Iğdır’da beklenen deprem sonrası Ermenistan’daki çekirdeksel santralle ilgili endişeler artıyor

Iğdır’dahi beklenen yer sarsıntısı sonrası Ermenistan’daki çekirdeksel santralle ilişik endişeler artıyor

IĞDIR Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra, Iğdır’de ve Ermenistan’üstelik meydana gelebilecek ayrımsız depremde zarar göreceği melhuz ‘Metsamor Nükleer Güç Santrali ile ilişik tembihler geldi. Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Başkumandan Ünsal, “Iğdır’da meydana mevrut gelebilecek sarsıntı bire bir felakete sebep olur. İkinci tıpkı Çernobil bu bölgede yaşanır” dedi.

1977 yılında Sovyetler Birliği marifetiyle yapılan Metsamor Nükleer Santrali, Türkiye-Ermenistan sınırına çokça andıran ayrımsız yerde düz yazı edildi. Şehre yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta kâin ve haddinden fazla sakat bire bir santralci olan bu santral, Çernobil tarzında inşa edildi. Bu santral temas ne büyüklüğünde MEMLUK ve Avrupa’dahi dahi dillendirilse da bir soy bir çözüme kavuşturulamadı. Mimarlık yönden yanlış olduğu ifade edilen ve ehliyetli soğutma yapacak akarsu olmadığı halde çalışmaya bitmeme fail santral, Balkı Dağı fay hattı üzerinde kayran alıyor. 1988 yılında Ermenistan’bile yaşanan ve büyük benzeri yıkıma illet Gümrü depreminin arkası sıra herhangi bir hangi kadar 1989 yılında asayiş zımnında kapatılsa bile santralci 1993 yılında gene çalışmaya başladı. Başta 2040 yılına büyüklüğünde kullanılacağı söylenen santral üzere serencam istimal tarihi 2026 yılı adına belirlendi. Iğdırlılar depremin tıpkısı zamanı olmadığını söyleyerek bu santralin tıpkısı dakika önce kapatılmasını istiyor.

“Metsamor Çekirdeksel Santrali pimi çekilmiş tıpkı bombadır”

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Başkumandan Ünsal, Ermenistan’dahi saha düz ‘Metsamor Nükleer Ağır Santrali’nin fay hattında bulunduğunu, bundan ekolojik ortam santralin saatli tıpkı bomba olduğunu belirterek, “1977 yılında Ermenistan’dahi yapılan Metsamor Nükleer Santrali pimi çekilmiş tıpkı bombadır. Hem üstelik kırık üstünde ikinci sarsıntı fay hattı üzerinde kurulan bu Metsamor Çekirdeksel Santrali devrini tamamlamıştır, antrparantez köhne bire bir hep ile yapılmıştır. 2005 yılında kapatılması müstelzim bu santralci maalesef hala çalışıyor. 1988 yılında Ermenistan’birlikte meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde bu Metsamor Nükleer Santrali’nin 2 ünitesi kötülük görmüştür. Ermeni yetkililer bu santralde hassas yerlerini betonla doldurmuştur. 1988 yılında yaptığım araştırmada Iğdır’dahi kanser vakaları haddinden fazla eşsiz ve yüzdelik birdi, fakat o günden bugüne büyüklüğünde Iğdır’dan kanser vakaları artmaya başlamıştır. Seçme sene 2 binden çok âdem kansere yakalanmaktadır. Bu nedenle bu Metsamor Çekirdeksel Santrali’nin benzeri an önceki kapatılması lazım. Iğdır’birlikte tıpkısı hareket çabucak veya Ermenistan’bile tıpkısı yer sarsıntısı takkadak insanlar duygusal derdine mi düşsün yoksa savrulan nükleer santralden yayılacak olan benzeri radyasyona mı odaklansın? Bu radyasyon insanları zılgıt ediyor. Sarih buradan söylüyorum, Ermenistan Oran Başkanı diyor kim, ‘2040 yılına kadar burası çalışsın’. Avrupa Birliği, Ermenistan’a bu santrali kapatılması amacıyla servet verdi fakat Ermeniler bu parayı öz ihtiyaçları amacıyla harcadılar ve santrali kapatmadılar. 2026 yılında kapatacaklarını söylüyorlar” dedi.

“İkinci bir Çernobil bu bölgede yaşanır”

“Demincek deprem fay hattı Maşrık Anadolu Bölgesi’ne akıllıcasına ilerliyor. Elazığ’dahi meydana gelen zelzele deminden göstermiştir kim Iğdır’üstelik meydana mevrut gelebilecek sarsıntı bir felakete hastalık tamam” diyen Ünsal, “İkinci tıpkı Çernobil bu bölgede yaşanır. Şunu üstelik belirteyim bu radyasyon Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan’ı yıldırma ediyor. 15 kilometre uzaklıktaki bu santralin kapatılması geçişsiz. Avrupa Birliği bu işin üstüne düşmeli, bu santrali kapatmalıdır. Zira deprem kapımızda, giderek Iğdır’dahi Ermenistan’bile sarsıntı gibi. Hareket olduğu anda üstelik bu Metsamor Çekirdeksel Santrali çatlayacak, etrafa radyasyon saçacaktır. İşin yeryüzü enteresan kısmı nedir biliyor musunuz? Rusya’da uçaklar ile uranyum geliyor. Uçağın düştüğünü düşünelim, şişman tıpkısı felaket demektir. Bu nedenle tıpkısı dakika geçmiş Avrupa Birliği, Türkiye, İran, Azerbaycan, Gürcistan tıpkı araya gelmelidir. Gelişmemiş müddet içre çekirdeksel santralin kapatılması üzere ne gerekiyorsa yapılmalıdır, yoksa büyük benzeri tehlikedir. Metsamor Nükleer Santrali pimi fariğ aynı bombadır, patladığı antlaşma hep ülkeler adamlık etkilenecektir; tıpkısı enerjik da kalmayacaktır” dedi.

Share: