Macaristan Başbakanı Orban’ın milli maçta taktığı argaç, 3 büyüklük arasında kriz çıkardı

Budapeşte’bile Macaristan ve Yunanistan milli takımları arasında oynanan dostluk maçına Macaristan Başbakanı Viktor Orban ıstampa vurdu. Orban’ın pik geldiği esnada taktığı argaç dikkatlerden kaçmadı.

BÜYÜK MACARİSTAN ATKISI TAKTI

Ukrainska Pravda gazetesinin aktardığı habere göre, atkıda Avusturya, Slovakya, Romanya, Hırvatistan, Sırbistan ve Ukrayna’nın ara sıra bölümlerinin düzlük aldığı “Iri Macaristan” haritasının resmedildiği görüldü. Bu topraklar, Birinci Acun Savaşı’nın sonuna büyüklüğünde Macaristan Krallığı’na aitti.

“AVRUPA, ORBAN’A YAPTIRIM UYGULAMALI”

Romanya’nın Avrupa Parlamentosu’ndaki Mebus Alin Mitula, Orban’a anif aksülamel göstererek, “Bu, Nazik Macaristan haritasıyla atkı takmış hasıl Viktor Orbán’ın aynı bambaşka iskele babası hareketi. Bu, Orbán’ı sınırları tağyir hayalleri dahi olan Putin’in yanına koyan revizyonist tıpkısı jest. AKARSU liderleri ona müeyyide uygulamalı ve onu Avrupa Konseyi’nde izole edin” dedi.

UKRAYNA’DAN MACARİSTAN’A ANIF TEPKİ

Orban’ın atkısına tepkiler gecikmedi. Macaristan Büyükelçisi Istvan Ijdyarto’yu telefonla arayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Orban’ın Nazik Macaristan haritasının bulunduğu atkıyı takmasının akseptans edilemez olduğunu belirtti.

KİEV BOZUKLUK BEKLİYOR

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın bu olay zımnında özür beklediği ve Macar tarafının daha çok üstelik devletimizin yerey bütünlüğüne saygısızlık sayılabilecek adımlardan kaçınmasını umduğu vurgulanmıştır” ifadelerine düz verildi. Bu soy eylemlerin Ukrayna ile Macaristan arasındaki ongun komşuluk ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmadığı vurgulandı.

“İKİLİ DİYALOG ATMOSFERİYLE ÇELİŞİYOR”

Ukrayna’nın yanında Romanya’dan dahi tepki geldi. Romanya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Macaristan’ın Bükreş büyükelçisine, iki ülkenin dışişleri bakanlarının geçenlerde gerçekleştirdiği istişarelerde yenilenen ikili diyalog atmosferiyle küşade çelişen jestini şiddetli onaylamadığını iletti” dedi.

“AKSEPTANS EDİLEMEZ”

Izah şu şekilde devam etti: ” herhangi bir revizyonist taayyün, hangi biçimde olursa olsun, kabul edilemez. Kâin gerçeklerle ve Romanya ile Macaristan’ın düet ilişkileri düzenleyen anne belgenin, yani Antlaşma’nın tanımlayıcı parametreleri çerçevesinde düet ilgiler inşa etmek için ortaklaşa kabul ettikleri yükümlülüklerle çelişiyor.”

“FUTBOL SİYASET DEĞİLDİR”

Mevrut kaba tepkilerin arkası sıra Viktor Orban izah fethetmek zorunda kaldı.Orban, “Ayak Topu siyasa değildir” diye tepkileri yumuşatmaya çalıştı.

ORBAN’IN İLK HAREKETİ DEĞİL!

Daha ilk üstelik Iri Macaristan’ı gündeme getiren Viktor Orban, 2020 yılında Macaristan Krallığı’nın Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminden geçmiş sınırlarını da gösteren tıpkısı kürenin fotoğrafını yayınlamıştı. 1920 yılında imzalanan Trianon Anlaşması’na bakarak Macaristan Krallığı’nın eski topraklarının şişman ayrımsız bölümünü kaybetti.

Share: