Ömer Fethi Gürer, Sahte Gübreye Karşı Denetimlerin Artırılmasını İstedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kalan yapmacıklı matbu olaylarına karşı denetimlerin artırılmasını istedi. Gürer, gübrenin yarısını devletin, yarısını de çiftçinin karşılayacağı bir uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer, bugün yaptığı açıklamada, Avrupa’bile gaz fiyatlarında yaşanan artışın tezek fiyatlarında yeni dalgalanmaya hastalık olabileceğini, bunun üstelik basılmış sahtekarlığının daha bile artmasına nöbet açabileceğini belirtti. Sahte gübreye karşı denetimlerin artırılmasını isteyen Gürer, çiftçinin basma giderinin yarısını devletin karşılaması gerektiğini vurguladı. Gürer, şöyle konuştu:

“Ülkemiz Asya ülkelerinden basma ithal etmesine karşın basılmış fiyatları Avrupa’daki fiyatlara göre ayarlandığı amacıyla gübre fiyatları da daima artıyor. Vekillik, soruma verdiği yanıtta, bire bir sene içinde gübreye yüzde 342 remiks geldiğini belirtti. Bu durumda fellah, hele sonbahar aylarında ekim yaparken matbua almakta zorlanıyor. Ne tezek fellah amacıyla gerekseme ise o gübrenin fiyatı yükseltiliyor. Şu anda kaurit tutkalı gübrenin tonu 13 bin lira civarında. Güzün ati yıl için ilk teşrin yapılacak ve çiftçinin, verim alabilmek amacıyla ayak tabanı matbua atması gerekiyor. Taban gübrenin (DAP matbu) tonu 18 bin lirayı buldu. Şubat 2022’da DAP gübrenin tonu 10 bin 200 TL’ydi. Çiftçinin ne gübreye ihtiyacı varsa o matbua hemen artıyor. Krizle birlikte alelhusus Avrupa ülkelerinde gaz fiyatlarındaki artış, ülkemizde gübre fiyatlarının artmasına kez açabilir. Tezek fiyatları daha bile artabilir.”

Ömer Fethi Gürer, basılmış fiyatlarındaki artışın ayyar ve sahtekarları bile harekete geçirdiğini belirterek Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ ve Niğde kadar illerde yapmacıklı tezek olaylarının yaşandığını hatırlattı.

Üreticileri tetik olmaları konusunda münebbih Gürer, yetkililerin bile bu konudaki denetimleri sıklaştırması gerektiğine meni etti.

Gürer, basma üzerine çiftçiyi sübvanse edecek desteklerin verilmesi gerektiğini dahi anlatım ederek, gübrenin yarısını devletin, yarısını üstelik çiftçinin karşılayacağı ayrımsız uygulamanın hayata geçirilmesini istedi.Share: