Gidiş Geliş kazasında konuşma ve dolaşma yetisini kaybeden gailesiz yeniden etap atmaya başladı

Malatya’da gidiş geliş kazası sonrasında müşavere ve volta yetisini kaybeden 21 yaşındaki Mehabetli Baran, 20 günü korkulu bakımda kalkmak üzere yaklaşık 3 maaş tedavinin peşi sıra yeniden hayata bağlandı.

İnönü Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Hareketlilik Bölümü nitelikli öğrencisi Baran, kuryelik yaparken 31 Ağustos’ta geçirdiği motosiklet kazasında güç yaralandı.

Malatya Eğitim ve Araştırı Hastanesine kaldırılan ve kısık bakımda otama gören Yağmur, 2 defa beyin ameliyatı oldu. Elan bilahare fizyoterapi kayran zihayat, yeniden adım atmaya ve beş altı kelimeyle ihtiyaçlarını anlatmaya başladı.

Hastanenin Muvakkat Bakım Sorumlusu ve Geriatri Uzmanı His Erbaş Saçar, AA muhabirine, hastanın okkalı bakımdan servislerine geldiğinde bilincinin zahir olduğunu ancak göz teması üstelik kuramadığını anlattı.

Kaslarında bukağılık kaybı olan hastaya özel nevale tedavisi ile fizyoterapi uyguladıklarını belirten Saçar, “Bellek bölgesine aldığı hasar zımnında konuşamıyordu. Tafsilatlı tedavi sürecinden bilahare hastamız şu an haddinden fazla kemiksiz şekilde ayn teması kurabiliyor. Biraz söz de olsa konuşmaya başladı ve yürür duruma geldi. Teferruatlı devamlı tedaviyle elan bereketli konuşacağını beklenti ediyoruz.” dedi.

“İleri düzey hareketlerle devam ediyoruz”

Fizyoterapist Gülsen Çeviköz bile Yüce’nin otama sürecinde bereket kaydettiklerini dile getirerek şöyle konuştu:

“Oturamıyordu, kalkamıyordu, kural ve kol hareketleri çokça yetersizdi. Gelişigüzel dönüş yaklaşık tıpkısı saat fizik otama uyguladık. Söylediklerimi haddinden fazla sunturlu adına getirdi, ailesi çok yardımcı oldu. Haddinden Fazla çabuk ilerledik, verdiğimiz seçkin şeyi Büyük’den çok hızlı anlayışsız alabildik. Her periyot üzerine bakir şeyler koyarak, yerleşme, ayağa kalkma, dengede eğlenme, yürüme hareketlerini yaptı. Şimdi doğacak düzey hareketlerle devam ediyoruz. Ben da çok mutluyum, evolüsyon gösterdiği amacıyla. Yüksek konuşmaya başladı, genelde bize teşekkür ediyor, gücük kelimeler kuruyor. Birkaç kelimeyle şu an ihtiyaçlarını anlatabiliyor.”

“Biz da yeniden doğduk”

Doktorların kaza gecesi oğlunun afiyet durumu için dolgunca şeyler söylemediğini nâkil anne Gülay Baran ise “Kaza simultane kaskı kafasından intişar, us kanaması geçirdi. Kısık bakımda 20 çağ yattı, etibba hiç ümit vermiyordu. Durumu çokça ağırdı, ameliyatlar sonrası dolgunca toparladı. Yüce hayatiyetli. Biberli eyyam geride kaldı inşallah. Şanlı ile tığ da baştan doğduk.” ifadesini kullandı.

Share: