Liseliler, taşımalı ve pansiyonlu okullardaki öğrencilerin ekmeğini üretiyor

Ardahan’dahi Martir Türkmen Uğurlu Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi öğrencileri, pansiyonlu ve taşımalı eğitim gören okullardaki arkadaşları üzere günce 33 bin savsaklamak üretiyor.

Yeni cins koronavirüs (Kovid-19) döneminde peçe ve dezenfektan üretimi ile ev nesiç ürünleri ve atık yağların hıfzıssıhha malzemesine dönüşümü kabil çalışmalar örümcek okulun Eşya ve İçecek Hizmetleri Bölümü’nde bu sene, Milli Terbiye Bakanlığının projesi kapsamında fırın kuruldu.

Öğrenciler, haftanın 3 haset kullanışlı eğitime katılıyor. Günlük üretilen 33 bin tost, hamburger ve somun paketlemek, pansiyonlular özellikle gelmek üzere taşımalı dizge ve ekol öncesi eğitim kurumlarına gönderiliyor.

Vali Hüseyin Öner, AA muhabirine, Milli Terbiye Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında kurulan fırında üretime katkı sunulduğunu söyledi.

Projedeki amacın hem mesleksel eğitimi özendirmek hem de iz elemanları semirtmek olduğunu tabir eden Öner, “Projenin ne büyüklüğünde hayır ve müfit olduğunu şahsen durumunda gözlemledik. Burada üretilen ekmekler ilimizdeki pansiyon ve taşımalı eğitim bilimi gören öğrencilerin ihtiyacını karşılıyor. Tesisimiz, günde kısaca 33 bin savmak tezyit kapasitesine eş.” dedi.

Öner, üretim odaklı çalışmaların çığır lisesindeki öğrenci sayısını serencam 3 yıla göre yüzdelik 80 artırdığını belirtti.

İl Milli Yetişek Müdürü Erhan Endişe bile geleceği patika liselerinde gördüklerini, bunun için bu okullara desteğin süreceğini söyledi.

Bakanlığın temas tür desteği verdiğini aktaran Endişe, şunları kaydetti:

“Ardahan’birlikte çığır liselerine yapılan herhangi bir envestisman geleceğe yapılan yatırımdır. Şu zaman burada 4 bin 250 öğrencimizin ihtiyacı karşılanıyor. Önümüzdeki dönemlerde bu sayı henüz dahi artarak devam edecektir. Yani okul öncesi, pansiyonda kalan ve taşımalı öğrencilerin tamamına vermiş olacağız. Bu sayı 9 bine ulaşacak.”

Yırtıkça müzakereci Tümer Nuh ise öğrencilerin öğretilen temas işi isteyerek yerine getirmeye çalıştığını belirtti.

Uygulamalı eğitime katılanlardan 11. derslik öğrencisi Neşe Cebbar da “Burada hem çığır öğreniyoruz hem da dünyalık kazanıyoruz. Bu birlikte bizim için haddinden fazla koca oluyor.” dedi.

Dicle Ünsal dahi lisede, çığır öğrenmenin kendisini heyecanlandırdığını, gelecekte bu alanda işlemek istediğini dile getirdi.

Share: