İSTANBUL-PROF. DR. AKKOYUNLU: GAFLET UYKUSU APNESİ, ERKEKLERİN YAŞAM SÜRESİNİ KISALTIYOR

İstanbul Medipol Mega Darülfünun Hastanesi’nde 1’inci Uykuda Teneffüs Bozuklukları Sempozyumu düzenlendi. Türkiye’nin 4 benzeri yanından alanında eksper doktorların katıldığı sempozyumla koca hayatında karşıt etkiler bırakan gaflet uykusu bozukluğu; kulak büyüklenme derbent, sinir bilimi, göğüs hastalıkları, dâhiliye, diş hekimliği kabil farklı boyutlarda ele makbuz. Gaflet Uykusu bozukluğunun iş hayatındaki başarısızlıklardan trafik kazalarındaki ölümlere kadar etkilerinin olduğunu tamlayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Güvenli Akkoyunlu, ‘Hep dünyada erkekler kadınlara bakarak 2-3 sene büyüklüğünde henüz az yaşar. Bu dirim farkının belki da bildirme şanlı uykuda solunum bozukluğudur’ dedi.

Uyku; gün zarfında elbet yaşandığını, karakteri, zeka seviyesini, meslekteki muvaffakiyet ve hayatta hangi kabil hastalıklarla karşılaşılabileceğini belirleyen koca tıpkısı kriterdir. Gerilim, şeker, koronavirüs, his, dizem bozukluğu, damarsal sekte, damla gibi hastalıkların temelinde ise gaflet hastalığı yatmaktadır. Gerçekleştirilen 1’inci Uykuda Teneffüs Bozuklukları Sempozyumu’nda üstelik rastgele yaşta görülebilen 87 faklı gaflet uykusu hastalığı ve bu hastalıkları geçerli gereken mevzuatlar konuşuldu. Kişilerde; akşam uykuda horlama, nefesin durması, sabahleyin uyanıldığında uykunun yeterince alınmaması, dönüş süresince uykusuzluk varsa uyku hastalığı söz konusu benzer. Öğle Vakti yemeği sonrası ya dahi insanlarla otururken uyku geliyorsa ve akşam televizyon izlerken ya birlikte tezkere okurken gaflet geliyorsa bu kişilerde banko uyku problemi olduğunu tamlayan Bağır Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Tehlikesiz Akkoyunlu, ‘Bu alana alelumum ahşa hastalıkları, kulak büyüklenme argıt evet da sinir bilimi bölümü bakar. Bu yüzden aymazlık apnesi şüphesi olanlar öncelikle gaflet uykusu laboratuvarı mevcut tıpkı bölüme anbean gaflet testi yaptırmalıdır. Bu test sonrası elde edilen sonuçla hastalığın boyutu ve çeşidi belirlenerek tedavi şablonu uygulanacaktır’ açıklamasını yaptı.

‘ERKEKLERİN DİKKATSİZLİĞİ VE KAZAYA MEYİLLİ OLMASI UYKU BOZUKLUĞU KAYNAKLI’

Gaflet Uykusu bozukluğunun çözülebilir çor olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Muhammed Emniyetli Akkoyunlu, ‘Çözülmediği takdirde ise hayatı kısıtlayıp karartacak duruma getirebilir. Türkiye’de yaptığımız çalışmalarda, 35 gözyaşı üstü erkeklerin yüzdelik 16’sında gaflet uykusu apnesi vardır. Bambaşka yerlerde yapılan araştırmalarda ise yine 35 gözyaşı üstü erkeklerde yüzde 10-25 oranında görülmektedir. Erkeklerin az daha 4’te birinde gaflet apne sendromu vardır. Bütün dünyada ve Türkiye’birlikte rical, kadınlara bakarak 2-3 yıl büyüklüğünde henüz bir iki yaşarlar. Bu dirim farkının, erkeklerin er ölmesinin ihtimal de yer eke nedenlerinden bir tanesi gaflet uykusu apne sendromu ve uykuda solunum bozukluğudur. Erkeklerin dikkatsiz olması, tedbirsiz olması, henüz çok kazaya eğik olmasının ihtimal da genişlik koskocaman nedeni, uyku apne sendromundan kaynaklanan ölçememe durumundan kaynaklanıyor. ve bu birlikte hep dünyada erkeklerin daha gelişmemiş yaşamasına bozukluk oluyor” dedi.

‘PANDEMİDEN SONRA ARTAN ŞİDDET VE AHIRET YOLCULUĞU SAYISI GAFLET UYKUSU BOZUKLUĞUNDAN OLABİLİR’

Özellikle pandemide dönemini da değerlendiren Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu sözlerine serencam namına şunları ekledi:

‘Pandemide uyku laboratuvarlarının çoğu kapandığı amacıyla gaflet testleri yapılamadı. Bu yüzden birincisi tanılama koyulamadı. İkincisi ise çokça aşkın evde oturup çok aşkın besin tükettik. Daha fazla kilogram aldık. Yani gaflet apnesi sendromu riski arttı. Yapılan çalışmalarla birlikte kovidin dalgı apne sendromonu arttırdığını gördük. Yani gerçekte pandemiden sonra, uykuda teneffüs bozukluklarının haddinden fazla kısık bir şekilde arttığını gördük. İnsanlar uyuyamadılar, henüz geç uyudular, henüz beş altı uyudular. Aktarılma içerisinde gaflet düzeni bozuldu. Yani uykunun tamamen bozulduğunu gördük. Ihtimal birlikte kalan şiddetin veya ölümlerin altında yatan şeylerin dahi bu dalgı bozukluklarının olduğunu aritmetik ediyoruz.’

‘TÜRKİYE’DE SÜRÜCÜ BELGESİ ALIRKEN AYMAZLIK APNESİ SORGULANACAK’

Aymazlık apnesi mevcut kişilerde gidiş geliş ve hareket kazası geçirme olasılığının çok olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mehmet Karadağ ise ‘İş hayatında başarısızlığa bile bozukluk evet. ve bunlar dünyada degaje görülen olaylardır. Bu yüzden Avrupa Birliği ülkeleri, bu durumu yasalı adına bir düzenlemeye tabi tuttular. ve parçalanmamış sürücülerin gaflet apnesi açısından değerlendirilmesi amacıyla mecmu sürücü belgelerini yenilediler. 2015’ten beri biz birlikte ülkemizde bu çalışmaları yapıyoruz. 2016’dan beri birlikte Türkiye’üstelik çoban adaylarının testlerinde ve raporlarında gaflet apnesi sorgulaması yapılması gerekiyor. Çıktı ülkemizde kamu sürücü belgeleri yenileniyor. imdi 30 milyon sürücümüzün aynı kısmı 5 yılda benzeri, tıpkısı kısmı üstelik 10 yılda bir olmak için sürekli çoban belgelerini yenileyecekler. Herkesin esenlik raporunda dalgı apnesi kategorik sorgulanacak. Bunların sorgulanması trafik kazalarının önlenmesi açısından hepimizin lehinedir. Ülkemizde bu konudaki yasalar yeterlidir. Ancak uygulanmalıdır’ şeklinde konuştu.

Gaflet Uykusu apnesine illet olan durumları sıralayan Prof. Dr. Mehmet Karadağ şunları söyledi:

‘Çocukluktan mevrut kalıtım bilimi meleke, vücutta strüktürel illet, arka kalınlığı, şalter kökü şişmesi olan ve çeneleri sıradan olan insanlarda elan çok görülür. Tüm dünyadaki ölümleri incelediğimizde şişman çoğunluğunun sebebi kalp hastalıklarıdır. Duygu hastalarına baktığımızda ise çoğu, gece saat 2-5’te ölür. Bunların büyük çoğunda ise aymazlık apnesi vardır. Tıpkısı tün hastanızı akılsız sönük evet da felç ergin şekilde hatırlamak istemiyorsanız hipertansiyonlu kamu hastalara mutlak gaflet testi yaptırın.’

‘DURUMA GÖRE İLAÇ TEDAVİSİ UYGULANABİLİR’

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Sair Arıcı Saha üstelik uykuda solunum bozukluğu ile nöroloji bilimi arasındaki bağlantıyı anlattı. Doç. Dr. Arıcı, ‘Uykudaki solunum bozukluğuyla sinir bilimi arasındaki ahzüita koşa taraflıdır. Gaflet Uykusu bozukluğuna sadık ortaya çıkabilecek bulguların genişlik başında kafa ağrısıdır. Hastalar alelumum sabah uyandığında başının ağrıdığını söyler. Bununla başlangıç dönmesi, usanç münhal dahi gördüğümüz şikayetler arasındadır. Tıpkı farklı yetişkin kapsam, aymazlık bozukluğuyla gördüğümüz ve alelhusus kronik süreçte yani ilerleyici mufassal zamandır ortaya sâdır bilişsel bozukluklar, unutkanlıklar, akıl zorlukları, konsantrasyon, ilgi güçlükleri da bu hastalarda izlenebilen durumlardır. Nörolojik hastalıklara baktığımızdaysa bir nice hastalığımızda gaflet uykusu bozukluğunun birçok çeşidini görebiliyoruz. Uykuda solunum durmasıyla ilişkili hastalıklardan uykuya dalma güçlüklerine, devir katmerli uykululuğa varana büyüklüğünde birçok ayrı ayrı bulguyu uykuya ilgili, nörolojik hastalarda görebiliyoruz. Bu hastalıkların arasında alzheimer, epilepsi, Parkinson, multipozikleroz, çıban ağrıları kadar bir nice hastalığımız var. Bunlarla gaflet bozukluklarının bir nice çeşidini züğürt bize şikayet yerine söyleyebilir. Hastalarımızda aymazlık apnesi sendromu gördüğümüzde önerilerimiz şiddetine bakarak değişir. Yapılan uyku testi sonucu hastaya alet kullanmasını önerebiliriz. Bu vesileyle aymazlık, elan birinci sınıf alınabilir. Rahatsız uykuya dalmada sıklet çekiyorsa; uyku hijyeni, uykuya dalınan süreci, dalmayı kolaylaştıracak çevresel faktörleri düzenlemesini istiyoruz. Mutlaka yatağında, ibret ortamda, pijamalarını giymiş şekilde olmasını söylüyoruz. Belli bir saatten bilahare kahvehane, çay tüketmeden mümkünse deva almadan uykuya dalmasını öneriyoruz. Şayet bunlarla da uykuya dalmayı başaramıyorsa deva tedavisi uyguluyoruz’ dedi.

Share: