ÇOCUKLUKTA CİNSEL İSTİSMARA VE ŞİDDETE UĞRAYANLARDA ASTIM RİSKİ ‘YÜKSEK’ ÇIKTI

ADANA’dahi Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ahşa Hastalıkları Ana Bili Dalı Akademisyen Doç. Dr. Mısır Yasemini Saygıdeğer, dünya genelinde tensel istismara ve şiddete tutulmuş çocukların epigenetik verilerini derleyerek astım hastalığına yakalanma risklerinin erdemli olduğunu belirledi. Saygıdeğer, 4 yabanlık ekiple 1 yılda tamamladığımız çözümleme, Cambridge Üniversitesi dergisinde yayımlandı dedi.

Uzmanlar, cinsî istismara uğrayan ya birlikte eş içinde çaba gören, ilgisiz bırakılan çocukların beynindeki ruhsal gerilim hormonlarının haddinden fazla aşkın salgılanması sonucu epigenetiklerinin etkilendiğini söylüyor. Epigenetik, DNA’nın kendisini etkilemese birlikte kişiden kişiye ve duygu durumuna sadık kendisine gittikçe gâh hastalık genlerinin açılmasına illet oluyor. Tokat ya üstelik ufak azarın üstelik çocuğu vakayiname hastalığa sürükleyebildiği belirtiliyor.

ÇALIŞMA CAMBRIDGE ÜNİVERSİTESİ DERGİSİNDE

ÇÜ Tababet Fakültesi Balcalı Hastanesi Döş Hastalıkları Temel Selen Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mısır Yasemini Saygıdeğer bile dünya genelinde cinsî istismara yakalanmış ve hız görmüş çocukların epigenetik verilerini derledi. Biyoteknoloji Araştırı ve Uygulama Merkezi’nde yaptığı meta çözümleme sonuçlarını açıklanan Muhterem, Dünyada genelinde istismara uğramış bilcümle çocukların datasını derledik ve hepsinin epigenetik verilerine ulaştık. Bu verilerin hepsini yegâne yegâne bilgisayara girdikten sonradan cinsel istismara yakalanmış çocukların hangi genlerinin etkilendiğine müteveccih tıpkısı analiz yaptık. Buna meta analiz deniyor. Ilmî yerine en üst düzem araştırı örneğidir. Burada eşeysel sömürme ve sülale içi şiddetin astım ile ilişik genlerde haddinden fazla şişman değişikliklere amil olduğunu belirledik. Say ile cinsî istismara uğramış, ev içi gayret görmüş, ilgisiz eskimiş çocukların, bol bolamat koşullarda yaşamış çocuklara göre çıktı astım riski altında olduğu ortaya daha çok. 4 şahsiyet benzeri takım ile 1 yılda tamamladığımız çözümleme, Cambridge Üniversitesi dergisinde yayımlandı dedi.

MUTLULUK-BAHTSIZLIK DA ETKİLİYOR

Bu durumun epigenetik ile münasebetli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Muhterem, Epigenetik, DNA’nın kendisini aynıyla o genin canlı olup olmayacağını belirler. Ara Sıra hastalıklarda genlerin eke olduğunu biliyoruz. Yediğimiz gıdalar, uğradığımız önsezi genişlik bozuklukları, rahat hayat, tagaddi türleri, sağlık durumu üzere sebepler ara sıra genlerin epigenetik düzenlemesini etkiliyor. Bilfarz; bahtiyar bire bir insanda astım ile ilişkin bire bir geniş kapalıyken talihsiz ayrımsız insanda zahir arkaç gelebiliyor. Kişinin astım ile münasebetli inflamasyonu münebbih tıpkı geniş aktif olduğu amacıyla alerjenlerden etkilenip, astım atağına duhul riski daha faziletkâr oluyor diye niteleyerek konuştu.

STRES HORMONU KAYNAKLI

Cinsel istismara evet üstelik şiddete uğrayan çocukların epigenetiklerinin etkilenmesinin, beyinden salınan ruhsal gerilim hormonlarından kaynaklandığını dile getiren Doç. Dr. Muhterem, Bu kapsam kişiden kişiye, toplumdan topluma evet da algıdan algıya değişiyor. Söz Gelişi; momentum uygulayan ebeveynin çocuğa hissettirdiği seçme şeyle ilgili beyinden salgılanan stres hormonlarının etkisiyle bu boyut DNA’ya kadar gidip, ara sıra genlerin açılması ya birlikte kapanmasını sağlıyor. Bu düzenek bile epigenetiği düzenliyor. Bizim çalışmamız eşeysel istismar ve ev içi şiddetin astım ile ilgilendiren genlerde haddinden fazla iri değişikliklere amil olduğunu gösterdi ama esasen bu çocuklarda amansız hastalık olasılığı birlikte artıyor. KOAH dediğimiz vakayiname albeni yolu kapanması ile ilişkili hastalıkta birlikte artım var. Bunla ilgilendiren gelecek çalışmalarımız sürüyor. Nedeniyle hele kronik albeni yolu hastalıkları başlamak üzere çoğu çor epigenetik genişlik nedeniyle çocukluktan başlıyor diyebiliriz dedi.

Çocukların his durumlarına göre, tokadın bile beyindeki ruhsal gerilim hormonu salınımını artırarak epigenetiği etkileyip, ileri yaşta çor nedeni olabileceği üzerine uyarıcı Doç. Dr. Muhterem, sülale içi şiddetin ve sülale kazalarının üstelik strateji altına alınması, ailelere terbiye verilmesi gerektiğini söyledi.

Share: