Karatede amaç olimpiyatlarda daima düzlük kabul etmek

Dünya Karate Federasyonu Başkanı Antonio Espinos, karatenin olimpiyatlarda sürekli düz alabilmesi amacıyla temaslarda bulunduklarını belirterek, ” Paris’te düzenlenecek 2024 Yaz Olimpiyatları’ndan ahir olimpiyatlarda muhtemelen düzlük alacağız.” dedi.

Konya’da 26-30 Ekim’birlikte düzenlenen 12. Ümit, Tüvana ve 21 Gözyaşı Şeş Acun Karate Şampiyonası üzere kente gelen Espinos, AA muhabirine, organizasyonu çokça beğendiklerini, tek problem yaşamadıklarını söyledi.

Karatenin olimpiyatlarda sonsuz meydan alabilmesi üzere düzentileme yaptıklarına değinen Espinos, “Karate, arsıulusal anlamda çok makro tıpkısı spor dalı. Karatenin, Los Angeles’ta yapılacak 2028 Yaz Olimpiyatları’nda vadi alması amacıyla bazı başvurularda bulunduk. Paris’te düzenlenecek 2024 Yaz Olimpiyatları’ndan sonraki olimpiyatlarda belli vadi alacağız. Olimpiyatlar, karatenin gelişimini artıracaktır. Elhak bu spor dalı, çokça koca ve arsıulusal aynı spor.” diye niteleyerek konuştu.

Baykan: “Türkiye olarak bu konunun destekçisiyiz”

Cahillik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Umumi Müdürü Mehmet Baykan, karatenin Türkiye hesabına çokça mefret aynı kol olduğunu aktardı.

Karatenin olimpiyatlarda düz almamasının benzeri şaibe olduğunu vurgulayan Baykan, “Karate, Arsıulusal Olimpiyat Komitesi aracılığıyla tanınan ancak olimpik sıfır benzeri branştı. Tokyo’daki olimpiyatlarda düz alarak bu eksiği tamamladı. Fakat ne yazık kim tıpkı defaya anlaşılan olimpiyatlarda düz aldı. Karate vakit kaybetmeden Türkiye üzere değil, olimpiyatlara katılan 200 devlet amacıyla koskocaman. Karatenin gine olimpiyatlarda düz alması amacıyla savaş ediyoruz. Türkiye namına bu konunun destekçisiyiz.” ifadelerini kullandı.

Baykan, hem sportif başarıda hem de yargıcı ve çalıştırıcı görevlendirmelerinde Türkiye’nin düzlük alabilmesi amacıyla Vekâlet yerine himmet içerisinde bulunduklarını belirtti.

Uğuz: “Üzerimize düşeni yapıyoruz”

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Aslan Abid Uğuz ise Konya’da planlı organizasyonla çıtayı dip seviyeye çıkardıklarını, bunun Türk sporu üzere benzeri hava vesilesi olduğunu dile getirdi.

Karatenin olimpiyatlarda vadi alabilmesinin, Dünya Karate Federasyonu ile Arsıulusal Olimpiyat Komitesinin elinde olduğuna işaret eden Uğuz, şunları kaydetti:

“Biz elbette ki üzerimize sakıt çalışmayı yapıyoruz. Karate olimpik değilse değerini kaybetmez. Karatenin değersizleştirilmesini de akilane bulmuyorum. Olimpik olsun olmasın bizim haddinden fazla muvaffakiyetli olduğumuz bire bir spor dalı. Şu anda 100 binden aşkın lisanslı sporcumuz var. İlk 5 kol içerisindeyiz. Çocuklarımızın ve ailelerin karateye eğilimi haddinden fazla aşkın. Karateyi yaygınlaştırarak, bunun vakit kaybetmeden ayrımsız spor değil, tıpkı yaşam biçimi, bir hikmet ve güdeleme kaynağı olduğunu çalışmalarımızla gösteriyoruz.”

Share: