Karadeniz’de avlanan gırgır teknelerinde “balık boyu” denetimi yapıldı

Kalaba’da avlanan gırgır teknelerinde “balık boyu” denetimi gerçekleştirildi.

Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri, Karadeniz’da avlanan balıkçı teknelerinde tetkik yaptı. Perşembe ilçesine bağlı Kışlaönü Balıkçı Barınağı’ndan denize açılan ekipler, mavi sulara ağlarını bırakan gırgır teknelerine ulaştı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığına ilişkin taharri botu ile teknelere yanaşan ekipler, teknelerin ve çalışanların evraklarını inceledi. Ekipler, balık boylarını dahi yegâne biricik ölçerek avlanmanın kanuni koşullara uygunluğunu taharri etti.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, gazetecilere, su ürünleri sektörünün lüzumlu istihdam gerekse ekonomiye sağladığı katkı bakımından balaban olduğuna dikkati çekerek, vakit kaybetmeden sabık yıl Kalabalık ekonomisine su ürünlerinden 700 milyon teklik yardım sağlandığını kaydetti.

Kentte kestirmece 7 bin kişinin doğrudan ya üstelik dolaylı benzeri şekilde bu sektörden geçimini sağladığına, böylesine yüce bir sektörde sürdürülebilirliğin sağlanması gerektiğine işaret fail Yılmaz, “Bu sürdürülebilirliğin sağlanması noktasında birlikte bizlere heybetli görevler düşüyor. Balıkçılarımız kurallara akıllıca avcılık yapmak suretiyle bu sektörün sürdürülebilirliğine ulama veriyorlar. Biz de kurallara akıllıca avcılık yapmayanların kurallara uygun avcılık yapmasını temin etmek için denetleme yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Denetimde hiçbir olumsuzluğa rastlanılmadığına dile getiren Yılmayan, bundan sonraki süreçte birlikte denetimlerin süreceğini vurguladı.

Yılmayan, karaya huruç noktasında birlikte balıklara kamet denetimi yapıldığı belirterek, bu konuda haddinden fazla azimli olduklarını ve güzeşte yıllarda olduğu gibi kurallara uymayanlara ağır sıklet dünyalık cezalarının uygulanacağını sözlerine ekledi.

Perşembe Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Ünal Karadeniz ise denetimlerin yerinde olduğunu anlatım ederek, kurallara uyan meslektaşlarına teşekkür etti.

Share: