Hareket bölgelerine yardım seferberliği sürüyor

Karabük, Kocaeli ve Bartın’da, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, depremin arkası sıra bölgeye sevk edilen ekiplerin çalışmaları bitmeme ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, Keyif Bakanlığı, AFAD ve MÜSİAD marifetiyle Hatay’ın Defne ilçesine 54 yataklı vagon taşımalık beyaban hastanesi yapımına ilgili ekipler, altyapı çalışması yürütüyor.

Sahra hastanesi için İstanbul’dan realizasyon edilen 14 konteyneri haiz 7 tır yola çıktı. İlçeye bütün 96 konteyner atıf edilecek.

Öte yandan İzmit ilçesinde bulunan Atatürk Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi mızrap atölyesinde, öğretmenler ve öğrenciler, depremzedeler üzere soba üretimine başladı.

Sobalar, Valiliğe tasdik edildikten sonra tırlara yüklenerek deprem bölgesine gönderiliyor.

Kocaeli Tecim Odası (KOTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut, depremzedelere 2 milyon 353 bin liralık arkalama ulaştırdıklarını, bölgeye otağ çekmek amacıyla birlikte düzentileme başlattıklarını bildirdi.

Endişe, yaptığı açıklamada, deprem sabahı, alışılmadık yönetim kurulu toplantısında, müzaheret kararı aldıklarını aktararak, şöyle dedi:

“Bu kararımızı daha bile uzun uzadıya, seçme örgen üyelerimizi da sürece karışma ettik. umumi heyet, divan, yarkurul ve üyelerimizin düzlük aldığı 183 destekçinin nakdi bağışlarıyla toplamda 1 milyon 353 bin 86 teklik topladık. Kaynak bütçemizden birlikte dışarıdan 1 milyon teklik karşılık ayırdık. Kahramanmaraş’a görevlendirilen Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Yavuz ile temasa geçerek rüçhan ihtiyaçları tespit ettik. İvedilikle mübayaa süreçlerimizi başlatarak ihtiyaç malzemelerini tedbir ettik.”

Satın aldıkları 126 bin 835 ürünü, göz hizmet binasından tırlara yükleyerek bölgeye gönderdiklerini tamlayan Endişe, nakdi yardımların beraberinde ayni yardımları dahi bölgeye ulaştırdıklarını, 11 tır gerekseme malzemesini, türlü ahit dilimlerinde bölgeye yolladıklarını kaydetti.

KOTO heyetinin da zelzele bölgesine gittiğini nâkil Keder, Kahramanmaraş’ta Ilbay Çetince ile aynı araya geldiklerini ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleşen müzaheret koordinasyon çalışmalarına katıldıklarını anlattı.

Keder, deprem bölgesindeki katabolizma ve kış şartlarının, vatandaşların hayata tutunmasını zorlaştırdığına dikkati çekerek, “Sizler ve üyelerimizin destekleriyle 200 çadır göndermeyi hedefliyoruz. Siz ve bu derinti vesilesiyle üyelerimize deri bağışına destek çağrısında bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

KOTO Meclisi Toplantısında, meclis üyelerinin fikir birliğiyle 1 yıllık huzur haklarının çadır dürü kampanyasına aktarılması ve kıyamet komisyonu kurulması kararı alındığı bildirildi.

Karabük

Karabük Valiliği koordinasyonunda başlatılan arkalama kampanyaları devam ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, toplanan yardımların 253 araçla hareket bölgesine gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, yardımlar arasında 471 paket anne azık, 522 tırtıl akarsu, 2 bin 480 ster odun, 82 ton un, 1240 deri, 4 bin 815 battaniye, 362 palet hıfzıssıhha ürünleri, 147 tırtıl teknik gereç, 95 palet pabuç, 5 seyyar tuvalet, 2 mobilize aş damı, 26 tırtıl tıbbi materyal, 1574 ısıtıcı, 882 yatak, 115 bin 850 ekmek, 327 tırtıl faça, 112 halı ile 30 ton saman ve yemin meydan aldığı anlatım edildi.

Ayrıca Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık belediyeleri ile sivil cemiyet kuruluşları ve esnaf bile yardımları sarsıntı bölgesine ulaştırmaya devam ediyor.

Bartın

Bartın’birlikte vatandaşların bağışladığı gıda kolisi, soba, hijyen malzemeleri, bot, ezik, eldiven kabil kışlık kıyafetlerin birlikte battaniye, bala bezi ve maması, hijyenik gereç tırlarla depremde etkilenen illere gönderilmeye devam ediyor.

Bartın Mesleki Eğitim Merkezi ve Bartın Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesinde üretilen sobalar ile Amasra Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ekmeklerin birlikte deprem bölgesine gönderimi bitmeme ediyor.

Öte yandan Kıran Koordinasyon ve Istimara Toplantısı Bartın Valisi Nurtaç Aslan başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik 15 Orak Ayı Şehitleri Derinti Salonu’ndaki toplantıda Ilbay Aslan, toplumun değme kesimi kabilinden depremin geçmiş anından itibaren seferber olan amme gurur ve kuruluşlarına teşekkürname etti.

Aslan, yardımların bölgede ortaya çıkan ihtiyaçlara bakarak sürat kesmeden bitmeme etmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıya, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Miralay Erkan Delicesine, Şehremini Cemal Akın, Inanma Müdürü Şakir Açık Deniz Korkmaz, İl Açıkgöz Komutanı Albay Ersin Arslan, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Etraflı ile ayrıksı ilgililer katıldı.

Share: