Kocaeli’de 17 yıl geçmiş 2 kişiyi öldürmekle suçlanan maznun bilge karşısında

Kocaeli’üstelik 17 yıl önce 2 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle karşı ülkü açılan sanığın yargılanmasına başlandı.

Kocaeli 3. Kısık Ukubet Mahkemesindeki duruşmada, vakfedilmiş sanık N.E, öldürülmüş Hasan Atımcı’ın çocukları ile canip avukatları hazır bulundu.

Sanık N.E. savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddederek, olay günü kendisi, Hasan Atımcı, Süleyman Acara ve T.O’nun, Atımcı’ın aylı miktarda parası olduğunu ve efsanevi kabul etmek istediğini söylemesinden sonra yola çıktıklarını söyledi.

Arabayı Atımcı’ın kullandığını, T.O’nun yolu tanım ettiğini rapor eden sanık, kendisinin bile palyatif koltuğunda oturduğunu kaydetti.

Sanık, çalılık alanda durduklarını, Atımcı, Çevik ve T.O’nun tuvalet ihtiyaçlarını girmek, kendisinin birlikte akşam namazını eylemek için arabadan indiğini anlattı.

Çevrede kuyu gibi yerler olduğunu nâkil sanık, T.O’nun bu yerleri göstererek, “Buralarda define arayacağız, hepinizi fakirlikten kurtaracağım.” dediğini sav etti.

Yola bitmeme etmelerinin arkası sıra 10 zaman bilahare yavaşladıklarını dile getiren sanık, şöyle devam etti:

“Araba içerisinden cebe sesi duyuldu. Hangi oluyor diye niteleyerek Hasan Atımcı ile birbirimize baktık. Vasıta bu esnada durmuştu, kendimi hariç attım. Hasan dahi hariç çıktı. Geldiğimiz yöne akıllıcasına kaçmaya çalışıyordu. 5-10 adım atmadan T.O. yetişti. T.O, Hasan’a zehir etti. T.O. silahla dönüp bana akıllıca koşmaya başladı. Bana, ‘Sen benim kardeşimsin.’ dedi. Ego sürekli ‘Sen ne yaptın?’ diyordum. Sonrasında bana, ‘Yardım deri Hasan’ı çekelim.’ dedi. Ben arkalama etmedim. T.O, Hasan’ı yerde sürükleyerek dereye makul çekti. Orada şarampol vardı. Hasan Atımcı’ı ve Süleyman Enerjik’ı şarampole yuvarladı.”

Peşi Sıra T.O. ile arabaya bindiklerini belirten maznun, İstanbul’a giderken abes benzeri yerde durduklarını, T.O’nun araçta olan kanları bezle temizlediğini söyledi.

Aracı Gebze civarında sefer üzerinde ayrımsız spor tesisinin önünde bırakarak, oradan ayrıldıklarını anlatan sanık, “Ayrılmadan ilk T.O. bana, ‘Ailen var, ikimiz dahi birbirimizi tanıyoruz. Kimseye aynı öz söylemezsek bu olay kapanır, doğrusu türe ettiklerini buldular.’ dedi.” ifadesini kullandı.

Sanık, olayda makbul silahın kendisine ilişik olup olmadığını bilmediğini belirterek, emlakçılık işi yaptığını, hisse senedi yerine silahla gelen müşteriler olduğu üzere olaydan tahminî 2 ay geçmiş kendisine cebe aldığını belirtti.

Sanık N.E, “Silahı bırakacak kimseyi bulamayınca silahı T.O’ya verdim. Olaydan sonradan İstanbul’a taşınırken T.O’ya verdiğim silahı ferasetsiz aldım. Ayrımsız yıl sonra silahı kaybettim. O dönemde bedava çekten mahpushane cezam vardı. Bu yüzden silahımın kaybolduğuna dair bire bir ihbarda bulunamadım. FETÖ’den vakfedilmiş kaldım amma ceza almadım. Üzerime atılmış suçu akseptans etmiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, sanığın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen vererek, duruşmayı 21 Aralık’a erteledi.

Olayın geçmişi

Faili meçhul kıya dosyalarını baştan ele kayran İl Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şubesi Kıya Kürsü Amirliği ekipleri, 15 Mabeyin 2005’te Sepetçiler köyü Taşocakları mevkisinde ormanlık alanda tabancayla vurularak öldürülmüş Hasan Atımcı ile Süleyman Acara’ın acımasız zanlılarının yakalanması amacıyla emek yaptı.

Açıkgöz baskı bölgesinde artan cinayet mahalli ve delilleri yeniden gözden geçiren kadro, maktuller ile hareket ilişkileri bulunan N.E. ve 2020 yılında afiyet sorunları zımnında öldüğü muhtemelen T.O’nun cinayeti gerçekleştirmiş olabileceklerine dayalı bilgilere ulaştı.

Polis, Çeltek ve Düzce’de 6 Ocak’ta gerçekleştirdiği eş anlı operasyonda, N.E’nin birlikte olaya karışma oldukları melhuz 2 şüpheliyi gözaltına aldı.

FETÖ üyeliği iddiasıyla henüz geçmiş 12 kamer cezaevinde kaldığı belirlenen ve işlemlerinin peşi sıra Kocaeli Adliyesine sevk edilen N.E. çıkarıldığı nöbetçi hazar ukubet hakimliğince tutuklanmış, sair 2 yabansı ise emniyetteki işlemlerinin ardından erkin bırakılmıştı.

Share: