İran Ulusal Düzenlilik Konseyi: “Mahsa Amini protestolarında 200’den aşkın kişi öldü”

İran Ulusal Düzenlilik Konseyi, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesinin peşi sıra başlayan ve 3’üncü ayına giren protestolarda şu anne büyüklüğünde aralarında asayiş güçlerinin bile bulunduğu 200’den çok kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İran Millî Düzenlilik Konseyi, Mahsa Amini’nin hayatının kaybetmesinin peşi sıra başlayan ve 3’üncü ayında üstelik devam eden protestolar hakkında beyanat yayınladı. Bildiride KUL, İsrail ve Suudi Arabistan’ın İran’daki gösterileri kışkırtarak ayaklanmaya dönüştürmeye çalıştıkları ve mevki içerisindeki ayrılıkçı yıldırı unsurlarının kullanıldığı belirtildi. Göstericilerin “asi” olarak nitelendirildiği bildiride, terör örgütlerinin isyancılara bindi verdiği ve İran’da cangıl çıkartılmasının hedeflendiği vurgulandı. Bildiride, “Antagonist, bükülme karşıtı grupları birleştirme ederek yağız yaymaca ve ruhsal cidal yöntemleri ile biber dolması ölümler üzerinden sosyete üzerinde etkin olabilmek üzere adlı ve olay isimleri kullanmaya çalıştı. Bu şekilde eylemleri sokaklara taşıdılar. Bugün halkın gözünde yaşananlar medeni bir itiraz değil, ayrımsız kadro başkaldıran eliyle ülkenin karıştırılması ve güvenliğinin murat alınarak ayrılıkçı ve tekfirci terör gruplarına ortam hazırlamaktır. Bunun bir sonucu adına Şiraz’üstelik Şah Işık türbesi ve İze’üstelik sivil halka müteveccih yıldırı eylemleri gerçekleşmiştir” ifadeleri kullanıldı.

“Aralarında düzenlilik güçleri ve sivillerin bulunduğu 200’den fazla kişi hayatını kaybetti”

Protestolarda birey kayıplarındaki artışın “yıldırı örgütleri” ve “perhiz karşıtı” grupların saldırıları nedeniyle olduğu belirtilen bildiride, hayatını kaybedenler arasında düzenlilik güçlerinin da olduğu kaydedildi. Sivillerin rejim karşıtı gruplar tarafından “katil projesi” adı altında hedef alındığı belirtilen bildiride, “Şu asıl kadar aralarında asayiş güçleri ve sivil halkın dahi bulunduğu 200’den aşkın can hayatını kaybetti. Hayatını kaybedeler arasında silahlı isyancılar ve terör örgütü üyeleri birlikte meydan alıyor. Değişik yandan rejim karşıtı grupların sivilleri meram alan kanlı projeleri nedeniyle hayatlarını kaybedenler oldu. Antrparantez ayaklanmalar sırasında oran binaları, kamu malları, bankalar, hususi mülkler, cami ve medreseler isyancılar eliyle hedef makbuz” ifadeleri kullanıldı.

“Suudi-İngiliz merkezli yıldırı medyasının devreye girmesi sonucu eylemler isyana ve teröre dönüştü”

Mahsa Amini’nin denetleme merkezindeyken hayatını kaybetmesinin arkası sıra başlayan barışçıl gösterilerin dış mihraklar aracılığıyla tıpkısı “isyana” dönüştürüldüğü kaydedilen bildiride, Amini’nin hayatını kaybetmesinde güvenlik güçlerinin tek müdahalesinin olmadığı kaydedildi. Bildiride, “Barışsever gösteriler BBC Farsça ve Iran International kadar yıldırı medyası gruplar eliyle hızlı tıpkısı şekilde sokaklarda yasa dışı eylemlere dönüştürüldü. Heveskâr isyancı grupların sahneye çıkışı ve Suudi-İngiliz merkezli yıldırı medyasının devreye girmesi sonucu eylemler isyana ve teröre dönüştü. Bu tam doğrudan güvenlik merkezlerine ve karakollara müteveccih saldırılar, protestocular arasında isteyerek kanlı projesine gidilmesi, ambulans ve sağlık merkezlerine yönelik saldırılar, camilerin, bankaların ve amme mallarının hedef alınması kadar terör eylemleri gerçekleştirildi” denildi.

“Beklentimiz, düşmanın planları karşısında henüz titiz olmaları ve sorumluluk alabilmeleridir”

Bildirinin son bölümünde İranlı öğretim üyesi, öğrenci ve aydınlardan direkt rejimi tasavvur kayran “müzahrefat” ve “saldırılar” karşısında açıkgöz ve tetik olmaları istenerek, “Mecmu politik kendilik ve gruplardan, toplumsal medya kullanıcılarından, ünlü isimlerden ve medya gruplarından beklentimiz düşmanın planları karşısında henüz dikkatli olmaları ve gravite alabilmeleridir. Hükümet eylem hakkı, üniversitelerde azade kürsülerin kurulması ve toplumun farklı kesimleri ile diyalog kurabilecek ortamın oluşturulması noktasında etap atmaya amade” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce 300’den fazla kişinin öldüğü açıklanmıştı

İran Bükülme Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Sancak Kaime Ulvi Hacızade, 29 Kasım’da yaptığı açıklamada, Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösterilerde akıbet iki ay içerisinde 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söylemişti.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (IHR) ise 29 Kasım’dahi yayımladığı raporda, gösterilerde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 448 kişinin hayatını kaybettiğini bildirmişti.

Ne olmuştu?

İran’ın başkenti Tahran’dahi 13 Eylül’dahi gözaltına alındıktan bilahare fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale defa açmıştı. Amini’nin 17 Eylül’bile memleketi Sakkız kentindeki cenaze merasimi sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayılmıştı. – TAHRAN

Share: