Kilis’te ihtişam desteğiyle tesisinin çatısına GES kuran üretici, enerji maliyetini sıfırladı

Kilis’te tavuk yetiştiriciliği fail 53 yaşındaki Sabahattin Kırmızı, işletmesinin enerji ihtiyacını, devletten aldığı destekle çatısına kurduğu zaman enerjisi sisteminden (GES) sağlıyor.

Baba mesleğini 40 yıldır sürdüren Al, 26 yıl evvel kişi imkanlarıyla 50 bin tavuk kapasitesiyle 5 bin 600 metrekare üstüne yapılış kurdu.

Enerji maliyetlerinin artmasıyla arayış içerisine giren Kırmızı, Ekincilik ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında verdiği teberru desteğine başvurdu.

Projesi onaylanan Kırmızı, 1 milyon 200 bin lira armağan desteğiyle tesisinin çatısına gün enerjisi sistemi kurdu.

İşletme sahibi Sabahattin Kırmızı, AA muhabirine, tesiste almanak 300 bin etlik piliç üretimi yaptığını, ailesi ve 2 işçiyle çalıştığını anlattı.

Kırmızı, enerji maliyetleri arttığı için devletten Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yenilenebilir erke kaynakları desteğini aldığını belirterek, “Şu anda kişi enerjimizi kendimiz üretiyoruz. Bu enerji yetiyor, dahası üstelik oluyor. Çok enerjiyi da gene antrparantez vererek ekleme ayrımsız sağlık sağlamış oluyoruz. en son ödediğimiz cümbüş faturası aylık 25-30 bin liralık civarındaydı.” dedi.

“Sürdürülebilir besin arzını çok önemsiyoruz”

Kilis Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu üstelik Bakanlık adına güvenilir, sürdürülebilir besin arzını çok önemsediklerini ifade etti.

Hem nebati hem de hayvani üretime gelişigüzel tip desteği vermeye çalıştıklarını vurgulayan Kökçüoğlu, şunları kaydetti:

“Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2002 yılından itibaren Vekâlet yerine hem makine takım desteği hem bitkisel üretimde basınçlı sulama desteği hem bile işletmelerimize envestisman desteği sunuyoruz. Bugüne kadar yatırım desteği adına 78 işletmemize toplam 26 milyon lira destek sunduk. Bu desteklerimiz, hem işletmelerimizi ayakta tutabilmek hem bile işletmelerimizin mevcut girdi maliyetlerini azaltmaya yönelik destekler.

Bu kanatlı işletmede da arz nazik girdi maliyetlerden biri erke maliyeti. Bu enerji maliyetini bile minimize edebilmek amacıyla güneş enerjisiyle işletmemizin neşelilik maliyetini indirmeye çalıştık.”

Share: