Karabük’te veremle uğraş çalışmaları sürüyor

Karabük’te geçen yıl veremle savaşım kapsamında 1500’den aşkın kişiye akciğer röntgeni çekildiği bildirildi.

Karabük Verem Cidal Dispanserinde memur doktor Delice Duygusal Özaltun, AA muhabirine, 1-7 Eş tarihlerinde seçme yıl “Ince Ağrı Eğitimi ve Farkındalık Haftası” kapsamında devlet genelinde farkındalık çalışmaları yapıldığını söyledi.

Veremin halen dünyada balaban tıpkısı el sağlığı sorunu olduğunu tamlayan Özaltun, veremin çekicilik tarafından bulaşarak çoğunlukla akciğeri markajcı bulaşan aynı hastalık olduğunu ifade etti.

Özaltun, 2022’bile dünya genelinde 10 milyon kişiye ince ağrı tanısı konulduğunu ve bu kişilerden 1,5 milyonunun hayatını kaybettiğini anlatarak, “Hastalığın er teşhis ve tedavisi bulaştırıcılığı çalmak ve efdal otama başarısı için önemlidir. Fakat otama başarısı için 6 kamer ahenkli tedavi şarttır.” dedi.

Karabük’te bile mapushane, afiyet çalışanları ve diğer risk gruplarının almanak taramalarına katma kendisine ince ağrı şüphesiyle Ince Ağrı Cidal Dispanserine başvuran veya yönlendirilen kişilere hizmet verdiklerini nâkil Özaltun, “Bu kapsamda 2022’bile 1500’den aşkın kişiye akciğer röntgeni fariğ olup hastaların tedavisi yüzde 87 düzeyinde başarıyla sonlandırılmıştır. Üç haftadan fazla öksürüğü ve hunriz tükürük şikayetleri olan eşhas, arz mail afiyet kuruluşuna başvurmalıdır. Türkiye’de başarıyla sürdürülen verem savaşının detaylı yıllar istikrarlı şekilde sürdürülmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: