Hürriyetçi Eğitim Bilimi-Sen Samsun Şubesi: “Meslektaşlarımıza Yersiz Öğretmen, Çapulcu Sarıklı ve Manipülatör Hoca Unvanlarını Verenleri birlikte Unutmayacağız”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Hürriyetperver Eğitim Bilimi-Sen Samsun Temsilciliği Öğretmenlik Çığır Kanunu’nun baştan düzenlenmesini istedi. Sendikanın Samsun Temsilcisi İrfan Kamer “Yedi farklı statüde, öğretmen istihdam modeli akseptans edilemez. Bu süreçte Sefir mesleğini yürütme fail meslektaşlarımıza abes hoca, plaçkacı öğretmen ve manipülatör hoca unvanlarını verenleri da unutmayacağız” dedi.

Hürriyetperver Terbiye-Sen Samsun Temsilciliği öğretmenlik çığır kanunun baştan düzenlenmesi üzere Samsun’da İlkadım Tütün İskelesi uğrunda geçmiş aynı basın açıklaması yaptı.

“ZAMAN BURAYA, YERE SAKIT MESLEKİ İTİBARIMIZI, YERDEN KALDIRMAYA GELDİK”

Hürriyetçi Yetişek-Sen Samsun temsilcisi İrfan Kamer’ın yaptığı izah şöyle:

“Samsun Temsilcisi zaman burada, Celil Alemdar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Halas Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a geçmiş adımını atarak, özgürlük ateşini yaktığı, istiklal güneşinin doğduğu, Duman İskelesi’nden, şu saatlerde kullanılmamış yasama dönemini amacıyla toplanan TBMM’ye, himmet barışını bozan bu kanunun, yeniden düzenlenmesi amacıyla geldik. Zaman buraya, yere sakit mesleksel itibarımızı, yerden kaldırmaya geldik. Günlerdir öğretmenlerin yükselen feryatlarını duymayan, adeta sağır ve dilsiz olan, Milli Eğitim Bakanlığı’na, Türkiye Nazik Budun Meclisi’ne ve bu ülkeyi başöğretmen siyasetçileri dahi yetiştiren kavrama ordusu adına, sesimizi duyurmaya geldik.”

“KANUNUN KAPSAMI KARİYER BASAMAKLARI SINAVI VE 3600 MUNZAM BELIRTI DÜZENLEMESİNDEN İBARETTİR”

“2 Eylül’de Ankara’de, Milli Terbiye Bakanlığı’nın uğrunda, matbuat açıklaması yaparak dilekçelerimizi Bakanlığa verdik. Manisa’dan güvercinle haber yolladık. Kayseri Erciyes Dağı’ndan dumanla selen gönderdik. Adana ve Tokat’tan haykırdık. Hep milletvekillerine tezkere yazdık. Zaman Kahramanmaraş, Kocaeli ve buradan sıkıntılarımızı akman Türkçemiz ile İşaret Dili ve Mors Alfabesi ile Braille Alfabesi ile yine tekrar anlatıyoruz. Bizim sıkıntılarımızı gidermek, fark etmek istemeseler da bütün bildirişim kanallarını deneyerek sesimizi sıkıntılarımızı duyurmaya bitmeme edeceğiz. Tahminî tıpkısı milyon öğretmeni ilgilendiren Muallimlik Patika Kanunu, 12 yön ve geçici benzeri konu koyulmak üzere mecmu 13 maddeden ve takkadak aynı buçuk sayfadan oluşmaktadır. Kanun o kadar çabuk çıkarılmıştır ki paydaşların görüşü alınmamış, çalakalem yazılan kanun metninde şeklî ayrımsız kontekst dahi bulunmamaktadır. Kanunun kapsamı kariyer basamakları sınavı ve 3600 ek tezahür düzenlemesinden ibarettir. Öğretmenlerin 60 yıllık özlemini sona erdirmekle övünen Vekâlet, bu kanunda yetişek çalışanlarına uçarı ilgili hiçbir aranjman getirmemiştir.”

“YEDİ FARKLI STATÜDE, HOCA İSTİHDAM MODELİ KABUL EDİLEMEZ”

Hürriyetperver Eğitim Bilimi-Sen temsilcisi İrfan Ay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yetişek çalışanlarının benzeri bütün olduğunu unutan Nezaret, hizmetlisinden memuruna, 4/B’lisinden şefine, öğretmeninden idarecisine, birlik çalışanların maaşlarını iyileştirmelidir. Maaş iyileştirmesini sınav şartına dayandırması, kavuşma garabetini ortadan kaldırmayan, kontratlı öğretmenliğin ele alınmadığı, liyakate dayalı benzeri yönetici atama sistemi getirmeyen elhasıl öğretmenlerin iş şartlarını iyileştirmekten ırak, bilakis mesai barışını bozan bu yasa, paydaşların görüşü alınarak ivedilikle düzeltilmiş edilmelidir. Kariyer basamakları sınavı nedeniyle 614 bin 446 sarıklı maaşına zam başvurusu yapmıştır. Öğretmenin kendini geliştirebileceği, çağın şartlarına akla yatkın yeni imkanları sağlaması müstelzim Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, kapsam, mazruf ve akademik yerine, bilcümle benzeri tuhaflık olan 180 ve 240 saatlik videolarla, öğretmenin gelişim sağlayacağını zannediyorsa yoz eğitimden üstelik muallimlik mesleğinden de anlamıyor demektir. Bakan’ın rüçhan görevi öğretmenleri bu iktisadi darboğazdan kurtarmakken, öz şoförünü büro müdürü yapmakta sarı sendikaların mensuplarına 76. Maddeden bindi dağıtmaktadır. Öğretmenler odasında başöğretmen, uzman sarıklı, öğretmen, namzet sarıklı, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen ve ücretli yordamlı öğretici gelmek amacıyla bire bir işi yapan yedi değişik statüde, öğretmen istihdam modeli akseptans edilemez. Bu süreçte Delege mesleğini icra fail meslektaşlarımıza yersiz öğretmen, çapulcu öğretmen ve maniple sarıklı unvanlarını verenleri üstelik unutmayacağız.”

“BİZE BAKARAK BAŞMUALLIM TEKTİR”

“Sarikli ders verendir. Hürriyetperver Yetişek yerine muallimlik sıfatı dışındaki bütün unvanları reddediyoruz. Bize bakarak Başöğretmen tektir. O bile bizlere ‘Fikri özgür, vicdanı bağımsız milletvekili, irfanı özgür nesiller yetiştirme” görevini veren Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu sınavı derhal fesih edin. Bozduğunuz mesai barışını baştan bünye edin. Öğretmenlere sağlık verin. Mütezayit konuşu güçlükler zımnında her sabık dönüş kurum gücümüz düşmektedir.

“ENFLASYON FARKI ARTI YÜZDE 50 BINDIRIM YAPARAK KÜL EĞİTİM ÇALIŞANLARININ, YOKSULLUKTAN KURTARILMASINI İSTİYORUZ”

Terbiye tedrisat yardımının herhangi bir dönemin başında, yani yılda iki kez yeryüzü birkaç asgari ücret tutarında mecmu eğitim çalışanlarına ödenmesini, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde benzeri maaş ikramiye verilmesini, banka promosyonlarının acilen soylu erki gerçekler dikkate alınarak güncellenmesini, 4/C kontratlı personelken, kadroya sabık 4/B’li çalışanların, bilcümle haklarının verilmesini, genel yönetimsel sınıfta kayran kayran şeflere 3600 eklenmiş ses seda verilmesini, dini bayramlarda eğitim bilimi çalışanlarına üstelik meze ikramiyesi verilmesini, alacak dilimi oranlarının çabucak güncellenmesini ve bildirme önemlisi yüzdelik 3,5 yüzde 5 zam pozitif şişkinlik farkı değil, şişkinlik farkı zait yüzdelik 50 zam yaparak bütün eğitim çalışanlarının, yoksulluktan kurtarılmasını istiyoruz. aksi hâlde hiç remiks almaya devam edeceğiz.”

Share: