TRAFİĞE KAPALI ARDAHAN-ARDANUÇ KARAYOLUNDA ŞEHİTLER ANISINA OFROOAD EŞLİĞİNDE SNOWBOARD GÖSTERİSİ YAPTILAR

ARDAHAN’da Kar Kurtları adlı tıpkı kadro, trafiğe merbut Bülbülan geçidinde snowboard ve ski gösterisi yaptı. Şehitleri adlandırmak amacıyla 2600 rakımda yapılan ski gösterisi zaman kesti.

Ardahan’da aynı araya gelen Kar Kurtları adlı tıpkısı takım, 1914 yılında Ardahan’ı kurtarma harekatına katılan ve Bülbülan geçidinde mütehammil şita koşulları nedeniyle martir olan 500’e andıran Osmanlı askerini tesmiye etmek üzere kış aylarında trafiğe kapatılan 2600 rakımlı Bülbülan geçidinde buluştu. Araçların arkasına bağladıkları ip yardımıyla kayak yapan grup, 2600 rakımlı zirvede Türk bayrağı açarak şehitleri andı. Grubun snowboard ve kayaklı gösterisi koku kesen görüntülere hayalet oldu.

Ardahan Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yanardağ Özkan, 1914 yılında Ardahan’ı kurtarmak için Hopa’dan yola sâdır ve Bülbülan yaylasından geçerken şehit olan askerleri anmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Özkan şöyle bitmeme etti: ’22 Boşluk 1914 tarihinde Hopa’ya mevrut Türk birlikleri, Artvin, Ardanuç ve Şavşat yolunu kullanıp, Sahara ve Yalnızçam dağlarını aşarak Ardahan’ı istirdat harekatı düzenlemişlerdi. Kısaca dört bin askerin katıldığı, Şavşat ve Ardanuç köylülerinin delalet ettiği bu harekatta sağlam şita şartlarına karşın Ardahan kısa tıpkısı süreliğine kurtarılmıştır. Bu harekatta 500’e yakın şehidimiz vardı. Tığ zaman şehitlerimizi anmak maksadıyla 2600 rakımlı Bülbülan geçidinden Ardahan istikametine akla yatkın aynı kayak ve snowboard etkinliği yaptık.?

Share: