Karabük Yeniköy’de Vatandaşlar, Bakım Alamadıkları İçin AKP’den İstifa Etmeye Hazırlanıyor

TUNAKAN YILDIRIM

AKP’ye yüzdelik 85 oranında oy sâdır, Karabük’ün Yenice ilçesine mecbur Yeniköy’dahi zinde vatandaşlar, bakım alamadıkları gerekçesiyle AKP’den incizap etmeye hazırlanıyor. Köylerinin posta, su, ruh kabilinden problemlerinin çözümü üzere yüz kere verilen sözlerin tutulmadığını belirten köylüler, eğer bakım alamazlarsa seçimden önceki AKP Umumi Merkezi’ne yollamak amacıyla hazırladıkları istida ile partiden çekilme edeceklerini söyledi.

Yenice’ye mecbur, 170 haneli ve 250 nüfuslu Yeniköy sakinleri, köylerinin defa, su, hayatiyet problemlerinin çözülmesi için temas yere başvurduklarını, ancak 2018 yılından bu yana kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını, bu sebeple AKP üyeliklerinden ricat edeceklerini belirttiler.

“KÖYÜMÜZE HİZMET İSTİYORUZ, BU KADAR BASİT”

Eşi 2008 yılında tekaüt olduktan sonraları memleketine dönen Şaziye Bakırcık, “Köyümüzden 20 kademe gitti, bu hanelerin izansız gelmesini istiyoruz ve köyümüze hizmet istiyoruz, bu büyüklüğünde kolay. Köyümüzün hocası bulunmayan, elektriği yok; bakım istiyor. Yolumuz, pres çalıştığı üzere temas yıl bozuluyor. Kayşa evet ‘doğal facia’ denir, sarsıntı evet ‘doğal facia’ denir. Tamam bu milletin hepsine mi pattadak ocak veriliyor? Yarayışlı, tıpkı yegâne kişiye karı veriliyor. Sair şahıslar nereye gidecek? Tığ köyümüzü keyiflendirmek istiyoruz, bizim bambaşka hiçbir isteğimiz yok. Ben, bunu Cumhurbaşkanımızın sayfasına birlikte yazdım amma aynı yanıt alamadım. Benim 10 parça oyum olsa gine Cumhurbaşkanıma veririm ama hizmet istiyorum” dedi.

“MEZARLIĞA GİDEN YOLLARIMIZ KAPALI”

1976 yılından bu yana köyün faaliyet direklerinin değişmediğini, yıkılmak amacıyla olduğunu, yol ve su hizmetlerini almak istediklerini tamlayan sakat Yeniköy Muhtarı Yenmiş Balcı, şunları söyledi:

“Ormanlara asfalt yapılıyor, bizim buraya mucur üstelik dökülmüyor. Atalarımızın mezarlıklarına revan yollarımız mecbur. Biz buranın kökenleriyiz ve Cumhurbaşkanımıza afişe etmek amacıyla buraya toplandık. Kanalizasyonumuz bulunmayan, parke taşı taşımız namevcut, 4 seneden beri muhtarımız evraklarımızı kaymakamlığa veriyor, ancak tıpkısı tanesine karşılık gelmiyor. DÜRÜST Öğür’ye bu köyde düşünce yüzde 85-90 oranında çıkıyor. Yenice’da yeryüzü çok fikir çıkan köy, bizim Yeniköy. İsteklerimiz namına gelirse partimizdeyiz, ancak adına gelmezse partiden incizap edeceğiz. Maatteessüf yetim kadar bire bir kenara itildik, herhalde çok fikir verdiğimiz için oldu. Filhakika seçim geldi. AK Fırka Karabük milletvekiline telefon ettim akşamüstü, bana ‘3-4 ay var seçime, o zamana kadar yollar yapılır’ dedi. 4 seneden beri neredeydiniz? Biz köylüyüz, domates dikeceğiz, fasulye dikeceğiz, bu köyden sözleşme sağlayacağız, bu sebeple bu köye geldik, bunun için bu köyü seviyoruz. Dilekçelerimiz herkesin elinde, eğer dediklerimiz olmazda boynumuzu bükerek çekilme edeceğiz.”

“BU BÜYÜKLÜĞÜNDE EZİYET GÖRMEDİK”

İş sebebi ile bire bir müddet ayrı kaldıktan sonradan 4 yıl önceki gine köyüne yerleştiğini belirten Kezban Çatalçam ise “Biz, hiçbir şekilde bakım alamıyoruz. Yollarımız çokça berbat. Kanalizasyonumuz dışarıya akıyor, kokudan duramıyoruz. Sularımız kesiliyor, bunun için kaç kat istida verilmiş muhtarımız tarafından fakat hiçbir şekilde cevap gelmiyor. Yeniköy kendisine, yaşlılarımız çamurda yürüyorlar. Bu büyüklüğünde azap yoktur tek köyde. 2023 yılındayız, Cumhuriyet’imiz kuruldu kurulalı bu eziyeti görmemişizdir herhalde” dedi.

“HİZMET GELMEZSE İSTİFA EDECEĞİZ”

4 senedir hizmet alamadıklarını belirten Kezban Çatalcam, şunları söyledi:

“Kepçe bekliyoruz menfez borularını koydurmak üzere, 4 senedir iki çıngı teftih borusu koyulmaz mı? Bu kadar zor mu? Yüzde 85 oranında DÜRÜST Partiliyiz ve sonuna büyüklüğünde Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındayız, fakat ellerimizde kağıtlarımız var. Bu kağıtlar, seçime büyüklüğünde bize hizmet gelmezse DOĞRU Fırka’den istifa kağıtları. Dedelerim, amcalarım, ağabeylerim, bütün geri namına, şayet hizmet gelmezse DOĞRU Öğür’den çekilme edeceğiz, zira bize bilcümle dalavere söylüyorlar. Ego bu köyde milletvekillerimi ağırladım, kişi ellerimle öz hazırladım onlara. Bana dediler kim ‘Abla tıpkısı dönme sonra gelecek, beş dolaşma sonra gelecek’, gelmediler. Zatî işe kepçe ve kamyon gönderiyorlar, köylünün işine ne kepçe hangi dahi kamyon göndermiyorlar. Çıktı yorulduk, bu hizmetin bize yapılmasını istiyoruz.”

Köyde şu temel büyüklüğünde kestirmece 50 kişinin dilekçeyi imzaladığı, köy dışında olanlarında katılımı ile ricat dilekçesini imzalayanların sayısının kısaca 200 kişiyi bulacağı öğrenildi. AKP Karabük Mebus Niyazi Güneş’e iddialar ile ilgili düşüncesi sorulduğunda, “Biz fikir üzere hizmet yapmıyoruz, halkımız üzere bakım yapıyoruz” dedi. Yaklaşık 1-2 taban kadar karye yolunun asfaltlanacağını tamlayan Sıra, karye kıyamet bölgesi olduğu üzere kimi isteklerin adına getirilemediğini söyledi.

Share: