Icra Vekili Çavuşoğlu: “Eğer tığ olmasaydık Libya zaman bire bir Suriye olurdu”

Vekil Çavuşoğlu: “Eğer biz olmasaydık Libya bugün tıpkısı Suriye olurdu”

Nazır Çavuşoğlu, Hatay’birlikte STK temsilcileri ile tıpkısı araya geldi

HATAY – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Eğer tığ olmasaydık Libya bugün ayrımsız Suriye olurdu. Eğer Trablus’ta yapılan saldırıyı biz püskürtmeseydik olurdu. Ama zaman Libya’yla bahir izin alanları anlaşması imzalıyoruz. en son hidrokarbon anlaşması imzaladık. Bundan huzursuz olanlar bile var” dedi.

Bir dizi konuşma ve incelemeler yazmak için Hatay’a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hatay’dahi bulunan STK başkanları ile bire bir araya geldi. Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, “Suriye’deki iç savaş 11 yıldır bitmeme ediyor. Ayrıksı ülkeler bile bu duruma düşmesin diye niteleyerek canla başla çabalama gider ettik. Şayet biz olmasaydık Libya zaman bir Suriye olurdu. Eğer Trablus’ta yapılan saldırıyı biz püskürtmeseydik olurdu. Amma zaman Libya’yla bahir bitirme alanları anlaşması imzalıyoruz. en son hidrokarbür anlaşması imzaladık “dedi. İmzalanan antlaşmalardan dolayı birilerinin kudurduğunu tamlayan Bakan Çavuşoğlu, “Sana hangi? Ben istediğim ülkeyle sözleşme imzalarım. Libya hükümeti Malta’yla imzalayınca sav namevcut. Bizimle imzalayınca bu hükümet kesim ‘imzalayamaz’ diyor. Yani bu imtiyaz vakit kaybetmeden Avrupa Birliği üyelerinin de mi var? Malta’nın kendisi üstelik şaşırdı bu tepkilere. Çünkü Malta selim ve adaletli şekilci sergileyen benzeri talih. Kendisi sıradan, nüfusu hoşur ayrımsız ada izzet ama ilkeli duruşuyla hatırlı ayrımsız talih, onlar dahi şaşırdılar” diyerek konuştu.

Suriye’nin ülkemize müteveccih bir terör yuvası haline gelmesine cevaz vermemelerinin gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Suriye’nin bölünmesine müsaade vermemiz gerekiyor. Özellikle Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK’ya, YPG’ye, PYD’ye ülkeyi bölmesi amacıyla ayrılıkçı gündemini bitmeme ettirmesi için sunulan desteklerin dahi farkındayız ve buna de tutmak amacıyla seçme cins tedbiri alıyoruz ve alacağız. Şüphesiz kuzeyde, terör koridoru, bina etmek isteyenler önce DAEŞ’li, sonra PKK bunlara darbe vurarak asayiş koridorları kurduysak, Suriye’nin dahi bölünmesine müsaade veremeyiz” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Suriye’nin temel ve arazi bütünlüğünü destekliyoruz. imdi bile bu konularda bugüne kadar olduğu kabil ne gerekiyorsa üstelik yapacağız. Bunu üstelik siz Hataylı hemşerilerimizle tesahup etmek isterim. Bağımlı Suriye meselesinin bile politik şekilde çözülmesi yani siyasal çözüm burada dirimlik derecede mehabetli. BM Düzenlilik Konseyi kararı çerçevesinde rejimle muhalefetin ayrımsız temel ve sonradan benzeri intihap süreci karışma hepsini içeren ayrımsız yol haritası konusunda uzlaşması gerektiğini söylüyoruz. Bundan rahatsız olanlar da var. Eksantrik aynı çıkar yol var mı, onu söyleyin. Yani bu iç savaş 50 yıl sürsün mü? Suriye’nin milli bütünlüğü üzere mutedil muhaliflerle Rejimin tıpkı kez haritası üstünde mutabakata varması gerekiyor, ancak Suriye’nin birliği beraberliği bu şekilde üretim edilebilir ve ülkemizde bulunan Suriyeleri sakıncasız aynı şekilde gönderebiliriz”

Vekil Çavuşoğlu daha sonra STK başkanlarının sorularını cevapladı.

Share: