunaklı Bakım, Işın Bilimi, Nefroloji Uzmanlarından oluşan ekibinin yakın takip ve ilgisiyle geçmiş hareketli karaciğer aktarım azrail ve donör hastamızı sağlıklı ve bahtiyar bir şekilde taburcu ettik. Uykuluk nakli organ naklinin en edisyon ameliyatlarındandır. Uykuluk nakli yapınca kendimi acun kupası almış Messi kadar hissettim. organ nakli ameliyatlarında daha çok cerrahlar civar plandadır. Amma cerrahlar buzdağının yalnız zahirî kısmı. SANKO Üniversitesi, Hastanesi ve SANKO yönetimi bu başarının birer mimarıdır. Uykuluk naklinin hastanemizde yapılması, Gaziantep ve toprak hesabına haddinden fazla önemlidir. Uykuluk ve böbrek nakilleri teferruatlı süreç ve bilek süreçlerden geçiyor. Hastalar ilk tıpkı yıl içerisinde andıran merkezlere gezmek zorunda kalıyor. Yaşadıkları yere ne büyüklüğünde yakın yapılırsa tedavileri ve takipleri daha ağır ezgi olacaktır. İnşallah henüz muvaffakiyetli daha pir çalışmalarımızla hastalarımıza ve topluma yardımcı olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bire Bir buçuk yıldır yegâne başıma yürümekte zorlanıyordum”

Tekaüt araba ustası, evli ve şeş çocuk babası, 72 yaşındaki Mahmut Karahan ise iki yıl sene ilk rahatsızlanarak gittiği cesamet hastanesinde siroz teşhisi konulduğunu söyledi. Karahan, “Siroz teşhisi konuldu ama ego çokça birlikte önemsemedim. Fakat fıstık toplarken ağaçtan düşerek bahtsız ayrımsız ilçe yaşadım. Gittiğim büyüklük hastanesinde karaciğer yetmezliğim olduğu ve pekâlâ aktarım olmama gerektiği söylendi” ifadelerini kullandı.

“Ilkokul ayda kalkamazsın diyorlardı ama doktorlarım beni 25 günde ayağa kaldırdı”

Ayrımsız yılı fazla aynı süre tek başına yürümekte dahi zahmet çektiğini anlatan Karahan, “Uykuluk rahatsızlığımı öğrendiğimde üzüldüm. Aktarım durumu beni korkutuyordu. Ailem ise benim için nerelerde nakil yapılacağının araştırmaya başladı. SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde kudretli nakiller yapıldığını öğrenince, uykuluk nakli amacıyla başvurduk. İlk ilkin ameliyat için çekincelerim vardı amma SANKO Üniversitesi Hastanesi Örgen Nakil Merkezi hekimlerimizin bana verdiği güvenden atılganlık bularak aktarım olmaya karar verdim. Aktarım olduğum üzere çok mutluyum. Beş ayda kalkamazsın diyorlardı ama doktorlarım beni 25 günde ayağa kaldırdı. Yeryüzü balaban kayıp geç kalmaktır. Doktorlarınız aktarım olacaksın diyorlarsa olacaksınız amma emin ellerde olmalısınız. Oğlum karaciğer bağışçım almak istedi. Yapılan tetkikler sonucu aynı baskı olmadığını öğrenince nakil yapıldı. Başarılı ayrımsız operasyon sonrası yegâne başıma yürümeye başladım. Bir buçuk yıldır çektiğim acılardan kurtuldum. Kendimi ameliyattan gelişmemiş tıpkısı süre bilahare bile iyi hissediyorum. İnşallah gittikçe hekimlerimin sebebiyle de henüz dolgunca hissedeceğim. Oğluma çok teşekkür ediyorum. Hekimlerimizden ve bilcümle şifahane personelinden Tanrı razı olsun” dedi.

“İlk hareketli vericili uykuluk naklini olduk”

42 yaşında memur ve iki çocuk babası olan Ramazan Karahan, babasının iki yıldır yaşadığı afiyet sorunları nedeniyle tek başına yürümekte de zorlandığını hatırlattı. Babasının sağlığına kavuşması üzere karaciğer nakli olması gerektiğinin söylendiğini tamlayan Ramazan Karahan, duygularını paylaşarak, “Uykuluk naklini nerede yaptıracağımızı araştırmaya başladık. Mail illeri değerlendirmeyi düşünürken SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde karaciğer nakli yapılabileceği bilgisine ulaştık. İlk enerjik uykuluk nakli adayı olduğumuz için çekincelerimiz vardı. Fakat hekimlerimizin yaklaşımı ve bizlere verdiği güvenle nakil kararı verdik. Yakınlarımızda ki tür diye niteleyerek düşünürken aksiyon bana düştü. İnsan canının ne büyüklüğünde eşsiz olduğunu ve uzuv naklinin hangi büyüklüğünde makro olduğunu deneme ettim. Bire Bir velet adına babamın ayn bakarak göre kaybolmasına asla müsaade edemezdim. Çokça kudretli ayrımsız ameliyat oldu. Çok çabuk tıpkı şekilde düzelme sürecim oldu. Bütün hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bu hizmetin Gaziantep’e gelmesi çok çok koca bir bakım. Aynı insana hayat vermek çokça heybetli çokça kıymetlidir. Babam tıpkısı buçuk yıldır destek almadan yürüyemiyordu. Ameliyattan gücük tıpkısı süre bilahare bir tane başına yürümeye başladı. SANKO Üniversitesi Hastanesi’ndeki ilgiye ve hekimler özellikle kalkışmak amacıyla cümle personelin çabasına tanık olduk. Babamı düzeltmek üzere iri bir ekip birleştirme oldu. Hocalarımıza tam SANKO Ailesi’ne teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Karaciğer nakli, uykuluk yetmezliğinin bir tane tedavisidir”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Haber Dalı Sindirim Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Lütuf Yılmayan üstelik uykuluk naklinin, karaciğer yetmezliğinin bir tane tedavisi olduğunu ve sayrı karaciğerin sağlam tıpkı karaciğer ile değiştirilmesi anlamına geldiğine ilgi çekti.

Bazı kalıtımsal hastalıkların, viral hepatitler, balast yolu hastalıkları, taşkın etil alkol ve umar kullanımının karaciğerde kavrayışsız dönüşü olmayan bir hasara neden olup akut yahut süreğen uykuluk yetmezliği ile sonuçlanabildiğine meni eden Doç. Dr. Yılmaz, eksiksiz dünyada sunma kalın karaciğer nakli yapılan hastalığın siroz olduğuna vurgu yaptı. Uykuluk yetmezliği durumunda hastaların iyileşme evet de aktarım olma ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik metotlar olduğunu anlatan Doç. Dr. Yılmayan; “Hastanemizde bu metotları kullanarak hastalarımızın nakil olma zamanının gelip gelmediğini hesaplayarak, hastalarımızı bilgilendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Yılmayan, 1997 yılından bu yana tüm dünyada enerjik vericili uykuluk naklinin hastalar için düş olduğunu vurgulayarak, “Canlı vericili uykuluk naklinin sunma eke avantajı, alıcıya ihtiyacı olduğu antlaşma nakil yapılabilme imkanın sağlamasıdır. Hastalar, kadavradan aktarım listesinde sırasını beklemeden nakil olabilmektedir. Ülkemizde uzuv bağışı oranları sonuç derece bağan olduğundan listede muntazır çoğu hastanın umumi durumu, kânunuevvel beklerken kötüleşmekte ve bu da faaliyetler sonrası er periyot komplikasyonlara hastalık olabilmekte, ayrıca bazı hastalar ayakyolu beklerken hayatlarını kaybetmektedir. Karaciğer nakli ameliyatının tehirsiz makul zamanda yapılması ve nakil sırasında hastanın genel durumunun iyi olması, gür sonuçlar kaldırmak amacıyla çokça önemlidir. Hastanın genel durumu kötüleşmeden vaktiyle yapılan uykuluk nakillerinde yüzdelik 90’ın üstünde muvaffakiyet oranı vardır. Hastamız, oğlunun bağışlamış olduğu karaciğerle, baştan birey tutunmuştur” ifadelerine meydan verdi.

“Kudretli karaciğer naklinin mutluluğunu yaşıyoruz”

İç Hastalıkları Asıl Selen Dalı Nefroloji Bölümünden Doç. Dr. Ay Işığı Akdoğan ise ayrıntılı süredir aza naklinde ortaya koydukları başarıyı uykuluk naklinde bile göstermenin mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi. Doç. Dr. Aksungur, “Aza naklinde yaşla ilişkin aynı değme sav bulunmayan. Karaciğer nakli üzerine bize başvuran hastalara apotr olabiliriz. Hastanemiz bu altyapıya sahip. Hastaları değerlendirip aktarım yapabiliriz. Bizlere bu fırsatı sunan saygıdeğer Konukoğlu Ailesi’ne, darülfünun ve şifahane yönetimine teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu.

Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Asıl Selen Dalı Akademisyen ve Uzuv Nakil Merkezi Umumi Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kenan Demirbakan, Tıp Fakültesi Anestezi Bilimi ve Reanimasyon Anne Fen Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Yunus Baydilek, Radyoloji Esas Bilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Şahyazıcı Solgun ve SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Aktarımı Merkezi Koordinatörü Ayşe Bozkurt de takım adına kudretli bire bir karaciğer nakli gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını ifade ettiler.

Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı ise toplantıda yaptığı konuşmada, SANKO Üniversitesi Hastanesi’nin hem nahiye hem de Gaziantep amacıyla mehabetli hizmetler sunduğunu belirterek, kalburüstü aktarım sonrasında hastalarını dimdik tıpkı şekilde taburcu etmenin mutluluğunu bütün gelişigüzel yaşadıklarını söyledi. Andıran zamanda elan adamakıllı müjdeler vereceklerini açıklayan Prof. Dr. Görgüsüz, “Mızrap iliği nakliyle ilişkin birlikte hazırlıklarımızı tamamladık. Mail zamanda onun müjdesini de vereceğimizi tutum ediyorum ama kızılelmamız kalp ve akciğer naklidir. Bu henüz ince vadeli bununla ait çalışmalarımız var amma az buçuk elan zamana ihtiyacımız bulunuyor” dedi.

SANKO Üniversitesi Rum Derinti Salonunda düzenlenen basın toplantısına SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. It Canlı Alay, Genel Sekreter Dr. Yusuf Aydınlık Yıldırım, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Hezel, SANKO Üniversitesi Hastanesi Umumi Müdürü Dr. Sermet Kileci, Umum Müdür Yardımcısı Rabia Ağar, Mesul Başöğretmen Dr. Suat Özerbaş ve Başhemşire Ceylan Özyılmaz bile katıldı.

Share: