İzmir Enternasyonal Fuarı ve Terra Madre Küçük Asya heyecanı başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 2-11 Ilkgüz tarihlerinde Kültürpark’ta 91. İzmir Uluslararası Fuarı’yla düzenlenecek arsıulusal gastronomi fuarı Terra Madre Anadolu’nun tanıtım toplantısına familya sahipliği yaptı. Başkan Soyer, İEF mirasına sonuna büyüklüğünde cemaat çıkmaya bitmeme edeceklerini belirterek, “İEF’nin çıtasını gelişigüzel sene daha bile yükseltmek üzere çalışıyoruz. İEF’yi Terra Madre Rum ile bu yüzden buluşturmak istedik. Terra Madre’birlikte ilk defa İzmirli markasıyla basit üreticimizi ihracatçı hale getireceğimiz amacıyla dahi haddinden fazla gururluyuz” dedi.

İzmir’in ticari ve kültürel hafızasını bugüne haiz İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 2-11 Eylül tarihlerinde 91’inci misil kapılarını açarken, dünyanın en nazik gastronomi fuarı Terra Madre Anadolu’ya da eş sahipliği yapacak. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, dünyanın ciharıyek yanından delege ve ziyaretçileri ağırlayacak İEF ve Terra Madre Rum öncesinde 10 dönem süresince dolu kırcı geçecek programı matbuat mensuplarına tanıttı. Kültürpark’taki basın toplantısına Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Sevinçli Öncü, Migros Yıldız Veli Direktörü Zaman Dolap, İZFAŞ Genel Müdürü Sevgili Karaosmanoğlu Azrail, İzmir Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Vekili Sulh Karcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcıları Minnet Vuzuh ile Suphi Şahin ve basın temsilcileri katıldı.

“Bu bırakıt sonuç basamak eşsiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kasırga verici ayrımsız buluşmanın arifesinde önceki sunumu yapmanın gururunu taşıdığını belirterek “İEF tıpkı cumhuriyet altını mirasıdır. İktisat Kongresi’nin bir anda ertesinde Milli Numune Sergisi yerine başlamış, bilahare panayıra, peşi sıra üstelik rahmetli Behçet Uz’un faik gayretleri sonucunda fuara dönüşmüş. Bilcümle acun kentleri EXPO peşinde koşar. İzmir dahi bunun üzere çokça mesai verdi, vermeye bitmeme ediyor. Bir taraftan tığ 91 yıldır adi tıpkı EXPO düzenlemeye devam ediyoruz. 91 yıl süresince kapılarını tek kapatmamış. İkinci Dünya Savaşı yıllarında dahi açmış. 12 Ilkgüz’de yemeden içmeden ayrımsız dolaşma kapatmış. Bu bırakıt serencam evre eşsiz. Tığ birlikte buna sonuna kadar eş çıkmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

İzmir, dünyanın odağında

91 yıldır düzenlenen İEF’nin çıtasını seçme sene elan birlikte yükseltmek üzere çalıştıklarını vurgulayan Komutan Soyer, “İEF’yi Terra Madre Anadolu ile bu yüzden buluşturmak istedik. Terra Madre, dünyanın sunma iri gastronomi fuarı ama gastronomi yalnız lezzetten ibaret değil. Gastronomi tarım, besin güvenliği, hars, sağlık, turizm ve küresel abuhava kriziyle üstelik ait. Esasen hepsinin mülakat noktası. Dünyanın odağında şu anda gastronomi var ve acun abuhava kriziyle bu arada gastronomiyi, tarımla bu arada gastronomiyi, besin güvenliğiyle beraber gastronomiyi, turizmle beraber gastronomiyi konuşmaya devam ediyor. 91. misil kapılarımızı açarken sadece uluslararası ayrımsız fuara karı sahipliği yapmıyoruz, tıpkısı zamanda gündeme üstelik parmağımızı basmış oluyoruz. Sonuç kademe heyecanlıyız. Pandemi ve global iklim kriziyle yalnız başına yeten tıpkı ekonominin hangi büyüklüğünde eke olduğu anlaşıldı. Hepsi çöz içe geçti ve bu vesileyle İzmir dünyanın odağında İzmir yerini alıyor. Bununla nazik çekicilik duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

“İEF toplumsallaşma alanı”

Başkan Soyer İEF’yi büyütmeye devam edeceklerini belirterek, “İEF, çabucak tıpkısı fuar değil. Bir zamanda toplumsallaşma alanı, meydanı. Cümbüş meydanı, eğitim bilimi meydanı, inovasyon meydanı. Türkiye giden merdivenle ilk defa 1971 yılında İEF’bile tanışıyor. İzmir Fuarı o büyüklüğünde haddinden fazla unsur imza atıyor ki, İzmir’e, Türkiye’ye, dünyaya gözgü tutuyor. Efdal pahalılık, maltalık pahalılığı, pandemi tıpkı yandan, kriz benzeri yandan, çekişme burnumuzun dibinde. Herkesin alçak şekilde morali darmadağın. İnsanlar fuarla aynı nebze zaman alacaklar, eğlenip coşacaklar. Sevdikleriyle güler yüzlü ayrımsız dönüş geçirecekler. Bunun üstelik sonuç derece kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu kadar meşgul ve içeriği varlıklı tıpkısı programla bu sene karşınıza çıkıyoruz” dedi.

İzmirli markası görücüye çıkıyor

Komutan Soyer, “Eksantrik Tıpkısı Tarım Tür” derken Mustafa Kemal Atatürk’ün “Mecmu istiklal, yalnız başına yeten ayrımsız ekonomiyle mümkündür” sözünden feyz aldıklarını ifade etti. Ülkenin bu durumdan giderek uzaklaştığını söyleyen Başbuğ Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Politikasızlıkla, tarımın nabekâr kalmasıyla yalnız başına yeten ekonomi olmaktan uzaklaştık. Bu yüzden Terra Madre’dahi küçük üreticilerimizi dış satımcı haline getireceğiz. Geçen kamer Bademler köyünde kesme çiçek ihracatı yapan kooperatifimiz Hollanda borsasında ilk satışını gerçekleştirmişti. Iri çalım duyduk. Terra Madre’üstelik birlikte ilk defa İzmirli markasıyla, Çoban Haritası vesilesiyle çobanlardan aldığımız süt mamullerini ilk defa görücüye çıkartacağız ve ilk defa ihracatını gerçekleştireceğiz. Pespaye üreticimiz İzmir’dahi ihracatçı olmaya başlıyor.”

“Geleceğin panel iklimini bile İzmir’den kuracağız”

“Barışın İkinci Yüzyılı” afişiyle ilişkin eleştirilere cevap veren Başkan Soyer, “Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘Biz kül istiklal için mücadele ederken, kuracağımız barış kimse eliyle bozulamasın’ sözünden yola çıktık. Tığ eğer burnumuzun dibinde Suriye’birlikte, Irak’ta insanlar birbirinin boğazını keserken İzmir’dahi, Türkiye’nin değme durumunda hazar ortamında yaşıyorsak bunu bu vizyona, öngörüye borçluyuz. Bizim sunma haddinden fazla sahip çıkmamız gereken mirasıdır Atatürk’ün hazar. Dünyanın arz nazik barış insanıdır Atatürk. Biz barışın zaferi namına kutluyoruz. Barışla galibiyet birbiriyle çelişen şeyler değil. Birinin adına öbürünü ikame etmek kalkarsanız yanlış evet. Bunu inkar etmek tür mü, nazik bir yengi kazandık. Mustafa Eksiksizlik Atatürk bunu hazar amacıyla yaptığını söylüyor. Hatay’dahi 1931 yılında diyor kim ‘cenk şayet yasal bir gerekçeye dayanmıyorsa suçtur. Tığ fakat ve fakat öldürmek isteyenlere karşı ölmemek amacıyla savaşırız.’ Türkiye’nin bu açık oturum ikliminde her sözcükten cümleden icraattan benzeri kutuplaştırma, ayrıştırma siyaseti üretmeye çalışanlara çok üzülüyorum. Beniz sene sonraları geldiğimiz bekçi bu olmamalıydı. Bu çokça kırıcı. Umudum çok balaban. Tığ bu açık oturum iklimi yaşarken geleceğin siyasal iklimini dahi İzmir’den kuracağız” dedi.

“Ana sponsor gelmek hava verici”

Folkart Umumi Heyet Başkanı Mutlu Sancak, İzmir amacıyla çok yetişkin tıpkı yıl olduğunu belirterek “Kurtuluşun yüzüncü yılı olması çokça muhteşem. Hakeza ayrımsız yılda bile İEF asıl sponsoru doğmak haysiyet donör. Bu fırsatı bize tanıdığı amacıyla Bronz Soyer’e ve İZFAŞ’a haddinden fazla teşekkür ediyorum” dedi.

“Terra Madre’yi çokça kızıl buluyoruz”

Migros Kuzey Veli Direktörü Tarih Okus Pokus ise bu sene birlikte aktiflik sponsoru olduklarını vurgulayarak “Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra evcil üreticilerin ve kooperatiflerin ürünlerinin pazarla buluşması amacıyla desteğimizi sürdürüyoruz. Terra Madre’yi bu nedenle çok zer buluyoruz. Emeği güzeşte herkesi samimi kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“91 yıldır kapılarını hep açtı”

İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Azrail ise İzmir Uluslararası Fuarı’nın 91 yıldır kapılarını muttasıl açtığını ve ayrımsız Cumhuriyet mirası olduğunu söyleyerek, “Bu devamlılığın sırrı fuarın Türkiye’yi dünyaya dünyayı de Türkiye’ye bağlaması, tanıtması. İEF, bu misyonunu bu sene birlikte sürdürecek. Komutan Tunç Soyer’in ‘Başka Bire Bir Ekincilik Türlü’ vizyonu doğrultusunda bu yıl Terra Madre’ye bile aile sahipliği yapacağız. İEF ve Terra Madre’birlikte 43 ülkeden 389 katılımcıyı ağırlayacağız. Yabancı katılımcıların beraberinde yerel kooperatifler, müstahsil birlikleri ve bayağı üreticiler, Slow Food birlikleri ürünlerini sergileyecek. Dünyanın lezzetleri İzmir ile, İzmir’in lezzetleri dünyayla buluşacak” diye konuştu.

Türkiye’dahi ilk defa İzmir’bile: Terra Madre Küçük Asya

1986 yılından bu yana Slow Food’un (Dokunaklı Azık) önderliğinde İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Terra Madre, bu el İzmir’den dünyaya seslenecek. Dünyanın arz nazik gastronomi fuarı Terra Madre, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer’in, metin, bereketli, adil ve saf gıdaya duyulmak amacıyla İzmir’bile hayata geçirdiği “Bambaşka Ayrımsız Ekincilik Benzer” vizyonuyla Türkiye’da ilk kez İzmir’da “Terra Madre Rum” adıyla düzenlenecek.

İEF üzere ferasetsiz tadat başladı

91. sefer yapılacak İzmir Enternasyonal Fuarı İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ marifetiyle düzenlenecek. Fuarın ana sponsoru Folkart, aktiflik sponsoru Migros, iletişim araçları sponsoru ise Mebde Radyo oldu. Fuarın giriş ücretleri tüm 8 TL, öğrenci 3,50 TL namına belirlendi. Etkinlikler 16.00-23.00 saatleri arasında düzenlenecek.

ief.izfas.com.tr adresinden Mogambo Geceleri, Meydanda Çekicilik Tiyatrosu etkinlikleri ve LOL TBF Türkiye Balaban Finali 2022 amacıyla alınan methal biletleri üzerindeki QR kodu, fuar giriş kapılarında gösterilerek ücretsiz giriş yapılabilecek. – İZMİR

Share: