KOSGEB’in faizsiz, ansız ödemesiz 250 bin teklik teberru desteği başvuruları hakkında bakir evolüsyon

Anadolu’nun bayrı mesleklerinin sürdürülmesine destek olmak üzere Hars ve Turizm Bakanlığı ile Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın işbirliğinde bu meslekleri sürdürenlere, istihdam tekvin neredeyse 250 bin liraya kadar et kafalı ödemesiz destek verilecek.

BAŞVURULAR 30 EYLÜL’E KADAR BITMEME EDECEK

Şu anne kadar Ekin ve Turizm Bakanlığı 602 işletmenin yöre başvurusunu kabul etti. Bu kapsamda destekten yararlanabilmek için KOSGEB vukuf tabanına vasıta oluşmak için başvurular bugün başlayacak ve 30 Eylül’e kadar bitmeme edecek.

GRAMOFON TAMİRCİSİ, BIÇAKÇILIK, DERİ İŞLERİ…

Dünya gazetesinin haberine bakarak yöre başvurusu akseptans edilen işletmeler arasında, gramofon tamircisi, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri ile uğraşanlar saha alıyor.

800 İŞLETMEDEN 602 TANESİNİN BAŞVURUSU AKSEPTANS EDİLDİ

KOSGEB tarafından yürütülecek olan izlence, Aktif Firez Mirası İşletmeler Bindi Programı olarak adlandırılıyor. Programla ilişik Firez ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Terbiye Umumi Müdürlüğü’ne şu temel büyüklüğünde başvuruda kâin 800 işletmeden 602 tanesinin dolay başvurusu akseptans edildi. Programdan görmek isteyenler, 30 Eylül’e kadar KOSGEB malumat tabanına vasıta yaptırabilecekler. Destek programı ile özellikle dirayetli-şakirt ilişkisini ihya amaçlanırken, bu kapsamda yeni personel istihdam eden işletmelere 250 bin liraya kadar kalın kafalı ödemesiz bindi sağlanacak. Projeye ilişik işbirliği protokolü, 24 Haziran’da Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ile Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ortada imzalanmıştı.

31 FARKLI MESLEKTEN İŞLETME MEYDAN ALIYOR

Ön başvuruda 31 farklı anadan görme meslekten pres bulunurken, bunlar beyninde; seramik (çömlek-fayans), ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, ten işleri, enstrüman yapımcılığı, tekstil gibi meslekler ön plana daha çok. Ayrıca; kapela imalatı, fonograf tamirciliği, atlama beygiri arabası/payton imalatı kadar mesleklerden bile başvuru geldi. Şu temel büyüklüğünde 72 ilden müracaat gelirken, yeryüzü aşkın müracaat İstanbul, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa illerinden geldi.

YERLİ MAKİNE KULLANANA YÜZDE 15 ILIŞIK DESTEK

Geri ödemesiz 250 bin teklik dal limitli bindi ile yapı, pres ve yetiştirme, araba ve teçhizat, lansman ve pazarlama başlıklarında bindi verilecek. Program ile işletme sahibinin mesleki birikimlerini aktarması için yetiştireceği personel üzere 150 bin liraya büyüklüğünde bindi sağlanacak. Makine ve donatı giderleri üzere art limiti 50 bin liralık olan aynı destek verilecek. Desteklenecek araba ve teçhizatın yeni yahut arz fazla 3 yaşında olmasına bakılacak. Evcil malı araba ve teçhizatta destek oranına yüzde 15 arttırma edilecek. Tanıtım ve Pazarlama Desteği kapsamında e-Ticaret sitelerine üyelik ve yarkurul bedeli, sayısal reklam ve lansman, web sayfası tasarımı ve tanıtım fi lmi oluşmak için toplamda 45 bin liraya kadar bindi verilecek.Share: