Turgut Özal’a merkum 35 almanak sır mektup

Kocaeli’de tıpkısı kitabın zarfında Türkiye’nin 8. Reisicumhur Turgut Özal’a merkum bir mektup bulundu. Mektubun, 1987 yılında Amerika Mürekkep Devletleri’nin Washington eyaletine kapalı Seattle şehrinden gönderildiği görüldü.

İzmit ilçesinde sahaf dükkanı işleten Şerafettin Ergül, yıllardır kitap, plak, kaset ve pul biriktiriyor. Kestirmece 200 binin üstünde kitabı, 2 binden fazla plağı ve binlerce kaset ile pulu olan Ergül, 3 yıl önce bire bir kitabın arasından kitap buldu. Ergül, mektubun 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaleti Seattle şehrinden dönemin Başbakanı Turgut Özal’a gönderildiğini fark etti. Mektubun, Orrion Johnson isimli yaşama eliyle gönderildiği görüldü.

Mektubun üzerinde ise “Prime Minister (Başbakan) Turgut Özal, Başvekillik Ankara, Turkey” ifadeleri düzlük alıyor. Cahillik yıllarında ve başbakanlık döneminde ESIR ile yakın ilişkiler kuran Özal’a mektup gönderen kişinin kim olduğu ve içeriği hala bilinmezken, sahaf kendisine ilgilendiren sıfır bu mektubu açmayacağını fakat incelenip değerlendirilmesini istedi.

Uzun yıllardır sahaf dükkanı işlettiğini tamlayan Ergül, “Piyasadan şimdiye kadar 300 bin kitap topladım, kitaplar ortada çıkanlar ciddi anlamda işporta oluşturacak seviyeye ulaştı. İçlerinde çok adamakıllı, yavaş belgeler var” dedi.

“Bu dönemlere çırağ tutabilir”

3 yıl önceki bire bir kitabın arasından Turgut Özal’a gönderilen tıpkısı mektubu bulduğunu söyleyen Ergül, “Şuana büyüklüğünde bulduğum, beni heyecanlandıran genişlik haddinden fazla ilgimi çekici o kitap oldu. 3 yıldır elimde ve tek açmadım. Açılmamış olması daha çok dikkatimi çekti. Kul açmadım çünkü zer aynı bilgelik olanaklı. Dönemin Başbakanı Turgut Özal yöntem yaptığı dönemde ülkenin boğunuk dönemleriydi, mektuptaki vukuf bu dönemlere çerağ tutulabilir, koruyucu olabilir. Amerika’dan yazılan bir kitap yemeden içmeden, beni ilgilendirmiyor sonuçta. Bu mektubu bulduğumda çok heyecanlandım, ne yapacağımı bilmiyordum. Açmamakta kararlıydım zira benim olmayan bir şeydi fakat benim elime geçmişti. 35 yıl geçmiş gönderilmiş, 1987 yılında Amerika’ndan postaya verilmiş. Ki olduğunu bilmiyorum umarım daha çok araştırılır, değerlendirilir. Bire Bir şekilde ülkemize, insanlığa faydası olacak ayrımsız madde çıkmasını rüya ediyorum” şeklinde konuştu. – KOCAELİ

Share: