Kahramanmaraş’taki kazı bilimsel kazılarda eş iskeleti bulundu

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesindeki Domuztepe Höyüğü’nde yürütülen kazı çalışmalarında 7 bin 600 yıl öncesine ilişkin olduğu değerlendirilen avrat iskeleti bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Hacettepe Üniversitesi Literatür Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Halil Tekin başkanlığında, 5 üniversitede vazifeli kazı bilimci ve bilgi insanlarından oluşan 15 nefis ekiple ölçülü kazı çalışmaları bitmeme ediyor.

Geç neolitik dönemde en geniş kurgan yerleşimlerinden biri yerine değerlendirilen Domuztepe’deki mezarda hocker (bacakları karına makul batık, benzeri yana yatırılmış) pozisyonunda teşrih bulundu.

İskelet, hafriyat ekibindeki bilgi insanları vasıtasıyla incelemeye makbuz.

“Böylesi bire bir mezarla karşılaşmamıştık”

Doç. Dr. Tekin, AA muhabirine, say yapılan alanın günümüzden 9 bin sene öncesine tarihlendirilen Taş çağının akıbet evresini katakulli eden höyük yerleşimi olduğunu söyledi.

Bu yılki çalışmalar kapsamında bulunan avrat iskeletinin çokça dikkat kurumlu olduğunu ve kendilerini çok heyecanlandırdığını anlatan Tekin, şunları kaydetti:

“Saptamış olduğumuz bu çıplak, erişkin olduğunu hesap ettiğimiz benzeri bireye ilişkin. Geç neolitik döneme dair tıpkısı çukur olması itibarıyla bizim amacıyla balaban çünkü tığ 2014 yılından bu yana kazdığımız tek alanda böylesi bir mezarla karşılaşmamıştık. Bayağı ayrımsız yer define şeklinde karşınıza çıkıyor. Şu asıl kadar henüz ayrımsız arkeolojik tıpkısı belirgi yanı sıra namevcut. Arkeolojide hocker dediğimiz tarzda gömülmüş. Yan namına baktığımızda kuzeydoğu-güneybatı istikametinde görülüyor ama yine ölmüş gömme ile ait bizim için serencam basamak değerli olan ayrımsız başka belirgi bile yanında küçükbaş hayvanlara ilişkin kemiklerin olmasıdır. Bu dahi ölmüş yemeğinin varlığına meni etmekte; yani ölümünden sonraları geride kalanların tıpkısı ölmüş yemeği düzenlediğini ve arta küsurat kemikleri eğlenceli bir şekilde mezarın içerisine bıraktığını gösteriyor ki bu bile sonradan alelhusus Küçük Asya ve Yakın Doğu’üstelik dokuz canlı çokça yerde gördüğümüz geleneğin er örneklerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.”

Tekin, arkeolojik bulgulardan yola çıkıldığında iskeletin günümüzden 7500-7600 yıl öncesine ait olduğunun değerlendirildiğine belen ederek, “Bittabi kim karbon 14 sonuçları elan elimizde değil ama arkeolojik bulgulardan yola çıktığımızda günümüzden 7500-7600 sene öncesinden alay ediyoruz. Milattan önce 5600-5500 yıllarına indirgediğini söyleyebiliriz.” dedi.

Doç. Dr. Uğurlu, Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü laboratuvarında antika DNA testlerinin yapılmasının arkası sıra elan değişik bilgilere ulaşılabileceğini söyledi.

Üst hassaten haddinden fazla farklı ve özelliklere sahip yerleşimlerden oluşan höyükte esasta mıntıka amacıyla karakteristik denilecek tıpkı iskan planlaması ve anlayışının söz konusu olduğunu rapor fail Uğurlu, ortaya çıkarılan mimarlık yapıların söz konusu coğrafyada çekirdek sülale yapısının koca olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Uğurlu, Domuztepe’deki kazıların çabucak Türkiye için değil, Yakın Şark arkeolojisi için de yüce bilgi kaynağı olacağını kaydetti.Share: